sk  |  en
Sobota | 17.11.2018, 12:56 | meniny: Klaudia; zajtra: Eugen
  • | Svetový deň chronickej obštrukčnej choroby pľúc

    Svetový deň chronickej obštrukčnej choroby pľúc sa pripomína od roku 2002 a je podporovaný Globálnou iniciatívou pre chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (GOLD) a WHO. Deň je určený na zlepšenie starostlivosti a informovanosti o chronickej obštrukčnej chorobe pľúc po celom svete. Kľúčovými rizikovými faktormi sú fajčenie, znečistenie ovzdušia a vystavenie pracovnému prachu a chemikáliám.

  • | Medzinárodný deň študentov

    17.november je Dňom boja za slobodu a demokraciu, no netreba zabudnúť, že je predovšetkým Medzinárodným dňom študentstva. Deň je oslavou študentov, ktorí sú považovaní za predpoklad rozvoja spoločnosti. V tento deň si pripomíname udalosti z roku 1939, kedy študenti vyšli do ulíc Prahy, aby protestovali proti nacistickej okupácii. Bola to reakcia na zastrelenie študenta medicíny Jana Opletala. Výsledkom akcie bolo deväť popravených vodcov, zavreté všetky vysoké školy a viac ako 1200 študentov bolo deportovaných do koncentračných táborov. V roku 1989 študenti vyšli opäť do ulíc a demonštrovali proti socializmu. Tentokrát boli úspešní.

  • | Sviatok sv. Alžbety Bratislavskej, patrónky charity

    Sv. Alžbeta sa narodila v roku 1207 v Bratislave a zomrela ako 24-ročná v roku 1231 v Marburgu. Bola dcérou maďarského kráľa Andreja II. a jeho manželky Gertrúdy. Po smrti jej manžela a odobratí jej troch detí venovala svoj život chorým. Pápež Gregor IX. ju po štyroch rokoch po jej smrti vyhlásil za svätú. Je patrónkou charity a mnohé rehoľné spoločnosti a dobročinné organizácie nesú jej meno.

doplňte alebo opravte informácie

Mgr. Magdaléna Vášáryová ( 70 r.)

poslankyňa NR SR, SDKÚ-DS, bývalá veľvyslankyňa v Rakúsku a Poľsku, zakladateľka Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, herečka

Kategória: umenie a kultúra, divadlo, film a TV

* 26.08.1948 Slovensko, Banská Štiavnica

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie žena

znamenie panna

čínske znamenie potkan

jubileum od narodenia 70 r.

 

všeobecné informácie

Magda (Magdaléna) Vášáryová je slovenská politička a bývalá herečka a diplomatka. Od roku 2006 bola poslankyňa Národnej rady SR za SDKÚ_DS. 12. Decembra 2013 vystúpila zo strany a pôsobí v NR SR ako nezaradená poslankyňa.

 

vzdelanie a pôsobenie

1966 - 1971
Filozofická fakulta Univerzity Komenského (Sociológia)
1970-1989
Herečka - Divadlo na Korze, Nová Scéna, Slovenské národné divadlo
1990-1993
Veľvyslankyňa Československej federatívnej republiky v Rakúsku
1993-2000
Zakladateľka a riaditeľka Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) v Bratislave
2000-2005
Veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Poľsku
2005-2006
Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí SR
od 2006
Poslankyňa NR SR, SDKÚ-DS, Výbor NR SR pre európske záležitosti (náhradná členka), Výbor NR SR pre kultúru a médiá (členka)

 

ostatné informácie

Jazykové znalosti: nemecky, anglicky, rusky, poľsky, srbsky, chorvátsky, francúzsky
Vydatá

 

galéria

zdroj: www.foreign.gov.sk, Úrad vlády SR
posledná aktualizácia 11.10.2015

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost