sk  |  en
Nedeľa | 04.12.2022, 23:11 | meniny: Barbora, Barbara; zajtra: Oto
  • | Sviatok sv. Barbory

    Sv. Barbora žila na konci 3. storočia v Nikomédii v Turecku. Narodila sa v pohanskej rodine. Pre nenaplnenie vôle otca Dioskura vydať sa skončila zavretá vo veži s dvomi oknami, kde tajne študovala, prijala krst a dala vybúrať tretie okno, čo pre ňu symbolizovalo Najsvätejšiu trojicu. Otec ju za tento čin potrestal smrťou. Potrestaný bol aj jej otec, ktorého zasiahol blesk a bol predvedený pred Boží súd. Sv. Barbora je patrónkou baníkov, delostrelcov, veží, roľníkov, architektov, stavebných robotníkov, zvonárov, kováčov a zajatcov.

doplňte alebo opravte informácie

Michael Jeffrey Jordan ( 59 r.)

športovec, basketbalista. je bývalý hráč NBA považovaný za najlepšieho hráča basketbalu v histórii.

Kategória: šport, kolektívne

* 17.02.1963 Spojené štáty, New York, New York, New York City, Brooklin

Spojené štáty

1

domovský štát Spojené štáty

pohlavie muž

znamenie vodnár

čínske znamenie zajac

jubileum od narodenia 59 r.

 

všeobecné informácie

Vrcholovú časť svojej kariéry odohral v teame Chicago Bulls, neskôr sa stal spolumajiteľom Washingtonu Wizzards a nečakane zaň v roku 2001 nastúpil ako hráč.

Svoj team doviedol šesťkrát do finále NBA (1991, 1992, 1993, 1996, 1997 a 1998), vo všetkých šiestich prípadoch Bulls vyhrali. Patrí mu prvé miesto v historických tabuľkách NBA za najlepší priemer 30,12 bodov na zápas.

Celým menom Michael Jeffrey Jordan, narodil sa v New Yorku, jeho rodina sa však zakrátko presťahovala do mesta Wilmington v štáte North Carolina. Tu navštevoval aj strednú školu, na ktorej hrával bejzbal, americký futbal a aj basketbal. Vo svojom poslednom roku na strednej škole bol zaradený do tímu najlepších stredoškolských basketbalových hráčov celej Ameriky. V ďalších rokoch navštevoval Univerzitu North Carolina, s ktorou v roku 1982 zvíťazil v Turnaji NCAA. V roku 1984 vstúpil do Draftu NBA, kde si ho z 3. pozície vybral tím Chicago Bulls.

Je najznámejším basketbalistom na svete, podľa mnohých aj najlepším v histórii. Vďaka svojim skvelým atletickým schopnostiam a úžasnému výskoku si vyslúžil prezývku Michael „Air“ Jordan. Získal kopu ocenení, okrem šiestich titulov NBA získal napr. 5 krát cenu MVP (najužitočnejší hráč), 10 krát bol vybraný do All-NBA First Team, 14 krát si zahral v NBA All-Star Game, s tímom USA získal 2 zlaté medaily na olympijských hrách v rokoch 1984 a 1992 a v roku 1996 bol vyhlásený medzi 50 najlepšími hráčmi histórie NBA. Počas svojej kariéry bol reklamnou tvárou mnohých spoločností, predovšetkým športovej značky Nike, ktorá vyrábala modely tenisiek, v ktorých Michael hrával.

Popri basketbale a rôznych podnikateľských a reklamných aktivitách si stihol aj zahrať v niekoľkých filmoch, avšak jeho herecké úspechy sa k tým športovým nedajú ani prirovnať. Častejšie sme ho mohli vidieť v reklamách ako vo filmoch. Jeho postava sa objavila v animovanom seriály PROSTARS (1992), v ktorom vystupovali postavy hviezd 4 profesionálnych amerických športových líg (NBA, NHL, NFL a MLB). Spolu s ďalšími celebritami finančne prispel na dokončenie a vznik filmu režiséra Spika Leeho MALCOLM X (1992), ktorý získal 2 nominácie na Oscara. Sám seba stvárnil Michael v hrano-animovanej komédii SPACE JAM (1996), kde po jeho boku vystupoval zajac Bugs Bunny a iné postavičky z kreslených filmov spoločnosti Looney Tunes. Po boku Denzela Washingtona a ďalšej hviezdy NBA Raya Allena sa objavil vo filme HE GOT GAME (1998).

Žiadna jeho herecká úloha mu však nepriniesla výrazný úspech medzi filmovými fanúšikmi. Je možné, že ho ešte niekedy na filmovom plátne uvidíme, ale prekonať svoju slávu, ktorú si získal v drese Chicaga Bulls, nejakým hereckým výkonom je v jeho prípade nemožné. Preto basketbal bude vždy hlavným dôvodom, prečo si ľudia budú pamätať Michaela Jordana.

V zákulisí sa pošuškávalo o Jordanovom probléme s hazardom. Záležitosť však on sám vyvrátil ako neopodstatnenú a údajný nazval kratochvíľou. To že si zájde do kasína aby si vyvetral hlavu nepovažuje za dôvod pre toľkú pozornosť. Životopis Michaela Jordana mapuje film "The last dance".

golf, baseball

 

vzdelanie a pôsobenie

1981 - 1984
Emsley A. Laney High School

 

tvorba

M.Jordan vydal aj nejake knihy. Postupne ich budeme pridavat

 

športové aktivity

americky profesionálny hráč basketbalu. Odohral 15 sezón v NBA. Je to jeden z najlepších hráčov histórie NBA.
1984–1993
Chicago Bulls
2001–2003
Washington Wizards

 

Ocenenia:

1998
NBA Most Valuable Player Award
1985
NBA Rookie of the Year Award

 

ostatné informácie

“I've missed more than 9000 shots in my career. I've lost almost 300 games. 26 times, I've been trusted to take the game winning shot and missed. I've failed over and over and over again in my life. And that is why I succeed.”

 

galéria

 

video

zdroj: wikipedia.org, osobnosti.cz
posledná aktualizácia 18.08.2022

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost