sk  |  en
Sobota | 17.11.2018, 12:18 | meniny: Klaudia; zajtra: Eugen
  • | Svetový deň chronickej obštrukčnej choroby pľúc

    Svetový deň chronickej obštrukčnej choroby pľúc sa pripomína od roku 2002 a je podporovaný Globálnou iniciatívou pre chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (GOLD) a WHO. Deň je určený na zlepšenie starostlivosti a informovanosti o chronickej obštrukčnej chorobe pľúc po celom svete. Kľúčovými rizikovými faktormi sú fajčenie, znečistenie ovzdušia a vystavenie pracovnému prachu a chemikáliám.

  • | Medzinárodný deň študentov

    17.november je Dňom boja za slobodu a demokraciu, no netreba zabudnúť, že je predovšetkým Medzinárodným dňom študentstva. Deň je oslavou študentov, ktorí sú považovaní za predpoklad rozvoja spoločnosti. V tento deň si pripomíname udalosti z roku 1939, kedy študenti vyšli do ulíc Prahy, aby protestovali proti nacistickej okupácii. Bola to reakcia na zastrelenie študenta medicíny Jana Opletala. Výsledkom akcie bolo deväť popravených vodcov, zavreté všetky vysoké školy a viac ako 1200 študentov bolo deportovaných do koncentračných táborov. V roku 1989 študenti vyšli opäť do ulíc a demonštrovali proti socializmu. Tentokrát boli úspešní.

  • | Sviatok sv. Alžbety Bratislavskej, patrónky charity

    Sv. Alžbeta sa narodila v roku 1207 v Bratislave a zomrela ako 24-ročná v roku 1231 v Marburgu. Bola dcérou maďarského kráľa Andreja II. a jeho manželky Gertrúdy. Po smrti jej manžela a odobratí jej troch detí venovala svoj život chorým. Pápež Gregor IX. ju po štyroch rokoch po jej smrti vyhlásil za svätú. Je patrónkou charity a mnohé rehoľné spoločnosti a dobročinné organizácie nesú jej meno.

doplňte alebo opravte informácie

Marianna Krajčírová-Némethová ( 70 r.)

športová gymnastka a trénerka, účastníčka troch olympiád

Kategória: individuálne

* 01.06.1948 Slovensko, košice

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie žena

znamenie blíženci

čínske znamenie potkan

jubileum od narodenia 70 r.

 

všeobecné informácie

Marianna Krajčírová-Némethová je najúspešnejšia slovenská športová gymnastka histórie, účastníčka troch olympijských hier. Narodila sa v Košiciach v roku 1948.

V detstve prekonala viaceré zdravotné problémy, na vykĺbených nohách nosila strojček. No aj napriek tomu a s výrazným prispením otca, cvičiteľa a bývalého gymnastu, sa cvičenie a šport stali pre mladú Košičanku súčasťou života.

Svoju športovú kariéru začala v Bratislave, kam sa presťahovala s rodičmi a na gymnastických pódiách sa predstavila vo veku deviatich rokov. Pri cvičebných zostavách ťažila predovšetkým zo svojho silového potenciálu, nezaostávala však ani v elegancii. Úspešná bola najmä v preskoku, prostných cvičeniach a na bradlách. Prvým trénerom mladej gymnastky bol Ján Čížik, s ktorým trénovala v Slavoji Vinohrady Bratislava. Venoval sa jej od jedenástich do šestnástich rokov a poctivým tréningom z nej urobil vynikajúcu reprezentantku a olympioničku.

Neskôr Marianna Krajčírová-Némethová trénovala pod dohľadom Antonína Kojdeckého, Slávky Matlochovej, Vladimíra Proroka, Aleny Tintěrovej a Viery Mehešovej. Idolom talentovanej gymnastky bola Veřa Čáslavská, kráľovná olympiád 1964 a 1968.

Na svojej tretej olympiáde v roku 1972 už cvičila so zdravotnými problémami. Družstvo gymnastiek skončilo v Mníchove piate, v individuálnej súťaži viacbojárok obsadila slovenská gymnastka osemnáste miesto a rozlúčila sa s aktívnou kariérou. Naďalej však pokračovala ako trénerka, absolvovala štúdium na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. Takmer dvadsať rokov trénovala mladé talenty, v Bratislave vychovala niekoľko reprezentantiek. Trénerstvo si vyskúšala aj v zahraničí, v Taliansku bola trénerkou v Calvisiane, neskôr v Pavone Mella.

Najväčšie úspechy:

OH 1964 Tokio

družstvá – 2. miesto

OH 1968 Mexico City

družstvá – 2. miesto

preskok – 4. miesto

MS 1966 Dortmund

družstvo – 1. miesto

preskok – 5. miesto

MS 1970 Ľubľana

družstvo – 3. miesto, ako kapitánka tímu

bradlá – 4. miesto

ME 1967 Amsterdam

družstvo – 3. miesto

bradlá – 3. miesto

preskok – 4. miesto

prostné – 5. miesto

kladina – 5. miesto

V roku 1967 na predolympijskej súťaži získala s družstvom 1. miesto, na bradlách, kladine, prostných a v preskoku obsadila 2. priečku. V roku 1970 sa stala absolútnou majsterkou Československa.

Pôsobenie na pozícii trénerky:

1973 – 1976 Gymnastické centrum Bratislava

1977 – 1981 Stredisko vrcholového športu Bratislava

1982 – 1985 Slavoj Vinohrady Bratislava

1986 – 1989 Športové gymnázium Bratislava

1990 – 1991 Slavoj Vinohrady Bratislava

1992 – 2006 Taliansko

 

vzdelanie a pôsobenie

-
Fakulta telesnej výchovy a športu (Univerzita Komenského, Bratislava)

 

športové aktivity

1964
Práve na olympijských hrách 1964 v japonskom Tokiu zažila Marianna Krajčírová svoj debut pod piatimi kruhmi. Vo viacboji skončila na 22. mieste a s družstvom Československa, ako jediná Slovenka, vybojovala strieborné medaily. Za víťaznými Ruskami zaostali o necelý bod.
1966
Po olympiáde nasledoval ďalší veľký šampionát. Majstrovstvá sveta 1966 sa konali v Dortmunde. Československé družstvo tu získalo najcennejšie medaily. K zlatu pridala opora československej reprezentácie siedme miesto vo viacboji a piate v preskoku.
1967
Na Majstrovstvách Európy 1967 v Amsterdame si v súťaži družstiev vybojovala slovenská gymnastka tretie miesto a rovnakú medailu získala aj po cvičení na bradlách. V preskoku skončila štvrtá, rovnako v prostných a v cvičeniach na kladine obsadila piate miesto.
1968
Na ďalšej olympiáde (Mexico City, 1968) už patrila Marianna Krajčírová k oporám gymnastického družstva, ktoré obhájilo druhé miesto.
1970
sa Marianna Krajčírová-Némethová (ktorá sa medzitým vydala) stala po prvý krát absolútnou majsterkou Česko-Slovenska a československú gymnastickú reprezentáciu viedla na MS v Ľubľane ako kapitánka. Do svojej zbierky si zaradila bronzovú medailu.
1972
Na svojej tretej olympiáde v roku 1972 už cvičila so zdravotnými problémami. Družstvo gymnastiek skončilo v Mníchove piate, v individuálnej súťaži viacbojárok obsadila slovenská gymnastka osemnáste miesto a rozlúčila sa s aktívnou kariérou.

 

Ocenenia:

v ankete Gymnastka Slovenska 20. storočia obsadila 1. miesto.
2003
Strieborné kruhy SOV

 

ostatné informácie

Bola členkou víťazného družstva ČSSR a na ostatných štyroch náradiach obsadila druhé miesto.
Čestný člen Slovenskej gymnastickej federácie SGF
zdroj: www.olympic.sk; www.cassovia.sk; O. Gajdoš: Osobnosti slovenského športu, Matica Slovenská, Martin, 2007, s. 178. Spracovala Zlatica Mokrá
posledná aktualizácia 09.05.2016

vyjadrite sympatie

poradie

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost