sk  |  en
Nedeľa | 05.02.2023, 09:22 | meniny: Agáta; zajtra: Dorota

doplňte alebo opravte informácie

Lionel Messi ( 35 r.)

najlepší hráč, futbal, od roku 2018 kapitán argentínskeho národného mužstva

Kategória: šport

* 24.06.1987 Argentína, Santa Fe

Argentína

0

domovský štát Argentína

pohlavie muž

znamenie rak

čínske znamenie zajac

jubileum od narodenia 35 r.

 

všeobecné informácie

Zhrnutie

Argentínčan Lionel Messi sa zapísal do sveta futbalu ako najlepší hráč, nielenže patrí medzi topku hráčov vo svete, ocitol sa v prvej lige, ale zároveň od roku 2018 sa stal kapitánom argentínskeho národného mužstva. Na svojom konte má niekoľko rekordných ocenení v histórii futbalu vôbec. Svoju profesionálnu kariéru prežil v Barcelone, keďže už vo svojich 13 a pol rokoch vstúpil do klubu FC Barcelona a v roku 2021 ako 34-ročný z klubu odišiel.

Detstvo

Ako malý chlapec hrával futbal so svojimi staršími bratmi a už vtedy si všimli jeho kvality. Rodičia spozorovali, že Messiho výška zaostáva za ostatnými jeho rovesníkmi. Bola mu diagnostikovaná hormonálna porucha, ktorej liečba si vyžadovala nemalé financie. Keď mal Messi 13 rokov, klub FC Barcelona sa ponúkol zaplatiť mu liečbu, ktorú jeho rodina prijala. Presťahovali sa z Argentíny do Španielska a Messiho futbalová hviezda začala stúpať.

Profesionálna kariéra

Od roku 2007 začal svojimi najväčšími úspechmi, čo sa potvrdilo aj vo finálovej ankete Zlatá lopta a Futbalista roka FIFA, v ktorých pokračoval aj ďalšie roky. Stal sa najlepším strelcom v LA Liga, čím prekonal všetky rekordy.

Ako jeden z najpopulárnejších športovcov na svete je od roku 2006 hlavnou tvárou spoločnosti Adidas. Podľa jedného z francúzskych denníkov bol v rozmedzí šiestich rokov päťkrát najlepšie zarábajúci futbalista medzi rokmi 2009 až 2014, a v roku 2019 bol podľa časopisu Forbes najlepšie zarábajúci športovec na svete. V rokoch 2011 a 2012 ho zaradili medzi 100 najvplyvnejších ľudí na svete.

Aj napriek jeho nízkemu vzrastu sa v histórii futbalu zapísal medzi najlepších strelcov, kreatívnych playmakerov a drží rekordy za najviac gólov. Momentálne je súčasťou tímu Paris Saint-Germain FC, tiež v argentínskom národnom mužstve, kde pôsobí ako útočník, pravé krídlo.

Súkromie

Celým menom Lionel Andrés Messi Cuccittini sa narodil v júni 1987 v Argentíne v meste Rosario ako tretie zo štyroch detí otca Jorgeho Messiho a matky Celie Cuccitini. Lionel Messi začal s futbalom pomerne skoro. Jeho prvým trénerom bol jeho vlastný otec, neskôr pôsobil ako jeho agent. Talent zdedil evidentne po otcovi, ktorý trénoval miestny futbalový klub Grandoli. Malý Messi zaň nastúpil už keď mal 4 roky. O 2 roky prestúpil do Atlético Newells Old Boys. Za 6 rokov pôsobenia v tomto tíme strelil spolu neuveriteľných 500 gólov. Jeho ďalšia kariéra smerovala do čoraz slávnejších klubov. V roku 2000 priletel do Barcelony a upísal sa tunajšiemu veľkoklubu FC Barcelona.

Od roku 2017 je jeho manželkou Antonella Roccuzzova. Pozná sa s ňou od piatich rokov, keďže je sesternicou jeho najlepšieho kamaráta z detstva, Lucasa Scagliu, ktorý je tiež futbalista. Spolu majú troch synov: Mateo Messi Roccuzzo, Thiago Messi, Ciro Messi Roccuzzo.

Messi si užíva blízky vzťah s jeho najbližšími rodinnými príslušníkmi, obzvlášť s matkou Celiou, ktorej tvár si nechal vytetovať na jeho ľavé rameno. Jeho otec Jorge je jeho agentom od 14. rokov a starší brat Rodrigo sa stará o jeho denný rozvrh a publicitu. Jeho matka a ďalší brat Matías riadili jeho charitatívnu organizáciu, Nadáciu Lea Messiho, a starali sa o osobné a profesionálne záležitosti v Rosariu. Vlastnil starý dom svojej rodiny, aj keď už dlho zostal prázdny; udržiava podkrovný byt v exkluzívnej obytnej budove pre svoju matku, ako aj rodinnú budovu mimo mesta.

V súčasnosti žije v dedine Castelldefels neďaleko Barcelony. Aj keď je považovaný za muža jedného klubu, tak už dlho plánuje vrátiť sa do Rosaria, kde by ukončil svoju hráčsku kariéru v tíme Newell's. Počas svojej kariéry sa Messi zameral na deti, vyžadujúce si zvýšenú starostlivosť a aktívne sa zúčasťňoval charite. Finančný prispel tiež do do Detského fondu OSN (UNICEF). Dokonca od svojho vymenovania v marci 2010 pôsobil ako veľvyslanec dobrej vôle UNICEF.

Charitatívna činnosť

Okrem tejto spolupráce s UNICEF založil tiež svoju vlastnú charitatívnu organizáciu Nadáciu Lea Messi, ktorá podporuje prístup k zdravotnej starostlivosti, vzdelávaniu a športu pre deti. Bola založená v roku 2007 po návšteve v Bostone, kde Messi zaplatil nemocnici pre nevyliečiteľne choré deti. Rozhodol sa investovať časť svojich príjmov do spoločnosti. Messi prostredníctvom svojej nadácie udeľuje výskumné granty, financuje lekárske vzdelávanie a investuje do rozvoja zdravotníckych stredísk a projektov v Argentíne, Španielsku a inde na svete.Okrem svojich vlastných aktivít zameraných na získavanie finančných prostriedkov, ako sú jeho globálne futbalové zápasy „Messi a Priatelia“, jeho nadácia dostáva finančnú podporu od rôznych spoločností, ktorým v dohodách o schválení pridelila svoje meno, pričom hlavným sponzorom bola spoločnosť Adidas.

Angažoval sa a dodnes podporuje mladých futbalistov v Argentíne, tiež ich klubov, finančne sa spolupodieľa na výstavbe ihrísk, telocviční a ďalších športových aktivitách mladých hráčov aj v klube, kde už ako malý chlapec preukazoval talent v Newell's Old Boys. Aj napriek svojmu hendikepu, problému s rastovým hormónom, ktorý mu diagnostikovali v 10 rokoch, už ako 13 a pol ročný prestúpil do FC Barcelona, kde žil s otcom. Klub mu samozrejme platil liečbu.

Ocenenia

Napriek rôznym prekážkam už ako sedemnásťročný si odbil súťažný debut v októbri 2004. Na konci roku 2007 bol finalistom v ankete Zlatá lopta a Futbalista roka FIFA. Tento úspech zopakoval ďalšie štyri roky. V sezóne 2008/2009 získal s Barcelonou treble. V sezóne 2011/2012 strelil v La Lige 50 gólov. V marci 2012 sa stal ako dvadsaťštyri ročný najlepším strelcom Barcelony v histórii. V sezóne 2014/2015 doviedol Barcelonu k druhému treble. V roku 2018 sa stal kapitánom Barcelony a v roku 2019 získal rekordnú šiestu Zlatú loptu. V sezóne 2019/2020 sa po siedmy krát stal najlepším strelcom ligy, čím prekonal rekord Telma Zarru.

Za Argentínu vyhral v roku 2005 Majstrovstvá sveta do 20 rokov, kde sa stal najlepším strelcom aj hráčom. V roku 2008 vyhral Olympijské hry. V auguste 2005 si odbil seniorský debut, v ktorom hral len jednu minútu kvôli červenej karte. Na Majstrovstvách sveta 2006 strelil gól proti Srbsku a Čiernej Hore pri výhre 6:0. Na Copa América 2007 bol vyhlásený najlepším mladým hráčom turnaja. Na Majstrovstvách sveta 2014 doviedol ako kapitán tím do finále proti Nemecku, kde ale prehral 0:1 po predĺžení. Bol vyhlásený za najlepšieho hráča turnaja. Na Copa América 2015 a 2016 prehral taktiež vo finálových zápasoch proti Čile. Po tom čo ukončil reprezentačnú kariéru sa opäť vrátil k národnému tímu. Na Majstrovstvách sveta 2018 však vypadol už v osemfinále s Francúzskom, a na Copa América 2019 skončil na treťom mieste. V roku 2021 vyhral Copa América, na ktorej získal aj Zlatú loptu a Zlatú kopačku. Messi je najlepším strelcom histórie Argentíny.

Už ako tínedžer bol Messi vynikajúcim talentom a do 20-tich rokov sa zaradil medzi najlepších hráčov na svete. Diego Maradona považoval 18-ročného Messiho po boku Ronaldinha za najlepšieho hráča na svete. Počas svojej kariéry bol Messi porovnávaný s jeho krajanom Diegom Maradonom kvôli podobným herným štýlom ako maličkým driblérom s ľavou nohou. Spočiatku bol iba jedným z mnohých mladých argentínskych hráčov, vrátane svojho chlapčenského idolu Pabla Aimara.

V súčasnosti je o argentínskeho futbalistu vážny záujem. Hoci jeho výška je len 170 cm, na trávniku je ho vidieť vďaka jeho výnimočnosti. V auguste 2021 Lionel Messi podpísal zmluvu na dva roky s francúzskym tímom Paríž Saint-Germain. Z FC Barcelony odchádza stále ako najlepší futbalista na svete. Hrať bude s číslom 30 na drese. Začína sa jeho nová kapitola kariéry? K nespočetnému množstvu gólov a klubových trofejí pridal tento rok v lete aj prvý veľký triumf s reprezentáciou Argentíny. Ovládol s ňou juhoamerický šampionát Copa América.

Je si vedomý, že trénerský tím, ktorého sa stane súčasťou, má k dispozícii množstvo talentovaných hráčov. Je odhodlaný pomôcť vybudovať niečo špeciálne pre klub a fanúšikov. Teším sa na okamih, keď vkročí na trávnik Parku Princov.“Od začiatku mojej kariéry sa to nezmenilo. Klub je pripravený bojovať o najväčšie trofeje, a to je môj cieľ. Verím, že spolu dokážeme čokoľvek,“ uviedol Lionel Messi.

Prestup do PSG

Definitívne sa teda skončilo vyše 20-ročné úspešné účinkovanie Messiho v drese FC Barcelona. Fenomén svetového futbalu by mal v novom pôsobisku zarábať 35 miliónov eur ročne. Katarskí majitelia francúzskeho veľkoklubu si od Messiho sľubujú najmä útok na celkový triumf v Lige majstrov, ktorý parížskemu multi-šampiónovi Ligue 1 zatiaľ stále uniká. Rovnako by radi po ročnej pauze opäť ovládli domácu najvyššiu súťaž, v ktorej zatiaľ naposledy nečakane triumfovali futbalisti Lille. V šatni na Messiho čaká jeho dávny kamarát z pôsobenia v FC Barcelona Brazílčan Neymar, ktorý je v kádri PSG od roku 2017. Na trénerskej lavičke už Argentínčana túžobne očakáva tiež krajan Mauricio Pochettino.

Ako náhradu za Messiho v FC Barcelona prijal španielsky futbalový útočník Ansu Fati bude hrávať v drese s číslom 10, ktorý dlhé roky nosil Lionel Messi. Nový majiteľ tohto dresu je veľmi talentovaný. Argentínčan v lete opustil Camp Nou a prestúpil do Paríža St. Germain. Pred Messim nosili v Barcelone "desiatku" slávni Brazílčania Ronaldinho, Rivaldo či Romario.

Osemnásťročný Fati rovnako ako Messi vyšiel zo slávnej barcelonskej akadémie La Masia. Rodák z Guiney-Bissau do nej vstúpil ako desaťročný. V auguste 2019 sa stal členom barcelonského A-tímu. V lete 2020 debutoval za španielsku reprezentáciu.

Na záver možno pár faktov o tomto športovom velikánovi. Lionel Messi ako jeden z najgeniálnejších futbalistov histórie skrýva viacero zaujímavých zaujímavostí, o ktorých ste ešte možno ešte nepočuli. Tento fakt je o argentínskej hrajúcej legende pomerne známy. Keď mal Leo 11 rokov, diagnostikovali mu nedostatok rastového hormónu, ktorý narušil prirodzený rast. Liečba bola náročná najmä finančne, keďže si vyžadovala 900 dolárov každý mesiac, čo si Messiho rodičia nemohli dovoliť. Neskôr Lionel zaujal Barcelonu, ktorá ponúkla rodine pokrytie liečebných nákladov a tiež ich presťahovanie do španielskej metropoly, teda pod podmienkou, že Leo bude obliekať dres FCB.

Messiho krásna manželka tiež zohráva veľmi dôležitú úlohu. Antonela, je pre svet pomerne známou. Málokto však vie, že tento pár sa pozná už od útleho detstva, keďže ich rodičia boli priatelia. Dlhodobé priateľstvo vyústilo do manželstva. Rodák z argentínskeho Rosária bol premiérovo nominovaný na ocenenie za najlepšieho hráča roku už v roku 2008, čím sa zapísal aj ako jeden z najmladších kandidátov na prestížnu individuálnu trofej v histórií. Premiérovo uspel až o rok nato, a od tej doby zasadol na trón rovno na štyri roky. Messi sa tak stal dovedna jediným hráčom planéty, ktorý získal Zlatú loptu štyri roky po sebe. Kapitán a ikona argentínskeho futbalu debutoval v drese „Albicelestes“ v roku 2005. Kto by však čakal raketový debut okorenený gólmi či kľučkami, ostal by veľmi sklamaný. Messi už po 48 sekundách na ihrisku obdržal červenú kartu za zákrok lakťom. Keď mal Lionel 13 rokov, natoľko zaujal vedenie Barcelony, že vtedajší športový riaditeľ, Carles Rexach, nielenže už spomínane preplatil liečbu kvôli nedostatku rastového hormónu, no nechcel čakať ani deň naviac a Leove služby si zabezpečil zmluvou, ktorú spísali na servítku v jednom z barov.

30-ročný útočník je už viac než desaťročie spoľahlivým nástrojom na góly, ktorých strieľa každú sezónu neúrekom. Ešte výraznejšie sa však do histórie zapísal v roku 2012, kedy sa mu podarilo streliť neuveriteľných 91 gólov. Je známy tým, že si nepotrpí na extravagantné autá, oblečenie či netradičné gólové oslavy na ihrisku.

Odkedy začal Messi dávať gól za gólom, každý jeden oslávil pobozkaním prstov a namierením rúk k nebesám, čím vždy spomína na svoju zosnulú starú mamu, o ktorú prišiel ešte ako 10-ročný. Lionelov mládežnícky tréner z Rosária, Carlos Marconi, v jednom rozhovore prezradil, ako prinútil malého Messiho strieľať gól za gólom. Maškrtný chlapec z Rosária mal vo veľkej obľube sladkosť zvanú alfajores, čo bol druh čokoládovej sušienky. Tréner Marconi uzavrel s chlapcom dohodu, že za každý gól obdrží jednu túto pochúťku. Marconi však nečakal, že Leo bude skórovať minimálne päťkrát na zápas a neskôr mu tak sťažil podmienky tým, že ak dá gól hlavou, dostane rovno dve sušienky.

Messiho introvertná povaha z neho pre všeobecnosť spravila „autistu“, ktorého nezaujíma svet mimo ihriska. Mierne to potvrdzuje aj príbeh, ktorý dávnejšie rozprával jeden starý pán v dokumente o Leovom živote. Keď začal malý Lionel s futbalom a nastúpil na jeden z prvých zápasov, nevedel čo má robiť. Mierne pobehoval po ihrisku a loptu si vôbec nevšímal, ani keď mu prišla rovno k nohám. Tréner aj otec mu tak zakričali, že s tou loptou musí hrať a dostať ju k bráne. Lionel v tej chvíli zobral loptu, prekľučkoval si celé ihrisko a zakončil. Jednému z najlepších futbalistov histórie sa prvý syn narodil v roku 2012. Prvý kontrakt Thiaga Messiho bol dohodnutý len 72 hodín po jeho narodení a na počudovanie to nebolo s FC Barcelona, ale s Messiho mládežníckym klubom z Argentíny, Newell's Old Boys.

posledná aktualizácia 11.11.2021

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost