sk  |  en
Štvrtok | 21.11.2019, 01:46 | meniny: Elvíra; zajtra: Cecília
  • | Deň filozofie

    Svetový deň filozofie oslavuje význam a dôležitosť filozofie od roku 2005 a je podporovaný organizáciou UNESCO. Deň vytvára priestor a príležitosť pre ľudí, aby otvorene zdieľali svoje myšlienky, diskutovali ich, prezentovali nové nápady a inšpirácie. Cieľom je šírenie filozofického bohatstva a podpora výmeny názorov a postojov.

  • | Svetový deň televízie

    V tento deň si od roku 1996 pripomíname Svetový deň televízie (World Television Day). Oslavujeme ho na počesť prvého Svetového televízneho fóra pri OSN, ktoré sa uskutočnilo práve v tento deň. Úlohou sviatku je podporovať výmenu televíznych programov zameraných na propagáciu mieru, bezpečnosti, ekonomického a sociálneho rozvoja a na podporu kultúrnych výmien.

  • | World Hello Day

    Svetový deň pozdravov sa oslavuje od roku 1973. Tento deň vznikol ako reakcia na vojnu medzi Izraelom a Egyptom a poukazuje na význam osobnej komunikácie pre zachovanie mieru, ktorý je dôležitý v rámci domova, komunity, národa a celom svete.

doplňte alebo opravte informácie

Milan Lasica ( 79 r.)

herec, dramatik, prozaik, textár, režisér, humorista, moderátor

Kategória: hudba, divadlo, film a TV, tváre a hlasy

* 03.02.1940 Slovensko, Zvolen

Slovensko

2

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie vodnár

čínske znamenie drak

jubileum od narodenia 79 r.

 

všeobecné informácie

Životopis

Milan Lasica už počas štúdia začal vystupovať s J. Satinským v autorských dialógoch v bratislavskej Tatre. V Divadle na korze pôsobil koncom 60.-tych rokov. Známym sa stal predovšetkým ako herec v autorských divadelných predstaveniach spolu s J. Satinským. Ich spoločný knižný debut Nečakanie na Godota, ale i ďalšie knihy sú súbormi dramatických scénok a poviedok. Komika je založená na ironickom posunutí tých najbanálnejších životných situácií do absurdity. Ich texty sú venované slovenskej národnej mentalite, ku ktorej sa vyslovujú so skeptickým humorom. M. Lasica zdramatizoval román V. Mináča (Výrobca šťastia) a mnohých hier (niektoré sa stali súčasťou knihy Tri hry), spolu s J. Satinským je aturom muzikálového prepracovania hry J. Soloviča (Žobrácke dobrodružstvo). Samostatnú autorskú tvorbu predstavujú najmä Lasicove piesňové texty. Časť z nich vyšla knižne (Bolo nás jedenásť, Piesne o ničom). Jeho texty nenápadne reflektujú smutno-smiešne stránky ľudskej povahy, malosť a radosť a spokojnú obmedzenosť. Iné sú zasa lyricko-komickým odhaľovaním drobných potešení každodenného života. V roku 2008 získal Milan Lasica prestížne ocenenie Cena Dominika Tatarku za knihu Bodka. Jeho matka Edita Weselá zomrela koncom roku 2007 ako 92-ročná.

 

vzdelanie a pôsobenie

-
VŠMU (dramaturgia)
1964-1967
pracoval ako dramaturg Československej televízie,
1970
mu normalizačná štátna moc znemožnila pôsobenie na Slovensku (spolu so Satinským vystupovali v kabarete Večerní Brno), o dva roky neskôr aj v Čechách.
od roku 1982
bol umeleckým šéfom Štúdia S, kde dnes pôsobí ako riaditeľ.
20. november 1999
Spolu s J. Satinským oslávili štyridsať rokov spolupráce v Štúdiu S

 

tvorba

Začínal písaním autorských dialógov a scénok pre seba a svojho partnera Júlia Satinského, v ktorých porušoval všetky pravidlá realistického divadla. Vo svojej dramatickej tvorbe si bral za vzor českých komikov Voskovca a Wericha. Komika Lasicu a Satinského je založená na rozoberaní banálnych životných situácií a ich posune až do absurdna, čo im umožňuje dosiahnuť aj veľmi svojský prístup k jazyku. Absurdná poloha ich textov však nemá byť únikom z reality, ale skôr zvýraznením a upozornením na prázdnosť jazyka a nebezpečenstvo konvenčného myslenia. Tieto texty tiež neostávajú bez skeptického pohľadu na slovenskú mentalitu. V súčasnosti píše najmä texty piesní a naspieval dva albumy starých evergreenov s hudobným zoskupením Bratislava Hot Serenaders.

Knižné publikácie

Dráma

Diskografia

 

Ocenenia:

Divadelné ocenenia sezóny – DOSKY

2003, Cena za najlepší mužský herecký výkon sezóny

Cena Dominika Tatarku

2007, Bodka
2003
Je nositeľ medaily Za zásluhy. Podľa dobového článku v Rudom práve bol Milan Lasica jedným zo signatárom Anticharty.
1997
získal Krištáľové krídlo za celoživotné dielo spoločne s Júliusom Satinským

 

ostatné informácie

1967-1971
bol členom Divadla na korze v Bratislave,
1971-1972
divadla Večerní Brno,
1972-1978
spevohry Novej scény v Bratislave
1978
členom činohry Novej scény v Bratislave.
Ženatý

 

iné infomácie

Všade na svete sa muži otáčajú za krásnymi ženami. Na Slovensku nemusia. Oproti ide ďalšia.

Čím som starší, tým som spokojnejší. O dvadsať rokov možno so samou spokojnosťou nebudem môcť vydržať.

Cestu sme mali spoločnú, ale nohy ma bolia vlastné.

Nepátraj, čo bude potom, nehľaď na svet s nechuťou, kto sa zmieril so životom, zmieri sa aj so smrťou.

Kto mlčí, buď si nemyslí nič, alebo si myslí svoje.

Musíme se Ďura spýtať, prečo nechce piť, mohol by nám jedného dňa pekne zavariť.

 

galéria

posledná aktualizácia 11.05.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost