sk  |  en
Utorok | 19.03.2019, 05:26 | meniny: Jozef; zajtra: Víťazoslav, Klaudius
  • | Sviatok sv. Jozefa

    Sviatok sv. Jozefa - Sviatok sv. Jozefa je oslavovaný na počesť sv. Jozefa, ktorý je patrónom otcov, tesárov a umierajúcich. Neexistuje oficiálny zoznam, čoho všetkého je patrónom. Líši sa to podľa krajín, regiónov, miest. Mnoho náboženských rádov a spoločenstiev sú uvádzané pod jeho záštitou.

doplňte alebo opravte informácie

Ondrej Štefanko ( 58 r.)

spisovateľ

Kategória: spisovatelia

* 18.03.1949 Temešvár

† 20.02.2008

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie ryby

čínske znamenie byvol

jubileum od úmrtia 11 r.

jubileum od narodenia 70 r.

Životopis

Ondrej Štefanko sa narodil 18. marca 1949 v Temešvári. Maturoval na slovenskom lýceu v Nadlaku, potom absolvoval štúdium fyziky a chémie.

Od roku 1974 pôsobil ako predseda Literárneho krúžku Ivana Kraska v Nadlaku a zároveň vedúci vydavateľstva, neskôr súbežne vykonával funkciu predsedu Demokratického zväzu Slovákov a Čechov v Rumunsku, bol predsedom Únie slovenských spisovateľov, umelcov a kultúrnych pracovníkov v zahraničí (1993–1996) a od roku 1990 bol šéfredaktorom časopisu Naše snahy. Pôsobil aj ako prvý podpredseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí.

Ondrej Štefanko vstúpil do literatúry ako básnik v roku 1977 básnickou zbierkou Dva hlasy. Potom nasledovali ďalšie pozoruhodné básnické diela Stojím pred domom, Rozpaky, Reptajúca pokora, próza pre deti Desať strelených rozprávok a mnohé iné. Výsledkom jeho hlbokého záujmu o slovenské literárne dianie a systematického štúdia slovenskej literatúry je antológia Putovanie do zasľúbenej zeme, ktorá vyšla v roku 1997.
zdroj: www.uszz.sk

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost