sk  |  en
Pondelok | 01.06.2020, 21:38 | meniny: Žaneta; zajtra: Xénia, Oxana
  • | Deň za správne rozhodnutie

    Deň na správne rozhodnutie: Hoď si mincu. Tento deň siaha až do obdobia, kedy žil Julius Caesar. Podľa tradícií si Julius Caesar hodil micu vždy, keď potreboval zistiť správne rozhodnutie. Odpoveďou mu bola „hlava“ na minci, kde bol jeho portrét.

  • | Medzinárodný deň detí

    Medzinárodný deň detí (MDD) je sviatok detí, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Medzinárodný deň detí sa zvyčajne (ale nie všade) oslavuje 1. júna. Na Slovensku (a v niektorých ďalších krajinách bývalého sovietskeho bloku) sa slávi od roku 1952.

doplňte alebo opravte informácie

Magdaléna Štrompachová ( 69 r.)

akademická maliarka, reštaurátorka, pedagogička

Kategória: výtvarné umenie

* 23.09.1919 Budapešť

† 17.11.1988 Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie žena

znamenie váhy

čínske znamenie koza

jubileum od úmrtia 31 r.

jubileum od narodenia 100 r.

Vzdelanie

Kráľovská výtvarná akadémia

Životopis

Magdaléna Štrompachová sa narodila v Budapešti, rodičom Ferencovi Jozsefovi Drescherovi, učiteľovi hry na husliach a Márii Drescherovej. Jej pôvodné meno bolo Magdolna Drescher.
Študovala na Kráľovskej výtvarnej akadémii (maď. Országos Magyar Királyi Képzőművészeti Főiskola) v Budapešti u významných maďarských akademických maliarov (István Boldizsar, Istvan Szönyi, Zsigmond Strobl). Počas štúdií v Budapešti boli jej diela vybrané do rôznych sútaží, na ktorých získala vždy prvé ocenenie.
V roku 1946 sa vydala za akademického maliara Ľudovíta Štrompacha a presťahovala sa z Budapešti do Prahy. Po štyroch rokoch sa spolu s rodinou presťahovala na stredné Slovensko.
Od roku 1986 žila striedavo v Bratislave a v Budapešti. Zomrela po ťažkej chorobe v roku 1988 v Bratislave. Je pochovaná na Ružinovskom cintoríne v Bratislave.
Magdaléna Štrompachová vytvorila obrovské množstvo výtvarných diel, ktoré sa nachádzajú v Maďarsku, na Slovensku, v Rakúsku a v Nemecku. V roku 1946 pracovala vo filmovom ateliéri na Barrandove, v „Krátkom Filme Praha A.S." ako jedna z prvých animátorov kresleného filmu, do ktorého prispela návrhmi rozprávkových kreslených postáv a bábok.
So svojím manželom založila prvý výtvarný odbor na ĽŠU v Prievidzi (15. marec 1963), v ktorom od roku 1964 do roku 1973 pôsobila ako výtvarný pedagóg. Mnohí jej žiaci sú dnes významní slovenskí výtvarníci a sochári.
Akademická maliarka je nositeľkou viacerých ocenení za výtvarnú a pedagogickú činnosť.
zdroj: Nebudú zabudnutí II. - osobnosti výtvarného života 20. storočia na hornej Nitre. Foto: internet

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost