sk  |  en
Streda | 20.03.2019, 18:23 | meniny: Víťazoslav, Klaudius; zajtra: Blahoslav
  • | Medzinárodný deň štastia

    20. marec bol vyhlásený za Medzinárodný deň šťastia Organizáciou spojených národov 12. júla 2012. Jeho vyhlásenie bolo iniciatívou Bhutánu, himalájskeho kráľovstva, ktoré meria prosperitu ukazovateľom hrubého národného šťastia. Rezolúcia OSN vyzýva jednotlivé členské štáty, aby Deň šťastia primeraným spôsobom oslavovali, napr. prostredníctvom vzdelávania alebo verejných aktivít.

  • | Svetový deň divadla pre deti a mládež

    Pod záštitou Medzinárodnej asociácie divadiel pre deti a mládež (ASSITEJ) sa oslavuje od roku 2001 Svetový deň divadla pre deti a mládež. Je určený na podporu práv detí a mládeže na umelecké a kultúrneho obohacovanie sa. V detskom divadle sa stáva mladé publikum svedkom nielen známych životných skúseností, ale aj doposiaľ neznámych, ktoré mu rozširujú obzory.

doplňte alebo opravte informácie

Martin Trenkler ( 36 r.)

prvý slovenský oficiálny fotograf najrýchlejších automobilových pretekov na svete Formuly 1, reportér

Kategória: novinári

* 06.12.1982 Trebišov

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie strelec

čínske znamenie pes

jubileum od narodenia 36 r.

Vzdelanie

2001 Študoval na Katedre žurnalistiky FF UK v Bratislave, no po troch semestroch odišiel do Frankfurtu nad Mohanom na stáž k renomovanému nemeckému fotografovi Rainerovi Schlegelmilchovi.

Životopis

Vzrušujúce preteky, ktorých súčasťou je veľa dobrých áut, najlepší piloti a výnimoční ľudia, ho zaujali ešte v detstve. Jeho sen, stať sa pretekárom formuly jeden, sa nenaplnil. Do sveta najrýchlejších automobilových pretekov sa rozhodol teda dostať ako fotograf. Jeho rozhodnutie znásobili prehliadky webových galérií renomovaných fotografov. Utvrdil sa v tom, že chce robiť presne také krásne fotky.

Pri práci v archíve u renomovaného fotografa Rainera Schlegelmilcha sa naučil všetko o fotografii aj histórii formuly jeden. Rok v Nemecku znamenal pre neho, ako by bol päť rokov na vysokej škole. Viedol ho človek s úžasnými skúsenosťami a on ochotne hltal všetky informácie. Schlegelmilch, ktorý je viac dokumentarista, ho naučil fotografovať. Filozofiu fotografovania ho naučil Paul-Henri Cahier, ktorý uprednostňuje výtvarne orientovanú fotografiu. Jemu osobne je bližší pohľad P. H. Cahiera.

Najradšej robí portréty, aj keď špičkoví piloti nie sú veľmi prístupní. V poľovačke na jedinečné okamihy je veľa adrenalínu. Vo fotografickom majstrovstve sa už naučil, na čo treba striehnuť a čo všetko urobiť, aby výsledkom boli zaujímavé fotografie. Zákulisie magického sveta Formuly 1 tesne pred štartom alebo po pretekoch znamená pre neho len pracovné miesto, v ktorom sa pohybuje s istotou a rutinou. Pritom nejde o hocijaké miesto. Pri jeho výbere musí uplatniť nemálo diplomacie a poriadnu dávku fyzickej a psychickej odolnosti. Musí si vedieť vybrať najvhodnejšie miesto na fotografovanie počas pretekov i bezprostredne po ich skončení, pred pódiom, uprostred rovnako dravých a ambicióznych kolegov, kde sa často dostávajú k slovu aj lakte a iné nevyberané prostriedky. Len tak môže podať svedectvo z prvej ruky a udalosti z diania môžu vidieť aj tí, ktorí neboli prítomní v centre diania, prípadne si nepozreli preteky v televízii.

Napriek tomu, že má množstvo kvalitných a jedinečných záberov, neobosiela nimi fotosúťaže, lebo ho veľmi nemotivujú. Na Slovensku spolupracuje s dvoma časopismi. Väčšinu fotografií však publikuje v zahraničných periodikách.

Okrem fotografovania sa venuje kreatívnej činnosti, najmä grafickému dizajnu.

Pôsobenie - aktivity
2002 už ako akreditovaný novinár absolvoval Prvú Veľkú cenu F1v Rakúsku
2004 stal sa hlavným fotografom F1 Magazine, oficiálneho časopisu Formuly 1, ktorý vydáva Formula One Management; držiteľom práv F1 a spolupracoval aj s renomovaným francúzskym fotografom F1 Paulom-Henrim Cahierom. Okrem toho sa stal aj oficiálnym fotografom šéfa F1 – Bernieho Ecclestona. Pre najväčšieho výrobcu brzdných kotúčov na svete - firmu Brembo Italia, ktorá dodáva brzdy aj pre tím Ferrari, nafotografoval celosvetový poster.
2004 - 05 bol hlavným fotografom Wake Up, renomovanej parížskej agentúry pre slávne preteky 24 hodín Le Mans
Do roku 2006 absolvoval Veľké ceny F1 v Európe, Malajzii, Bahrajne a v Brazílii.

Ocenenia
2004 laureát ceny o Najkrajšiu fotografiu roka na 20. ročníku Medzinárodného automobilového festivalu v Paríži
2005 1. miesto v súťaži Team Spirit, ktorú vyhlásil Renault pre fotografov F1, na Veľkej cene Maďarska za knižnú publikáciu Formula One in Pictures

Pocty
Výstava 29. 11. 2006 - 14. 1. 2007 Tvary a tváre F1
(Galéria mesta Bratislavy, Mirbachov palác)
Spoločnosť Henkel Slovensko v rámci siedmeho ročníka ojedinelého a veľmi úspešného projektu Henkel Slovensko Slovensku predstavila verejnosti osobnosť Martina Trenklera a jeho cyklus fotografií Tvary a tváre Formuly 1. Návštevníkom výstavy dovolila nazrieť do zákulisia najrýchlejších automobilových pretekov na svete, magického sveta slávy, odvážnych pilotov a atraktívnych žien, ktorý je pre bežných divákov pretekov zahalený rúškom tajomstva. Kurátorom výstavy bol PhDr. Marián Pauer, ESFIAP
2006 Henkel Slovensko predstavuje: Fotograf Martin Trenkler – Prvý Slovák vo Formule 1 (katalóg s fotografiami Martina Trenklera bol vydaný pri príležitosti výstavy na Slovensku; autorská spolupráca Marián Pauer)

Tvorba

Knižná tvorba
2005 Formula One in Pictures
zdroj: Spracovala Viola Tóthová

  Mapa

  Slovensko - Martin Trenkler

kontaktujte nás

tip na osobnost