sk  |  en
Nedeľa | 29.01.2023, 10:31 | meniny: Gašpar; zajtra: Ema

doplňte alebo opravte informácie

Magdaléna Štrompachová ( 69 r.)

akademická maliarka, reštaurátorka, pedagogička

Kategória: výtvarné umenie

* 23.09.1919 Budapešť

† 17.11.1988 Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie žena

znamenie váhy

čínske znamenie koza

jubileum od úmrtia 34 r.

jubileum od narodenia 103 r.

Vzdelanie

Kráľovská výtvarná akadémia

Životopis

Magdaléna Štrompachová sa narodila v Budapešti, rodičom Ferencovi Jozsefovi Drescherovi, učiteľovi hry na husliach a Márii Drescherovej. Jej pôvodné meno bolo Magdolna Drescher.
Študovala na Kráľovskej výtvarnej akadémii (maď. Országos Magyar Királyi Képzőművészeti Főiskola) v Budapešti u významných maďarských akademických maliarov (István Boldizsar, Istvan Szönyi, Zsigmond Strobl). Počas štúdií v Budapešti boli jej diela vybrané do rôznych sútaží, na ktorých získala vždy prvé ocenenie.
V roku 1946 sa vydala za akademického maliara Ľudovíta Štrompacha a presťahovala sa z Budapešti do Prahy. Po štyroch rokoch sa spolu s rodinou presťahovala na stredné Slovensko.
Od roku 1986 žila striedavo v Bratislave a v Budapešti. Zomrela po ťažkej chorobe v roku 1988 v Bratislave. Je pochovaná na Ružinovskom cintoríne v Bratislave.
Magdaléna Štrompachová vytvorila obrovské množstvo výtvarných diel, ktoré sa nachádzajú v Maďarsku, na Slovensku, v Rakúsku a v Nemecku. V roku 1946 pracovala vo filmovom ateliéri na Barrandove, v „Krátkom Filme Praha A.S." ako jedna z prvých animátorov kresleného filmu, do ktorého prispela návrhmi rozprávkových kreslených postáv a bábok.
So svojím manželom založila prvý výtvarný odbor na ĽŠU v Prievidzi (15. marec 1963), v ktorom od roku 1964 do roku 1973 pôsobila ako výtvarný pedagóg. Mnohí jej žiaci sú dnes významní slovenskí výtvarníci a sochári.
Akademická maliarka je nositeľkou viacerých ocenení za výtvarnú a pedagogickú činnosť.
zdroj: Nebudú zabudnutí II. - osobnosti výtvarného života 20. storočia na hornej Nitre. Foto: internet

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost