sk  |  en
Utorok | 20.11.2018, 21:13 | meniny: Félix; zajtra: Elvíra
 • | Deň spriemyselnenia Afriky

  V decembri 1989 Valné zhromaždenie OSN uznalo 20. november Dňom spriemyselnenia Afriky (Africa Industrialization Day). Jedná sa o deň, kedy vlády a ostatné organizácie v mnohých Afrických krajinách prezentujú skúmané spôsoby stimulácie Africkej industrializácie.

 • | Medzinárodný deň bez fajčenia

  Medzinárodný deň bez fajčenia, alebo tiež nefajčiarsky deň, je podporovaný Medzinárodnou úniou boja proti rakovine (UICC). Tento deň je venovaný prevencii, zvýšeniu informovanosti o cigaretách, o ich negatívnom vplyve na ľudský organizmus, o riziku ochorenia na rakovinu pľúc a vzniku srdcovo – cievnych chorôb. Hlavným cieľom je presvedčiť ľudí, aby sa vzdali tejto drogy a spoločne vyvinuli úsilie boja proti zákerným chorobám vedúcich k predčasnej smrti.

 • | Medzinárodný deň modlitieb za prenasledovanú cirkev a prenasledovaných kresťanov

  Medzinárodný deň modlitieb za prenasledovanú cirkev a prenasledovaných kresťanov je podporovaný Medzinárodnou evanjelickou alianciou od roku 1996. Deň je venovaný modlitbám za veriacich po celom svete, ktorí kvôli viere v Ježiša Krista trpia prenasledovaním a násilím. Cieľom je upozorniť na túto skutočnosť a vytvoriť vhodné opatrenia k vytvoreniu náboženskej slobody.

 • | Svetový deň detí

  Hoci na Slovensku sa Medzinárodný deň detí oslavuje 1. júna, celosvetovo bolo jeho stanovenie odporúčané na 20. novembra. Odporučenie dalo Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov uznesením 836 (IX) zo dňa 14. decembra 1954. V tento deň by sme si mali pripomínať bratstvo a porozumenie medzi deťmi a mali by sme ho venovať aktivitám s deťmi, myslieť na ich dobro a životné podmienky vo svete. Výbor tiež odporúčal zasvätiť tento deň myšlienke a cieľom Charty národov.

doplňte alebo opravte informácie

Ľudovít Štrompach ( 85 r.)

maliar a reštaurátor

Kategória: výtvarné umenie

* 23.06.1923 Budapešť

† 05.03.2009 Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie rak

čínske znamenie prasa

jubileum od úmrtia 9 r.

jubileum od narodenia 95 r.

Vzdelanie

Kráľovská výtvarná akadémia, Budapešť
VŠVÚ, Praha

Životopis

Ľudovít Štrompach sa narodil v Budapešti rodičom Jozsefovi Štrompachovi a Petronelle, rod. Heiszter, narodenej v Novákoch.
Štúdiu výtvarníctva sa venoval na Kráľovskej výtvarnej akadémii v Budapešti (maď. Országos Magyar Királyi Képzőművészeti Főiskola), pod vedením Gyulu Rudnaya. Neskôr študoval na VŠVÚ v Prahe u Jána Želibského.
V roku 1946 sa presťahoval do Prahy, kde neskôr pôsobil na VŠVÚ ako asistent.
V roku1952 odišiel na Slovensko. Tu sa popri vlastnej tvorbe venoval reštaurovaniu obrazov, sôch, kostolov a zámkov, tiež výzdobou fresiek mnohých sídlisk na Hornej Nitre a zberateľskej činnosti.
Patrí do skupiny M. Galandu a ako vystavovateľ sa v decembri 1957 zúčastnil na historicky prvej výstave autorov tejto skupiny, ktorá sa konala v Žiline.
So svojou manželkou akad. maliarkou Magdalénou Štrompachovou založil prvý výtvarný odbor na ĽŠU v Prievidzi (15. marec 1963).
Zahraničná tvorba Ľudovíta Štrompacha sa viaže predovšetkým k mestám Praha, Budapešť (Maďarsko), Viedeň (Rakúskuo), Mníchov a Garmisch Partenkirchen (Nemecko), kde vznikli mnohé obrazy a grafiky. Príkladom je obraz Huslistka, ktorý namaľoval v Mníchove v roku 2001. Inšpiráciou pre vznik tohto obrazu bola nemecká huslistka Júlia Fischerová.
Z jeho Pražského obdobia pochádzajú obrazy Zasnežená Praha alebo Karlov most, ako aj mnohé rodinné portréty, ktoré sa z prevažnej časti nachádzajú v Bratislave.
V roku 1956 založil Krajskú galériu v Bojniciach a bol spoluzakladateľom prvého výtvarného odboru na ĽŠU v Prievidzi.
Ľudovít Štrompach žil od roku 2003 v Bratislave a bol členom Komory reštaurátorov na Slovensku.
zdroj: Foto: internet

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost