sk  |  en
Utorok | 07.12.2021, 10:13 | meniny: Ambróz; zajtra: Marína
  • | Medzinárodný deň civilnej leteckej prepravy – ICAO

    Tento deň bol v roku 1996 vyhlásený Medzinárodnou organizáciou civilného letectva (ICAO) za Medzinárodný deň civilnej leteckej prepravy (International Day of civil air traffic). Bol vyhlásený na počesť podpísania Dohovoru o medzinárodnom civilnom letectve, ktorým založili ICAO.

doplňte alebo opravte informácie

Miroslav Dvorský ( 61 r.)

sólista Opery SND, tenor

Kategória: hudba

* 16.04.1960 Slovensko, Partizánske

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie baran

čínske znamenie potkan

jubileum od narodenia 61 r.

 

všeobecné informácie

je slovenský operný spevák (tenor). Brat Petra Dvorského, Jaroslava Dvorského, Pavla Dvorského (brat Vendelín Dvorský je ekonóm). Miroslav a Jaroslav sú dvojčatá.

Jeho úspešná kariéra sa začala v roku 1983 v Opere Slovenského národného divadla, v postave Nemorina v Donizettiho Nápoji lásky. Prvé zahraničné angažmán dostal v operách v Mníchove, Stuttgarte, Lipsku, Hannoveri, Düsseldorfe, Zürichu, Ženeve, Lucerne, Berne a v Baseli. V uplynulých rokoch bol stálym hosťom v popredných operných domoch vo významných produkciách - Deutsche Staatsoper Berlin (Bohéma, Tosca), Deutsche Oper Berlin (Verdiho Requiem, Faust a Margaréta, Nabuco), Sächsische Staatsoper Dresden (Madam Butterfly, Netopier, Bohéma, Nabuco), Theater am Gärtnerplatz München (Predaná nevesta, Eugen Onegin, Manon, Rusalka, Bohéma), Wiener Staatsoper (Nabucco, Simone Boccanegra, Gavalier s ružou, Otello-Cassio, Traviata Lucia di Lammermoor, Sicílske nešpory, Nápoj lásky), Wiener Volksoper (Bohéma, Faust a Margaréta, Boris Godunov), Teatro dell’Opera di Roma (Rusalka), Teatro Carlo Felice Genova (Tosca, Bohéma), Teatro del Maggio Musicale Fiorentino Florencia (Bohéma, Macbeth, Simone Boccanegra), Teatro lirico “Giuseppe Verdi” Predaná nevesta, Traviata, Bohéma, Trieste (Cigánsky barón, Grófka Marica), Opera La Ville de Marsille (Lombarďania), New National Theatre Tokyo (Macbeth), Cincinnati Opera (Traviata), Canadian Opera Toronto (Predaná nevesta, Traviata, Jenůfa, Bohéma, Rigoletto), opera ND Praha (Rusalka, Jenůfa, Predaná nevesta, Bohéma, Traviata). Ku kmeňovému koncertnému repertoáru M. Dvorského patrí hlavne tenorový part vo Verdiho Requiem, ktorý interpretoval na významných koncertných pódiách v Lille a Paríži (National Orchester de Lille, dirigent Jean-Clauda Casadesus), v Miláne (Sinfonica di Milano, dirigent R. Chailly), vo Festspielhause Salzburg (NTO Tonkünstlerorchester, dirigent F.Luisi) a tiež v októbri 2001 v celosvetovej premiére vo vôbec prvom scénickom spracovaní Verdiho Requiem v Deutsche Oper Berlín. Pravidelne spolupracuje s renomovanými symfonickými orchestrami (Sinfonica di Milano, Orchester Symphonique Montreal, Radio Symphony Orchestra Vienna, Wiener Symphoniker, Orchestre de Paris atď.). Na domácej pôde úzko spolupracuje so Slovenskou filharmóniou a Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu. Uskutočnil viacero nahrávok s poprednými rozhlasovými spoločnosťami (ORF Wien, NDR Hannover, Slovenský rozhlas Bratislava, Český rozhlas Praha). Je vítaným hosťom nahrávacích štúdií, spolupracuje s firmami Supraphon, Opus, G+J Record’s International, Naxos, Discover International. K jeho profilovým postavám patrí Rodolfo v Pucciniho Bohéme, Alfredo vo Verdiho Traviate, Princ v Dvořákovej Rusalke, Jeník v Smetanovej Predanej neveste, Lenskij v Čajkovského Eugenovi Oneginovi, Faust v Gounodovej opere Faust a Margaréta. Je ženatý, s manželkou, huslistkou Katkou má dve deti.
 

 

vzdelanie a pôsobenie

-
Konzervatórium v Bratislave (Spev)
-
VŠMU Bratislava (spev u prof. Idy Černeckej)
-
Interpretačný kurz v milánskej La Scale u Luciana Silvestriho
1986
sólista Opery SND v Bratislave
od sezóny 1996/1997
sólista Staatsoper vo Viedni

 

tvorba

Diskografia

Kompilácie

 

Ocenenia:

Concorso Internationale per voce lirica di Giuseppe Verdi – Parma
1984
súťaž Miriam Helin -Helsinki Sibelius Akademie
1985
súťaž L. Pavarottiho - Modena
1986
súťaž Mikuláša Schneidra Trnavského v Trnave

 

ostatné informácie

„Divadlo sa stalo mojím životom, mojou malou drogou, ktorá ma stále posúva vpred.“

 

galéria

zdroj: www.snd.sk, www.cassovia.sk, www.gregi.net, spracovala M. Remiašová
posledná aktualizácia 11.01.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost