sk  |  en
Pondelok | 01.06.2020, 21:16 | meniny: Žaneta; zajtra: Xénia, Oxana
  • | Deň za správne rozhodnutie

    Deň na správne rozhodnutie: Hoď si mincu. Tento deň siaha až do obdobia, kedy žil Julius Caesar. Podľa tradícií si Julius Caesar hodil micu vždy, keď potreboval zistiť správne rozhodnutie. Odpoveďou mu bola „hlava“ na minci, kde bol jeho portrét.

  • | Medzinárodný deň detí

    Medzinárodný deň detí (MDD) je sviatok detí, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Medzinárodný deň detí sa zvyčajne (ale nie všade) oslavuje 1. júna. Na Slovensku (a v niektorých ďalších krajinách bývalého sovietskeho bloku) sa slávi od roku 1952.

doplňte alebo opravte informácie

Ľudovít Štrompach ( 85 r.)

maliar a reštaurátor

Kategória: výtvarné umenie

* 23.06.1923 Budapešť

† 05.03.2009 Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie rak

čínske znamenie prasa

jubileum od úmrtia 11 r.

jubileum od narodenia 96 r.

Vzdelanie

Kráľovská výtvarná akadémia, Budapešť
VŠVÚ, Praha

Životopis

Ľudovít Štrompach sa narodil v Budapešti rodičom Jozsefovi Štrompachovi a Petronelle, rod. Heiszter, narodenej v Novákoch.
Štúdiu výtvarníctva sa venoval na Kráľovskej výtvarnej akadémii v Budapešti (maď. Országos Magyar Királyi Képzőművészeti Főiskola), pod vedením Gyulu Rudnaya. Neskôr študoval na VŠVÚ v Prahe u Jána Želibského.
V roku 1946 sa presťahoval do Prahy, kde neskôr pôsobil na VŠVÚ ako asistent.
V roku1952 odišiel na Slovensko. Tu sa popri vlastnej tvorbe venoval reštaurovaniu obrazov, sôch, kostolov a zámkov, tiež výzdobou fresiek mnohých sídlisk na Hornej Nitre a zberateľskej činnosti.
Patrí do skupiny M. Galandu a ako vystavovateľ sa v decembri 1957 zúčastnil na historicky prvej výstave autorov tejto skupiny, ktorá sa konala v Žiline.
So svojou manželkou akad. maliarkou Magdalénou Štrompachovou založil prvý výtvarný odbor na ĽŠU v Prievidzi (15. marec 1963).
Zahraničná tvorba Ľudovíta Štrompacha sa viaže predovšetkým k mestám Praha, Budapešť (Maďarsko), Viedeň (Rakúskuo), Mníchov a Garmisch Partenkirchen (Nemecko), kde vznikli mnohé obrazy a grafiky. Príkladom je obraz Huslistka, ktorý namaľoval v Mníchove v roku 2001. Inšpiráciou pre vznik tohto obrazu bola nemecká huslistka Júlia Fischerová.
Z jeho Pražského obdobia pochádzajú obrazy Zasnežená Praha alebo Karlov most, ako aj mnohé rodinné portréty, ktoré sa z prevažnej časti nachádzajú v Bratislave.
V roku 1956 založil Krajskú galériu v Bojniciach a bol spoluzakladateľom prvého výtvarného odboru na ĽŠU v Prievidzi.
Ľudovít Štrompach žil od roku 2003 v Bratislave a bol členom Komory reštaurátorov na Slovensku.
zdroj: Foto: internet

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost