sk  |  en
Pondelok | 20.11.2017, 02:48 | meniny: Félix; zajtra: Elvíra
 • | Deň spriemyselnenia Afriky

  V decembri 1989 Valné zhromaždenie OSN uznalo 20. november Dňom spriemyselnenia Afriky (Africa Industrialization Day). Jedná sa o deň, kedy vlády a ostatné organizácie v mnohých Afrických krajinách prezentujú skúmané spôsoby stimulácie Africkej industrializácie.

 • | Medzinárodný deň bez fajčenia

  Medzinárodný deň bez fajčenia, alebo tiež nefajčiarsky deň, je podporovaný Medzinárodnou úniou boja proti rakovine (UICC). Tento deň je venovaný prevencii, zvýšeniu informovanosti o cigaretách, o ich negatívnom vplyve na ľudský organizmus, o riziku ochorenia na rakovinu pľúc a vzniku srdcovo – cievnych chorôb. Hlavným cieľom je presvedčiť ľudí, aby sa vzdali tejto drogy a spoločne vyvinuli úsilie boja proti zákerným chorobám vedúcich k predčasnej smrti.

 • | Medzinárodný deň modlitieb za prenasledovanú cirkev a prenasledovaných kresťanov

  Medzinárodný deň modlitieb za prenasledovanú cirkev a prenasledovaných kresťanov je podporovaný Medzinárodnou evanjelickou alianciou od roku 1996. Deň je venovaný modlitbám za veriacich po celom svete, ktorí kvôli viere v Ježiša Krista trpia prenasledovaním a násilím. Cieľom je upozorniť na túto skutočnosť a vytvoriť vhodné opatrenia k vytvoreniu náboženskej slobody.

 • | Svetový deň detí

  Hoci na Slovensku sa Medzinárodný deň detí oslavuje 1. júna, celosvetovo bolo jeho stanovenie odporúčané na 20. novembra. Odporučenie dalo Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov uznesením 836 (IX) zo dňa 14. decembra 1954. V tento deň by sme si mali pripomínať bratstvo a porozumenie medzi deťmi a mali by sme ho venovať aktivitám s deťmi, myslieť na ich dobro a životné podmienky vo svete. Výbor tiež odporúčal zasvätiť tento deň myšlienke a cieľom Charty národov.

doplňte alebo opravte informácie

Lucia Poppová ( 54 r.)

popredná svetová sopranistka

Kategória: hudba

* 12.11.1939 Slovensko, Záhorská Ves

† 16.11.1993 Nemecko, Mníchov

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie žena

znamenie škorpión

čínske znamenie zajac

jubileum od úmrtia 24 r.

jubileum od narodenia 78 r.

Vzdelanie

VŠMU - spev u prof. Anny Hrušovskej

Životopis

Prvým úspechom bolo nahranie úspešného debutu na doskách Slovenského národného divadla.

V roku 1963 sa však vydala na návštevu príbuzných do Viedne. Vo Viedenskej štátnej opere nemali v tom čase vhodný typ sopranistky do pripravovanej Čarovnej flauty, ktorej uvedenie sa v očiach tamojšej náročnej verejnosti vnímalo ako význačná udalosť kultúrnospoločenského života. Mladá talentovaná Slovenka neváhala a prihlásila sa na predspievanie. Výsledkom bolo okamžité angažmán.

Lucia sa vtedy ocitla pred nemalou dilemou. Na jednej strane stála obrovská príležitosť, na druhej návrat do Česko-Slovenska a pokračovať v snahe profesionálneho rastu. Zvíťazila prvá možnosť.

O svojich začiatkoch vo Viedni hovorí sama Lucia Poppová:
"Keď som pred komisiou predspievala, zhŕklo sa do sály celé divadlo. Potom takmer do večera som musela opakovane spievať na požiadanie tých znalcov, ktorí prišli neskôr a chceli tiež počuť, koho to spoza železnej opony vlastne angažovali. A ja som vďačne spievala.Prirodzene, po slovensky. Napokon ef-ká (efektné koloratúrne výšky) sú v slovenčine také isté ako v nemčine…"

Vo Víedni sa uplatňovala v Mozartovom repertoár, niekoľko rokov bola tiež členkov operného súboru v Kolíne nad Rínom, pravidelne hosťovala na mnohých iných významných scénach ako napríklad La Scala v Miláne, Covent Garden v Londýne, v Zurich, na mnohých uznávaných festivaloch.

Nezabudnuteľným zážitkom bol jej triumfálny debut v MetropilitanOpera v New Yorku v roku 1967.

Táto umelkyňa, ktorá sa vyznačovala svojou skromnosťou, pravidelne spolupracovala s najznámejšími dirigentmi našich čias (Herbert von Karajan, Leonardo Bernstein,...).

Po roku 1989 sa zásluhou Lucie Poppovej (v spolupráci s Petrom Dvorským a šéfom Opery SND Jurajom Hrubantom) podarilo nadviazať umeleckú spoluprácu medzi Bratislavou a Viedňou.

Z podujatí, ktoré prebehli v Bratislave, utkveli v pamäti najmä dve akcie. Na sklonku roku 1989 zorganizovalo Slovenské národné divadlo pamätné stretnutie s Luciou Poppovou. No a v nasledujúcom roku účinkovala v Slovenskej filharmónii s dirigentom lordom Yehudi Menuhinom na nezabudnuteľnom Koncerte bez hraníc. Rozpracované boli aj ďalšie pozoruhodné projekty. K ich realizácii už ale, žiaľbohu, nedošlo.

Všetky zamýšľané plány prekazila zákerná choroba, v dôsledku ktorej svetoznáma slovenská sopranistka s veľkým ľudským srdcom a dušou svoj duel so smrťou prehrala. Stalo sa tak v novembri 1993 v Mníchove. Miesto posledného odpočinku našla v Bratislave na Slávičom údolí.

Každoročne sa v Bratislave koná koncert na jej počesť Hommage a Lucia Popp v Slovenskej filharmónii.

OCENENIA
Viedenksá štátna opera, Mnichovská opera - titul komornej speváčky
V roku 1989 získala čestné členstvo Viedenskej štátnej opery.
posledná aktualizácia 26.10.2015

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost