sk  |  en
Sobota | 28.05.2022, 02:09 | meniny: Viliam; zajtra: Vilma
  • | Deň Amnesty International

    Medzinárodná organizácia Amnesty International vznikla v roku 1961 a venuje sa ochrane a presadzovaniu ľudských práv po celom svete. Bojuje proti diskriminácii, proti násiliu na ženách, za práva homosexuálov, spravodlivosť pre obete, za ľudskú dôstojnosť. Cieľom je zvyšovať povedomie o hnutí a možnostiach zapojenia sa do jeho aktivít

  • | Medzinárodný deň akcii pre zdravie žien

    Počiatky tohto dňa spadajú do roku 1987, kedy bol na stretnutí Global Network pre reprodukčné práva žien (WGNRR) v Costa Rice vyhlásený Medzinárodný deň akcií pre zdravie žien. Cieľom je zabezpečiť, aby každá žena na svete mala právo na život, zdravie, rozvoj, česť, dôstojnosť, rešpekt, slobodu a rodinu spolu s právom na prístup k bezpečnému a legálnemu potratu.

  • | Medzinárodný deň džezu

    Medzinárodný deň džezu bol vyhlásený v roku 1991 v USA džezovým hudobníkom a kapelníkom D. Michaelom Dennym, ktorý bol v tom čase členom predstavenstva New Jersey Jazz Society. Deň je príležitosťou na oslavu džezovej hudby, jej histórie a džezových muzikantov.

doplňte alebo opravte informácie

JUDr. Marián Čalfa ( 76 r.)

právnik, predseda československej vlády vytvorenej po revolúcii 1989, bývalý slovenský politik

Kategória: politici minulosti

* 07.05.1946 Trebišov

Slovensko

-1

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie býk

čínske znamenie pes

jubileum od narodenia 76 r.

Vzdelanie

1970 Právnická fakulta Karlovej Univerzity, Praha

Životopis

Marián Čalfa vyštudoval Právnickú fakultu Karlovej Univerzity v Prahe. V roku 1972 pôsobil ako právnik v ČTK. V rokoch 1972 – 1987 pracoval na Úrade predsedu federálnej vlády v legislatívnom odbore, pričom sa v roku 1985 stal vedúcim odboru. V apríli 1988 sa stal členom federálnej vlády a v tejto funkcii ostal do decembra 1989. Zároveň bol v období od apríla 1988 do februára 1990 predsedom Legislatívnej rady vlády ČSSR.
Na prelome novembra a decembra 1989 sa aktívne zúčastnil na rokovaniach medzi predstaviteľmi federálnej vlády a významne sa zaslúžil o dosiahnutia vzájomnej dohody medzi oficiálnymi a opozičnými politickými štruktúrami. V decembri 1989 nahradil vo funkcii predsedu vlády Ladislava Adamca a bol poverený zostavením „vlády národného porozumenia“. Predsedom vlády ČSSR, resp. ČSFR bol do 2. júla 1992. Marián Čalfa bol posledným komunistickým premiérom Česko-Slovenska.
Počas svojej politickej kariéry pôsobil vo viacerých stranách. Od roku 1964 bol členom KSČ. Z tejto strany vystúpil v januári 1990 a stal sa členom hnutia VPN – Verejnosti proti násiliu. Po rozpade hnutia vstúpil do slovenskej liberálnej strany Občianska demokratická únia (ODÚ).
Marián Čalfa stál na čele dvoch prvých československých vlád do roku 1989, ktoré začali proces ekonomickej privatizácie a snažili sa vyriešiť problém štátneho usporiadania Československa. Ako premiér bol Marián Čalfa často kritizovaný pre svoju komunistickú minulosť. Neskôr sa svojou politikou priblížil k liberálno-demokratickému stredu. Po neúspechu strany ODÚ vo voľbách v roku 1992 odišiel z politiky a začal sa venovať právnickej praxi. Stal sa spolumajiteľom poradenskej firmy a šéfredaktorom českého mesačníka Právní rádce. Od roku 1997 je predsedom predstavenstva IC banky.

Funkčné obdobie vo fukcii predsedu vlády:

10. 12. 1989 – 27. 06. 1990 predseda vlády ČSSR
27. 06. 1990 – 02. 07. 1992 predseda vlády ČSFR
zdroj: www.vlada.cz, www.calfabartosik.cz, foto: internet

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost