sk  |  en
Piatok | 09.12.2022, 18:17 | meniny: Izabela; zajtra: Radúz
  • | Medzinárodný deň boja proti korupcii  

    Medzinárodný deň boja proti korupcii (International Anti-Corruption Day) sa oslavuje od roku 2004, ako pripomienka Dohovoru OSN proti korupcii na konferencii v Méride (Mexiko). Sviatok slúži na upozornenie spoločnosti na celosvetový výskyt korupcie a na prezentovanie návrhov na jej potláčanie.

doplňte alebo opravte informácie

Mario Balotelli ( 32 r.)

Prezývaný aj ako „Super Mario“, taliansky futbalista

Kategória:

* 12.08.1990 Taliansko, Palermo

Taliansko

0

domovský štát Taliansko

pohlavie muž

znamenie lev

čínske znamenie kôň

jubileum od narodenia 32 r.

 

všeobecné informácie

Zhrnutie

Mario Balotelli, prezývaný aj ako „Super Mario“, je taliansky futbalista, ktorý bol kedysi považovaný za jeden z najväčších talentov sveta. Hoci jeho kariéra nedosiahla vrchol, ktorý futbaloví odborníci verejnosť očakávali, do histórie najpopulárnejšieho športu sa zapísal ako kontroverzná postava.

Detstvo

Mario Balotelli, vlastným menom Mario Barwuah, sa narodil 12. augusta 1990 na Sicílii v meste Palermo. Jeho rodiča Rose a Thomas Barwuahovci pochádzali z Ghany, odkiaľ emigrovali do Talianska. Keď mal Mario 2 roky, celá rodina sa presťahovala do Lombardska a usadila sa v meste Brescia.
V roku 1993, keď mal tri roky, bol umiestnený do pestúnskej starostlivosti k rodine Balotelliovcov, pretože jeho biologickí rodičia neboli schopní zaplatiť nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť. Jeho náhradnými rodičmi sa stali Silvia a Francesco Balotelli. Spočiatku počas víkendov býval u svojich biologických rodičov, no postupom času na nich zanevrel. Neskôr sa k nim mohol natrvalo vrátiť, no odmietol ich s tým, že ho opustili, keď bol dieťa.

Profesionál

Aj napriek zdravotným problémom začal Balotelli s futbalom v ranom veku. Jeho prvým klubom bolo v roku 2001 Lumezzane, v ktorom sa vypracoval na profesionálneho futbalistu. Vo veku 15 rokov bol prezradený do prvého tímu a debut v ligovom zápase Serie C1 si odkrútil proti Padove v apríli 2006. Jeho nesporný talent neunikol pozornosti skautom zo slávneho Interu Miláno. Svoj prvý gól v najvyššej talianskej lige zaznamenal v apríli 2008 pri výhre Interu Miláno 2:0 na ihrisku Atalanty. V troch sezónach po sebe dokázal s milánskym Interom vyhrať taliansky titul a v sezóna 09/10 aj slávnu Ligu majstrov. Za milánsky klub odohral spolu 86 súťažných zápasov, v ktorých nastrieľal 28 gólov a na 16 prihral. V roku 2010 sa Mario Balotelli po nezhodách s fanúšikmi a spoluhráčmi sťahoval na Britské ostrovy. Za 24 miliónov eur sa stal hráčom Manchestru City. So „Citizens“ vyhral anglický titul, no okrem toho sa zo žiadnych iných významnejších trofejí netešil. Navyše sa tu opäť prejavila jeho komplikovaná povaha a tvrdohlavosť. S trénerom Robertom Mancinim sa neraz dostal do slovnej prestrelky. „Ja som Balotellimu povedal, že ak by hral so mnou pred desiatimi rokmi, musel by som ho každý deň udrieť do hlavy,“ prezradil v tom čase Mancini. „Každý deň bojujem proti Mariovi a niekedy by som mu rád jednu vrazil,“ netajil sa taliansky kouč.
O sebavedomí Maria Balotelliho svedčia aj jeho výroky a odpovede na novinárske otázky. Keď sa ho jeden novinár pýtal na to, kto je najlepším futbalistom planéty, odpovedal: „Je len jeden hráč, ktorý je o trochu lepší ako ja - Messi. Všetci ostatní sú za mnou.“ Iného novinára zase zaujímal názor na konkurenčný Manchester United. „Manchester United, najlepší tím na svete? Veď nie je najlepší ani v Manchestri.“ Zrejme najpamätnejšia je jeho odpoveď na otázku, prečo sa po strelení gólu neraduje. „Keď dám gól, neoslavujem to, pretože je to moja práca. Keď poštár doručí list, oslavuje?“
Po trojročnej anabáze v Anglicku, keď za City odohral 80 zápasov a strelil v nich 30 gólov, sa vrátil domov do Talianska. Na 4,5 roka sa upísal ďalšiemu milánskemu klubu – AC Miláno. Tu však napokon vydržal len rok a prestúpil znova do Anglicka, tentoraz do Liverpoolu. Ani v tomto tíme neoslnil, keď v drese „The Reds“ strelil v 28 zápasoch len 4 góly. V roku 2016 sa Balotelli rozhodol pre zmenu a podpísal kontrakt s francúzskym tímom OGC Nice, v ktorom vydržal 3 roky. V roku 2019 skúšal šťastie v Marseille, no už v tom istom roku prestupoval do talianskej Brescie. V meste, kde vyrastal, vydržal len jeden rok, po čom smeroval do Monzy. Ani v tomto tíme sa neuchytil a po polroku zmenil dres a stal sa hráčom tureckého tímu Adana Demirspor. Prešiel rok a Balotelli znova menil pôsobisko. Z Turecka sa v roku 2022 sťahoval do Švajčiarska, kde sa stal hráčom tímu FC Sion. Mario Balotelli debutoval v reprezentačnom drese Talianska v auguste 2010 a v 36 zápasoch zaznamenal 14 gólov a 5 asistencií.

Súkromie

Mario Balotelli má dve deti. Dcéra Pia, ktorú splodil s bývalou priateľkou, speváčkou a modelkou Raffaellou Fico, sa narodila v decembri 2012. K otcovstvu dcéry sa Balotelli priznal až po pozitívnom teste DNA vo februári 2014. Syna Liona, ktorý sa narodil v septembri 2017, má s neznámou ženou. V marci 2013 sa Balotelli zasnúbil s belgickou modelkou Fanny Neguesha, no pár sa v septembri 2014 nečakane rozišiel.
Balotelli je veľkým fanúšikom zmiešaných bojových umení. V minulosti prezradil, že tomuto športu by sa venoval, ak by nebol futbalistom.
Taliansky futbalista je okrem nevyužitého talentu a kolísavých výkonov na ihrisku známy i tým, že v čase voľna rád navštevuje kasína. Na rozdiel od iných známych športovcov, ktorí sú spájaní s kasínovými hrami, obľubu nenašiel v pokri. Ľudia z jeho blízkeho okolia tvrdia, že sa špecializuje na výherné automaty a ruletu.
Počas svojho pôsobenia v Manchestri City sa vybral do miestneho kasína Manchester235, kde sa mu na rulete podarilo vyhrať 25 000 libier. Ľudia z personálu tejto herne neskôr prezradili, že taliansky futbalista bol k nim pomerne štedrý. Jednému z čašníkov mal dať prepitné 1 000 libier a rovnakou sumou mal pri odchode z kasína obdarovať aj bezdomovca na ulici.

Ocenenia

Mario Balotelli doposiaľ vystriedal 12 klubov. V nich odohral 455 zápasov a nastrieľal 193 gólov. 1x vyhral Ligu majstrov, 3x taliansky titul, 1x anglický FA Cup, 1x taliansky pohár, 1x taliansky superpohár. Napriek svojmu talentu, ktorého rozvoj poznačila jeho kontroverzná povaha, nezískal žiadne významné individuálne ocenenie.

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost