sk  |  en
Utorok | 19.03.2019, 22:27 | meniny: Jozef; zajtra: Víťazoslav, Klaudius
  • | Sviatok sv. Jozefa

    Sviatok sv. Jozefa - Sviatok sv. Jozefa je oslavovaný na počesť sv. Jozefa, ktorý je patrónom otcov, tesárov a umierajúcich. Neexistuje oficiálny zoznam, čoho všetkého je patrónom. Líši sa to podľa krajín, regiónov, miest. Mnoho náboženských rádov a spoločenstiev sú uvádzané pod jeho záštitou.

doplňte alebo opravte informácie

Marianna Krajčírová-Némethová ( 70 r.)

športová gymnastka a trénerka, účastníčka troch olympiád

Kategória: individuálne

* 01.06.1948 Slovensko, košice

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie žena

znamenie blíženci

čínske znamenie potkan

jubileum od narodenia 70 r.

 

všeobecné informácie

Marianna Krajčírová-Némethová je najúspešnejšia slovenská športová gymnastka histórie, účastníčka troch olympijských hier. Narodila sa v Košiciach v roku 1948.

V detstve prekonala viaceré zdravotné problémy, na vykĺbených nohách nosila strojček. No aj napriek tomu a s výrazným prispením otca, cvičiteľa a bývalého gymnastu, sa cvičenie a šport stali pre mladú Košičanku súčasťou života.

Svoju športovú kariéru začala v Bratislave, kam sa presťahovala s rodičmi a na gymnastických pódiách sa predstavila vo veku deviatich rokov. Pri cvičebných zostavách ťažila predovšetkým zo svojho silového potenciálu, nezaostávala však ani v elegancii. Úspešná bola najmä v preskoku, prostných cvičeniach a na bradlách. Prvým trénerom mladej gymnastky bol Ján Čížik, s ktorým trénovala v Slavoji Vinohrady Bratislava. Venoval sa jej od jedenástich do šestnástich rokov a poctivým tréningom z nej urobil vynikajúcu reprezentantku a olympioničku.

Neskôr Marianna Krajčírová-Némethová trénovala pod dohľadom Antonína Kojdeckého, Slávky Matlochovej, Vladimíra Proroka, Aleny Tintěrovej a Viery Mehešovej. Idolom talentovanej gymnastky bola Veřa Čáslavská, kráľovná olympiád 1964 a 1968.

Na svojej tretej olympiáde v roku 1972 už cvičila so zdravotnými problémami. Družstvo gymnastiek skončilo v Mníchove piate, v individuálnej súťaži viacbojárok obsadila slovenská gymnastka osemnáste miesto a rozlúčila sa s aktívnou kariérou. Naďalej však pokračovala ako trénerka, absolvovala štúdium na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. Takmer dvadsať rokov trénovala mladé talenty, v Bratislave vychovala niekoľko reprezentantiek. Trénerstvo si vyskúšala aj v zahraničí, v Taliansku bola trénerkou v Calvisiane, neskôr v Pavone Mella.

Najväčšie úspechy:

OH 1964 Tokio

družstvá – 2. miesto

OH 1968 Mexico City

družstvá – 2. miesto

preskok – 4. miesto

MS 1966 Dortmund

družstvo – 1. miesto

preskok – 5. miesto

MS 1970 Ľubľana

družstvo – 3. miesto, ako kapitánka tímu

bradlá – 4. miesto

ME 1967 Amsterdam

družstvo – 3. miesto

bradlá – 3. miesto

preskok – 4. miesto

prostné – 5. miesto

kladina – 5. miesto

V roku 1967 na predolympijskej súťaži získala s družstvom 1. miesto, na bradlách, kladine, prostných a v preskoku obsadila 2. priečku. V roku 1970 sa stala absolútnou majsterkou Československa.

Pôsobenie na pozícii trénerky:

1973 – 1976 Gymnastické centrum Bratislava

1977 – 1981 Stredisko vrcholového športu Bratislava

1982 – 1985 Slavoj Vinohrady Bratislava

1986 – 1989 Športové gymnázium Bratislava

1990 – 1991 Slavoj Vinohrady Bratislava

1992 – 2006 Taliansko

 

vzdelanie a pôsobenie

-
Fakulta telesnej výchovy a športu (Univerzita Komenského, Bratislava)

 

športové aktivity

1964
Práve na olympijských hrách 1964 v japonskom Tokiu zažila Marianna Krajčírová svoj debut pod piatimi kruhmi. Vo viacboji skončila na 22. mieste a s družstvom Československa, ako jediná Slovenka, vybojovala strieborné medaily. Za víťaznými Ruskami zaostali o necelý bod.
1966
Po olympiáde nasledoval ďalší veľký šampionát. Majstrovstvá sveta 1966 sa konali v Dortmunde. Československé družstvo tu získalo najcennejšie medaily. K zlatu pridala opora československej reprezentácie siedme miesto vo viacboji a piate v preskoku.
1967
Na Majstrovstvách Európy 1967 v Amsterdame si v súťaži družstiev vybojovala slovenská gymnastka tretie miesto a rovnakú medailu získala aj po cvičení na bradlách. V preskoku skončila štvrtá, rovnako v prostných a v cvičeniach na kladine obsadila piate miesto.
1968
Na ďalšej olympiáde (Mexico City, 1968) už patrila Marianna Krajčírová k oporám gymnastického družstva, ktoré obhájilo druhé miesto.
1970
sa Marianna Krajčírová-Némethová (ktorá sa medzitým vydala) stala po prvý krát absolútnou majsterkou Česko-Slovenska a československú gymnastickú reprezentáciu viedla na MS v Ľubľane ako kapitánka. Do svojej zbierky si zaradila bronzovú medailu.
1972
Na svojej tretej olympiáde v roku 1972 už cvičila so zdravotnými problémami. Družstvo gymnastiek skončilo v Mníchove piate, v individuálnej súťaži viacbojárok obsadila slovenská gymnastka osemnáste miesto a rozlúčila sa s aktívnou kariérou.

 

Ocenenia:

v ankete Gymnastka Slovenska 20. storočia obsadila 1. miesto.
2003
Strieborné kruhy SOV

 

ostatné informácie

Bola členkou víťazného družstva ČSSR a na ostatných štyroch náradiach obsadila druhé miesto.
Čestný člen Slovenskej gymnastickej federácie SGF
zdroj: www.olympic.sk; www.cassovia.sk; O. Gajdoš: Osobnosti slovenského športu, Matica Slovenská, Martin, 2007, s. 178. Spracovala Zlatica Mokrá
posledná aktualizácia 09.05.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost