sk  |  en
Piatok | 27.11.2020, 10:09 | meniny: Milan; zajtra: Henrieta
  • | Medzinárodný deň nenakupovania

    Medzinárodný deň nenakupovania bol iniciovaný a prvýkrát oslavovaný v roku 1992 Kanaďanom Tedom Davom vo Vancouveri. Tento deň upozorňuje na negatívne dopady nakupovania na životné prostredie, naše zdravie a samotný život. Deň je výzvou vzdania sa nákupného vozíka na jeden deň a venovať tak svoj deň sebe, rodine alebo priateľom a rozpoznať tak skutočné potreby.

doplňte alebo opravte informácie

PhDr. Marián Vanko ( 79 r.)

Prvý podpredseda Najvyššieho kontrolného úradu SR, bývalý poslanec NR SR

Kategória: politika

* 25.05.1941 Slovensko, Trenčianska Teplá

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie blíženci

čínske znamenie had

jubileum od narodenia 79 r.

 

vzdelanie a pôsobenie

Marián Vanko pôsobil ako prednosta Obvodného úradu v Púchove.
1992
bol zvolený za poslanca Slovenskej národnej rady za HZDS

 

Ocenenia:

1998
Rad Andreja Hlinku II. triedy za mimoriadne zásluhy o vznik SR

 

ostatné informácie

Bol členom Výboru SNR pre štátnu správu, územnú samosprávu a národnosti.
Marián Vanko pôsobil ako prednosta Obvodného úradu v Púchove. V roku 1992 bol zvolený za poslanca Slovenskej národnej rady za HZDS (Volebný kraj stredné Slovensko, 17 897 preferenčných hlasov). Bol členom Výboru SNR pre štátnu správu, územnú samosprávu a národnosti. Marián Vanko 17.7.1992 podporil Deklaráciu SNR o zvrchovanosti SR a 1.9.1992 zahlasoval aj za Ústavu SR. 1.4.1993 vznikol Najvyšší kontrolný úrad. V júni sa parlamentu nepodarilo zvoliť predsedu. Ďalšia voľba sa konala v júli. Za predsedu bol zvolený Marián Vanko 79 hlasmi spomedzi 4 kandidátov. Avšak vo funkcii predsedu zotrval len 8 mesiacov. V apríli 1994 nová väčšina v parlamente zvolila za predsedu Jozefa Oleja. Marián Vanko kandidoval aj v parlamentných voľbách na jeseň 1994 za HZDS (kandidoval za Volebný kraj Stredné Slovensko, získal 4 215 preferenčných hlasov). Avšak do parlamentu nastúpil až v decembri 1994 namiesto Jána Duckého, ktorý sa stal ministrom hospodárstva. Vanko pôsobil v parlamente vo Výbore pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie. V septembri 1996 sa Ján Ducký z vlády vracia do parlamentu a Vankovi tým mandát zaniká. Avšak do parlamentu sa ešte vráti vo februári 1997, tentoraz ako náhradník za Ladislava Polku, ktorý sa stal štátnym tajomníkom Ministerstva vnútra SR. Polku nahrádza aj vo Výbore NR SR pre obranu a bezpečnosť. V parlamente zotrval do konca volebného obdobia. V ďalších voľbách v roku 1998 už Marián Vanko nekandidoval.
23.06.1992 – 19.07. 1993
poslanec SNR(neskôr NR SR)
19.04.1993 – 13.04. 1994
predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR
14.12.1994 – 11.09. 1996
poslanec NR SR
04.02.1997 – 29.10. 1998
poslanec NR SR
posledná aktualizácia 11.10.2015

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost