sk  |  en
Pondelok | 01.06.2020, 22:06 | meniny: Žaneta; zajtra: Xénia, Oxana
  • | Deň za správne rozhodnutie

    Deň na správne rozhodnutie: Hoď si mincu. Tento deň siaha až do obdobia, kedy žil Julius Caesar. Podľa tradícií si Julius Caesar hodil micu vždy, keď potreboval zistiť správne rozhodnutie. Odpoveďou mu bola „hlava“ na minci, kde bol jeho portrét.

  • | Medzinárodný deň detí

    Medzinárodný deň detí (MDD) je sviatok detí, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Medzinárodný deň detí sa zvyčajne (ale nie všade) oslavuje 1. júna. Na Slovensku (a v niektorých ďalších krajinách bývalého sovietskeho bloku) sa slávi od roku 1952.

doplňte alebo opravte informácie

Ladislav Záborský ( 99 r.)

maliar

Kategória: výtvarné umenie

* 22.01.1921

Slovensko

1

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie vodnár

čínske znamenie kohút

jubileum od narodenia 99 r.

Životopis

Narodil sa 22. januára 1921 v Tisovci. Študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici, na oddelení kreslenia a maľovania SVST v Bratislave u prof. Mudrocha, Mallého a Benku. Pôsobil ako profesor kreslenia a deskriptívnej geometrie na gymnáziu v Martine. V rokoch bol 1953-57 odsúdený a uväznený za náboženskú aktivitu. V rokoch 1968-69 bol na študijnom pobyte vo Francúzsku. Žije a pracuje v Martine.

Vystavuje od roku 1943.

Podstatou jeho tvorby sú zážitky vnútorného života. Každý Záborského obraz je objavovaním Boha a dialógom s Večnosťou. Nie je náboženským maliarom v pravom význame tohto prívlastku. Je maliar duchovného sveta. Svetlo jeho obrazov vyviera znútra. Pripomínajú priam stromoradie svetiel, ktoré maliar jedno po druhom zažíha, aby sme videli nie na neho, ale na cestu, po ktorej prešiel.
Ladislav Záborský sa musel po dlhé desaťročia zaobísť bez oficiálneho uznania.

Okrem obrazov vytvoril aj farebne a leptane vitráže pre 25 nových a starých kostolov. Je tiež autorom 21. Krížových ciest v rôznych technikách.
zdroj: www.kaplnka.sk

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost