sk  |  en
Utorok | 07.12.2021, 10:09 | meniny: Ambróz; zajtra: Marína
  • | Medzinárodný deň civilnej leteckej prepravy – ICAO

    Tento deň bol v roku 1996 vyhlásený Medzinárodnou organizáciou civilného letectva (ICAO) za Medzinárodný deň civilnej leteckej prepravy (International Day of civil air traffic). Bol vyhlásený na počesť podpísania Dohovoru o medzinárodnom civilnom letectve, ktorým založili ICAO.

doplňte alebo opravte informácie

Monika Melcová ( 47 r.)

slovenská organistka, hráčka na čembalo, klávesové nástroje

Kategória: hudba

* 21.06.1974 Slovensko, Spišská Nová ves

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie žena

znamenie rak

čínske znamenie tiger

jubileum od narodenia 47 r.

 

všeobecné informácie

Životopis

Monika Melcová je rodáčka zo Slovenska. Hraniu na klavír sa začala venovať už vo veku piatich rokov. Po absolvovaní Konzervatória v Košiciach, kde študovala hru na organ v triede Emílie Dzemjanovej a hru na klavír u M. Draveckej, pokračovala v štúdiách na Universtät fur Musik und darstellende Kunst vo Viedni. Viedli ju Hans Haselbock a Michael Radulescu. Štúdium absolvovala s vyznamenaním a Čestnou cenou Ministerstva kultúry a školstva Rakúska v roku 1999.  V tom istom roku prijali mladú umelkyňu na postgraduálne štúdium na Conservatoire National Supérieur de Musique v Paríži, do triedy perfectionnement Oliviera Latryho a Michela Bouvarda. Súčasne študovala v improvizačnej triede Loica Malliého, čo jej bolo umožnené vďaka Fondation de France – La Bourse Nadia et Lily Boulanger a Mécénat musical Société Générale. V rokoch 1999 – 2002 bola titulárnou organistkou v kostole sv. Terézie v Lisieux v Paríži.Počas štúdií získala Monika Melcová množstvo ocenení v medzinárodných súťažiach, v Bruggách (v rokoch 1997 a 2000), v Žiline na Festivale Stredoeurópskeho umenia (v roku 1998), ceny Prix de l´ Unesco v Lisabone (2001), Prix du Mécénat Musicale (cena Mladí umelci, 2001) v Paríži, Prix de la Fondation Meyer (2002). Pravidelne koncertuje na prestížnych nástrojoch v Notre Dame de Paris, v Chapelle Royale de Granada, v Eglise de la Madeleine, v Saint Germain en Laye (pozvaná známou osobnosťou Marie Claire Alain). Realizovala nahrávky pre Radio France, NHK Tokyo, Slovenský rozhlas, Radio Suisse Romande, ORF Wien, RTBF Bruxelles. Taktiež spolupracuje s hráčmi ako Nora Cismondi (prvý hoboj sólo v Orchestre National de France), Anne Shin (soprán), Julia Schläffer (flauta), so súborom Musica Aeterna, projekty s orchestrom Opéra de Paris a s Orchestre National de France.

 

vzdelanie a pôsobenie

1988 - 1994
Košické konzervatórium (Organ)
1994 - 1999
Universtät ur Musik und darstellende Kunst (Viedeň, organ)
1999 - 2001
Conservatoire National Supérieur de Musique (Paríž, organ)
2000 - 2002
Conservatoire National Supérieur v Lyone (Organova improvizácia)
1992-1994
pracovala ako asistentka E. Dzejmanovej v kurze pre diecéznych organistov v odbore improvizácie na Konzervatóriu v Košiciach.
1999-2002
bola titulárnou organistkou v kostole sv. Terézie v Lisieux v Paríži.
2002-2003
Ako jediná Slovenka pôsobila po štúdiu, v sezóne 2002/2003, ako rezidenčná organistka v Sapporo Concert Hall KITARA v Japonsku, kam sa po roku 2003 viackrát vrátila. Pre študentov Tokijskej hudobnej Univerzity viedla majstrovské kurzy o francúzskej hudbe a o improvizácii, rovnako prednášala pre Sapporo Organ Academy. Ako organistka sa predstavila na mnohých recitáloch v Suntory Hall Tokyo, Metropolitan Art Space, Niigata Performing Center, Morioka Civic Hall, Yokohama Minato Mirai Concert Hall...
v súćasnosti
pôsobí ako hlavný pedagóg organovej hry na Conservatoire Gaston Litaize v Paríži a je titulárnou organistkou v Saint Martin des Champs v Paríži. Pravidelne koncertuje na prestížnych nástrojoch v Notre Dame de Paris, v Chapelle Royale de Granada, v Eglise de la Madeleine, v Saint Germain en Laye (pozvaná známou osobnosťou Marie Claire Alain).
Realizuje sa aj ako prezidentka spoločnosti za zachovanie historického organu Cavaillé Coll v Saint Martin des Champs.

 

tvorba

CD:
Kitara concert hall Japan

Repertoár:
Jehan Alain, Johannes Brahms, Maurice Duruflé, Paul Hindemith, Olivier Messiaen, Wolfgang Amadeus Mozart, Max Reger, Robert Schumann, Dmitrij Šostakovič

Slovenská tvorba:
Jozef Grešák
Mikuláš Moyzes
Jozef Podprocký

 

Ocenenia:

1997
Čestná medaila
1998
Cena publika na Festivale Stredoeurópskeho umenia, Žilina
2001
Cena publika v súťaži mladých talentov, Paríž
2001
Cena Unesca, Lisabon
2002
Cena Meyer Fondation

 

galéria

zdroj: www.monica-melcova.net, foto: Jean-Marie Lamour
posledná aktualizácia 13.01.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost