sk  |  en
Nedeľa | 29.01.2023, 11:12 | meniny: Gašpar; zajtra: Ema

doplňte alebo opravte informácie

Neymar da Silva ( 30 r.)

najdrahší futbalista planéty

Kategória:

* 05.02.1992 Brazília, Mogi das Cruzes

Brazília

0

domovský štát Brazília

pohlavie muž

znamenie vodnár

čínske znamenie opica

jubileum od narodenia 30 r.

 

všeobecné informácie

Najdrahší futbalista planéty, fenomén, virtuóz, talent od Boha alebo simulant, vymetač večierkov, kasín a večne zranený. Pri mene Neymar napadne futbalových fanúšikov čokoľvek. Niektorí ho obdivujú, iní zatracujú. Neymar da Silva Santos Júnior, ako znie celé jeho meno, napriek všetkému patrí k najslávnejším futbalistom sveta, je magnetom úspechu a publicity.

Detstvo

Neymar sa narodil 5. februára 1992 v Mogi das Cruzes. Meno zdedil po svojom otcovi Neymarovi Santosovi staršiemu, ktorý sa neskôr stal jeho agentom a dodnes spravuje jeho financie. Po čase ako Neymarov talent rástol, sa celá rodina presťahovala do väčšieho mesta Santos. Mladý Brazílčan mal spočiatku veľmi blízko k futsalu, ktorý mu pomohol rozvíjať techniku a rýchlosť myslenia. V roku 2003 sa pripojil do mládežníckej akadémie FC Santos, ktorá vyprodukovala niekoľko celosvetovo známych futbalistov. Vyšiel z nej napríklad legendárny Pelé.

Profesionál

V roku 2009 podpísal Neymar prvý profesionálny kontrakt, postúpil do prvého tímu FC Santos a na stole sa mu začali kopiť sponzorské zmluvy. Rodina si finančne výrazne polepšila a kúpila dom blízko domovského štadióna FC Santos. Svoj debut si ako profesionál odkrútil 7. marca 2009 vo veku 17 rokov. V prvej sezóne zaznamenal v 57 zápasoch 14 gólov. Nasledujúcu sezónu 2010 ukončil so štatistikou 42 gólov v 60 zápasoch, pričom sa veľkou mierou podieľal na zisku pohára Campeonato Paulista. A práve v tomto roku prišli z Európy prvé ponuky. Konkrétne išlo o anglické tímy West Ham a Chelsea. Kým „kladivári“ núkali 12 miliónov eur, Londýnčania až 20 miliónov. Brazílsky klub obe ponuky zmietol zo stola a ako v tom čase Neymar vyhlásil, chcel sa sústrediť iba na Santos. V roku 2011 mu vystrieľal titul v najprestížnejšej súťaži Copa Libertadores, čo je v podstate latinskoamerická verzia európskej Ligy majstrov. V roku 2012 sa podarilo Neymarovi streliť v 47 zápasoch až 43 gólov a získal ocenenie najlepšieho hráča Južnej Ameriky. 5. februára 2012, v deň 20. narodenín, strelil 100. gól v profesionálnej kariére.

V máji 2013 Santos oznámil, že Neymar v klube končí a smeruje do Európy. Renomovaný portál transfermarkt uvádza, že do slávnej Barcelony prestúpil za 88 miliónov eur. Na štadióne Camp Nou ho vítalo 56 000 fanúšikov. S Lionelom Messim a Luisom Suárezom vytvorili obávané útočné trio, pred ktorým mali rešpekt všetky obrany súperov. Neymar za katalánsky veľkoklub stihol za 4 roky odohrať 186 zápasov, v ktorých zaznamenal 105 gólov a na ďalších 76 prihral. Aj vďaka nemu do vitríny Barcelony pribudlo niekoľko trofejí vrátane titulu z Ligy majstrov, dvoch ligových titulov, troch titulov v španielskom pohári, španielskeho či európskeho Superpohára.
Začiatkom mája 2017 zasiahla futbalový svet nečakaná správa. Neymar opúšťa Barcelonu a za historicky rekordných 222 miliónov eur prestupuje do Parížu Saint-Germain. Neymar s francúzskym tímom dotovaným katarským miliardárom Nasserom Al-Khelaifi však okrem domácich titulov výraznejších úspechov na klubovej úrovni nedosiahol. 21. mája 2022 strelil svoj 100. gól s PSG, na čo potreboval len 144 zápasov. V brazílskej seniorskej reprezentácii, v ktorej pôsobí od svojich 18 rokov, zaznamenal v 117 zápasoch úctyhodných 71 gólov.

Súkromie

Neymar má s bývalou priateľkou Carolinou Dantas syna Daviho Luccu (nar. 2011). Veľmi blízky vzťah má so svojou sestrou Rafaellou, ktorá mu je oporou v náročných chvíľach. Brazílčan žije bohatým spoločenským životom, ktorý často a rád prezentuje na sociálnych sieťach. Na Instagrame ho sleduje viac než 170 miliónov fanúšikov, čo ho radí medzi najviac sledované osobnosti sveta. V roku 2019 ho Forbes zaradil ako tretieho do rebríčka najlepšie platených športovcov sveta (po Messim a Cristianovi Ronaldovi) so ziskom 105 miliónov dolárov za kalendárny rok. Má vlastnú značku s písmenami N, J a R (Neymar Junior). Každý rok organizuje charitatívny zápas s cieľom vyzbierať potraviny pre rodiny v núdzi. Známe sú aj jeho tetovania, na tele ich má viac ako 30. Sú na nich mená, dátumy a rôzne symboly spojené s futbalom alebo jeho silnou vierou v Boha.
Neymar obľubuje casino je vášnivým hráčom pokru. V roku 2015 sa spoločne s vtedajším spoluhráčom z Barcelony Gerardom Piquém zúčastnil na European Poker Tour Barcelona v €25K High Rolleru. Dnes je dokonca ambasádorom najväčšej online pokrovej herne PokerStars.

Ocenenia

Neymar pôsobil počas svojej kariéry zatiaľ len v troch kluboch. V domácom Santose, španielskej Barcelone a francúzskom PSG. Do mája 2022 mal na konte spolu 464 zápasov, v ktorých stihol nastrieľať 275 gólov a na ďalších 171 prihral.
Pochváliť sa môže viacerými ligovými titulmi, okrem iného aj triumfom v Lige majstrov zo sezóny 2014/2015. Bol viackrát vyznamenaný ako najlepší strelec alebo hráč turnaja, ligy alebo sezóny. Ďalej získal Cenu Ferenca Puskása, čo je futbalové ocenenie udeľované za najkrajší gól v kalendárnom roku. Je držiteľom dvoch olympijských medailí, ktoré vyhral s rodnou Brazíliou. Najprv v Londýne v roku 2012 získal striebro, o 4 neskôr na domácej pôde vytúžené zlato.

posledná aktualizácia 20.08.2022

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost