sk  |  en
Nedeľa | 02.10.2022, 19:17 | meniny: Levoslav; zajtra: Stela
  • | Medzinárodný deň bez násilia

    Medzinárodný deň bez násilia bol vyhlásený OSN v roku 2007. V tento deň roku 1869 sa narodil Mahátma Gándhí, vodca nenásilného povstania Indov proti britskej koloniálnej nadvláde, priekopník filozofie a stratégie nenásilia, nenásilného odporu. Hlavnou myšlienkou tohto dňa je šírenie odkazu a posolstva nenásilia prostredníctvom vzdelávania a informovanosti verejnosti a zabezpečenie mieru, tolerancie, porozumenia a nenásilia.

  • | Svetový deň hospodárskych zvierat

    Svetový deň hospodárskych zvierat bol vyhlásený medzinárodným fórom ochranárskych organizácií v roku 1982. Každoročne si pripomíname, že na našej planéte žije 21 miliárd hospodárskych zvierat chovaných pre naše potreby. Podstatou tohto dňa je zvýšenie kontroly chovu hospodárskych zvierat, aby boli zabezpečené ich etologické potreby.

  • | Svetový deň úsmevu

    Svetový deň úsmevu sa oslavuje od roku 1999. Iniciátorom bol Harvey Richard Ball, ktorý v roku 1963 vytvoril „smajlíka“, symbol šťastia a dobrej vôle. Tento deň je určený na dobré skutky, dobrú náladu a na pochopenie sily úsmevu, ktorý robí naše dni krajšími.

doplňte alebo opravte informácie

Neymar da Silva ( 30 r.)

najdrahší futbalista planéty

Kategória:

* 05.02.1992 Brazília, Mogi das Cruzes

Brazília

0

domovský štát Brazília

pohlavie muž

znamenie vodnár

čínske znamenie opica

jubileum od narodenia 30 r.

 

všeobecné informácie

Najdrahší futbalista planéty, fenomén, virtuóz, talent od Boha alebo simulant, vymetač večierkov, kasín a večne zranený. Pri mene Neymar napadne futbalových fanúšikov čokoľvek. Niektorí ho obdivujú, iní zatracujú. Neymar da Silva Santos Júnior, ako znie celé jeho meno, napriek všetkému patrí k najslávnejším futbalistom sveta, je magnetom úspechu a publicity.

Detstvo

Neymar sa narodil 5. februára 1992 v Mogi das Cruzes. Meno zdedil po svojom otcovi Neymarovi Santosovi staršiemu, ktorý sa neskôr stal jeho agentom a dodnes spravuje jeho financie. Po čase ako Neymarov talent rástol, sa celá rodina presťahovala do väčšieho mesta Santos. Mladý Brazílčan mal spočiatku veľmi blízko k futsalu, ktorý mu pomohol rozvíjať techniku a rýchlosť myslenia. V roku 2003 sa pripojil do mládežníckej akadémie FC Santos, ktorá vyprodukovala niekoľko celosvetovo známych futbalistov. Vyšiel z nej napríklad legendárny Pelé.

Profesionál

V roku 2009 podpísal Neymar prvý profesionálny kontrakt, postúpil do prvého tímu FC Santos a na stole sa mu začali kopiť sponzorské zmluvy. Rodina si finančne výrazne polepšila a kúpila dom blízko domovského štadióna FC Santos. Svoj debut si ako profesionál odkrútil 7. marca 2009 vo veku 17 rokov. V prvej sezóne zaznamenal v 57 zápasoch 14 gólov. Nasledujúcu sezónu 2010 ukončil so štatistikou 42 gólov v 60 zápasoch, pričom sa veľkou mierou podieľal na zisku pohára Campeonato Paulista. A práve v tomto roku prišli z Európy prvé ponuky. Konkrétne išlo o anglické tímy West Ham a Chelsea. Kým „kladivári“ núkali 12 miliónov eur, Londýnčania až 20 miliónov. Brazílsky klub obe ponuky zmietol zo stola a ako v tom čase Neymar vyhlásil, chcel sa sústrediť iba na Santos. V roku 2011 mu vystrieľal titul v najprestížnejšej súťaži Copa Libertadores, čo je v podstate latinskoamerická verzia európskej Ligy majstrov. V roku 2012 sa podarilo Neymarovi streliť v 47 zápasoch až 43 gólov a získal ocenenie najlepšieho hráča Južnej Ameriky. 5. februára 2012, v deň 20. narodenín, strelil 100. gól v profesionálnej kariére.

V máji 2013 Santos oznámil, že Neymar v klube končí a smeruje do Európy. Renomovaný portál transfermarkt uvádza, že do slávnej Barcelony prestúpil za 88 miliónov eur. Na štadióne Camp Nou ho vítalo 56 000 fanúšikov. S Lionelom Messim a Luisom Suárezom vytvorili obávané útočné trio, pred ktorým mali rešpekt všetky obrany súperov. Neymar za katalánsky veľkoklub stihol za 4 roky odohrať 186 zápasov, v ktorých zaznamenal 105 gólov a na ďalších 76 prihral. Aj vďaka nemu do vitríny Barcelony pribudlo niekoľko trofejí vrátane titulu z Ligy majstrov, dvoch ligových titulov, troch titulov v španielskom pohári, španielskeho či európskeho Superpohára.
Začiatkom mája 2017 zasiahla futbalový svet nečakaná správa. Neymar opúšťa Barcelonu a za historicky rekordných 222 miliónov eur prestupuje do Parížu Saint-Germain. Neymar s francúzskym tímom dotovaným katarským miliardárom Nasserom Al-Khelaifi však okrem domácich titulov výraznejších úspechov na klubovej úrovni nedosiahol. 21. mája 2022 strelil svoj 100. gól s PSG, na čo potreboval len 144 zápasov. V brazílskej seniorskej reprezentácii, v ktorej pôsobí od svojich 18 rokov, zaznamenal v 117 zápasoch úctyhodných 71 gólov.

Súkromie

Neymar má s bývalou priateľkou Carolinou Dantas syna Daviho Luccu (nar. 2011). Veľmi blízky vzťah má so svojou sestrou Rafaellou, ktorá mu je oporou v náročných chvíľach. Brazílčan žije bohatým spoločenským životom, ktorý často a rád prezentuje na sociálnych sieťach. Na Instagrame ho sleduje viac než 170 miliónov fanúšikov, čo ho radí medzi najviac sledované osobnosti sveta. V roku 2019 ho Forbes zaradil ako tretieho do rebríčka najlepšie platených športovcov sveta (po Messim a Cristianovi Ronaldovi) so ziskom 105 miliónov dolárov za kalendárny rok. Má vlastnú značku s písmenami N, J a R (Neymar Junior). Každý rok organizuje charitatívny zápas s cieľom vyzbierať potraviny pre rodiny v núdzi. Známe sú aj jeho tetovania, na tele ich má viac ako 30. Sú na nich mená, dátumy a rôzne symboly spojené s futbalom alebo jeho silnou vierou v Boha.
Neymar obľubuje casino je vášnivým hráčom pokru. V roku 2015 sa spoločne s vtedajším spoluhráčom z Barcelony Gerardom Piquém zúčastnil na European Poker Tour Barcelona v €25K High Rolleru. Dnes je dokonca ambasádorom najväčšej online pokrovej herne PokerStars.

Ocenenia

Neymar pôsobil počas svojej kariéry zatiaľ len v troch kluboch. V domácom Santose, španielskej Barcelone a francúzskom PSG. Do mája 2022 mal na konte spolu 464 zápasov, v ktorých stihol nastrieľať 275 gólov a na ďalších 171 prihral.
Pochváliť sa môže viacerými ligovými titulmi, okrem iného aj triumfom v Lige majstrov zo sezóny 2014/2015. Bol viackrát vyznamenaný ako najlepší strelec alebo hráč turnaja, ligy alebo sezóny. Ďalej získal Cenu Ferenca Puskása, čo je futbalové ocenenie udeľované za najkrajší gól v kalendárnom roku. Je držiteľom dvoch olympijských medailí, ktoré vyhral s rodnou Brazíliou. Najprv v Londýne v roku 2012 získal striebro, o 4 neskôr na domácej pôde vytúžené zlato.

posledná aktualizácia 20.08.2022

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost