sk  |  en
Utorok | 20.11.2018, 20:18 | meniny: Félix; zajtra: Elvíra
 • | Deň spriemyselnenia Afriky

  V decembri 1989 Valné zhromaždenie OSN uznalo 20. november Dňom spriemyselnenia Afriky (Africa Industrialization Day). Jedná sa o deň, kedy vlády a ostatné organizácie v mnohých Afrických krajinách prezentujú skúmané spôsoby stimulácie Africkej industrializácie.

 • | Medzinárodný deň bez fajčenia

  Medzinárodný deň bez fajčenia, alebo tiež nefajčiarsky deň, je podporovaný Medzinárodnou úniou boja proti rakovine (UICC). Tento deň je venovaný prevencii, zvýšeniu informovanosti o cigaretách, o ich negatívnom vplyve na ľudský organizmus, o riziku ochorenia na rakovinu pľúc a vzniku srdcovo – cievnych chorôb. Hlavným cieľom je presvedčiť ľudí, aby sa vzdali tejto drogy a spoločne vyvinuli úsilie boja proti zákerným chorobám vedúcich k predčasnej smrti.

 • | Medzinárodný deň modlitieb za prenasledovanú cirkev a prenasledovaných kresťanov

  Medzinárodný deň modlitieb za prenasledovanú cirkev a prenasledovaných kresťanov je podporovaný Medzinárodnou evanjelickou alianciou od roku 1996. Deň je venovaný modlitbám za veriacich po celom svete, ktorí kvôli viere v Ježiša Krista trpia prenasledovaním a násilím. Cieľom je upozorniť na túto skutočnosť a vytvoriť vhodné opatrenia k vytvoreniu náboženskej slobody.

 • | Svetový deň detí

  Hoci na Slovensku sa Medzinárodný deň detí oslavuje 1. júna, celosvetovo bolo jeho stanovenie odporúčané na 20. novembra. Odporučenie dalo Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov uznesením 836 (IX) zo dňa 14. decembra 1954. V tento deň by sme si mali pripomínať bratstvo a porozumenie medzi deťmi a mali by sme ho venovať aktivitám s deťmi, myslieť na ich dobro a životné podmienky vo svete. Výbor tiež odporúčal zasvätiť tento deň myšlienke a cieľom Charty národov.

doplňte alebo opravte informácie

JUDr. Marián Čalfa ( 72 r.)

právnik, predseda československej vlády vytvorenej po revolúcii 1989, bývalý slovenský politik

Kategória: politici minulosti

* 07.05.1946 Trebišov

Slovensko

-1

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie býk

čínske znamenie pes

jubileum od narodenia 72 r.

Vzdelanie

1970 Právnická fakulta Karlovej Univerzity, Praha

Životopis

Marián Čalfa vyštudoval Právnickú fakultu Karlovej Univerzity v Prahe. V roku 1972 pôsobil ako právnik v ČTK. V rokoch 1972 – 1987 pracoval na Úrade predsedu federálnej vlády v legislatívnom odbore, pričom sa v roku 1985 stal vedúcim odboru. V apríli 1988 sa stal členom federálnej vlády a v tejto funkcii ostal do decembra 1989. Zároveň bol v období od apríla 1988 do februára 1990 predsedom Legislatívnej rady vlády ČSSR.
Na prelome novembra a decembra 1989 sa aktívne zúčastnil na rokovaniach medzi predstaviteľmi federálnej vlády a významne sa zaslúžil o dosiahnutia vzájomnej dohody medzi oficiálnymi a opozičnými politickými štruktúrami. V decembri 1989 nahradil vo funkcii predsedu vlády Ladislava Adamca a bol poverený zostavením „vlády národného porozumenia“. Predsedom vlády ČSSR, resp. ČSFR bol do 2. júla 1992. Marián Čalfa bol posledným komunistickým premiérom Česko-Slovenska.
Počas svojej politickej kariéry pôsobil vo viacerých stranách. Od roku 1964 bol členom KSČ. Z tejto strany vystúpil v januári 1990 a stal sa členom hnutia VPN – Verejnosti proti násiliu. Po rozpade hnutia vstúpil do slovenskej liberálnej strany Občianska demokratická únia (ODÚ).
Marián Čalfa stál na čele dvoch prvých československých vlád do roku 1989, ktoré začali proces ekonomickej privatizácie a snažili sa vyriešiť problém štátneho usporiadania Československa. Ako premiér bol Marián Čalfa často kritizovaný pre svoju komunistickú minulosť. Neskôr sa svojou politikou priblížil k liberálno-demokratickému stredu. Po neúspechu strany ODÚ vo voľbách v roku 1992 odišiel z politiky a začal sa venovať právnickej praxi. Stal sa spolumajiteľom poradenskej firmy a šéfredaktorom českého mesačníka Právní rádce. Od roku 1997 je predsedom predstavenstva IC banky.

Funkčné obdobie vo fukcii predsedu vlády:

10. 12. 1989 – 27. 06. 1990 predseda vlády ČSSR
27. 06. 1990 – 02. 07. 1992 predseda vlády ČSFR
zdroj: www.vlada.cz, www.calfabartosik.cz, foto: internet

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost