sk  |  en
Streda | 19.05.2021, 05:46 | meniny: Gertrúda; zajtra: Bernard
  • | Medzinárodný deň mlieka

    Medzinárodný deň mlieka sa oslavuje od roku 1957 pod záštitou Medzinárodnej mliekarskej federácie (IDF). Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek plnohodnotnej ľudskej výživy. Cieľom je poukázať a vyzdvihnúť ich biologicky významný obsah, mimoriadne nutričné vlastnosti a inšpirovať ľudí k tomu, aby mlieko zaradili do každodennej súčasti života.

  • | Svetový deň hepatitídy

    Svetový deň hepatitídy vznikol na podnet Svetovej aliancie pre hepatitídu (WHA) v roku 2008 a je sponzorovaný WHO. Vírusová hepatitída je ochorenie pečene, pri ktorom dochádza k poškodeniu až zániku pečeňových buniek. Cieľom je zvýšenie celosvetového povedomia o hepatitíde typu B a C, ktoré sú životu nebezpečné a podporiť tak jej prevenciu, diagnostiku a liečbu.

doplňte alebo opravte informácie

Peter Dvorský ( 69 r.)

tenorista

Kategória: hudba

* 25.09.1951 Horná Ves

Slovensko

1

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie váhy

čínske znamenie zajac

jubileum od narodenia 69 r.

 

všeobecné informácie

Na začiatku 80-tych rokov bol oficiálne zaraďovaný do štvorice najlepších tenoristov sveta (vedľa P. Dominga, L. Pavarottiho a J Carrerasa) a jeho partnermi boli najlepší svetoví speváci. Náš slávny tenorista Peter Dvorský pred premiérou Krútňavy opery Eugena Suchoňa v postave Ondreja pre Pravdu povedal: "Keď má operný spevák napríklad talianske meno a dobre spieva, má väčšie šance presadiť sa. My o tom musíme presvedčiť omnoho brilantnejšie. Ak človek dokáže, že je naozaj dobrý, presadí sa medzi špičkou a maúredike. Ľudia si to vážia. Ono nie je umenie nájsť vo veľkom Rusku či v USA zopár dobrých spevákov. Často sa ma pýtajú, či som hrdý, že som Slovák. Každý musí byť do určitej miery hrdý na svoj národ, na svoju materinskú pôdu. Hrdosť spočíva aj vo výsledku práce, v tom, čo z danej krajiny vychádza, aký signál dáva svetu. V umení je Slovensko veľmocou, je liahňou dobrých spevákov. " Za toto stvárnenie dostal cenu ministra kultúry SR za rok 1999. Peter Dvorský zosobňuje v kontexte slovenskej interpretačnej školy vrchol svetovej úrovne. Jeho pôsobenie na domácej pôde povyšuje operu na Slovensku na európsku úroveň. Zahraničné účinkovanie zasa zviditeľňuje Slovensko tým najpozitívnejším spôsobom a zaraďuje ho do prvého európskeho radu v takej medzinárodnej prestížnej oblasti, akou je opera. Ako jeden z vedúcich svetových tenoristov propaguje slovenskú interpretačnú školu. Popri tejto záslužnej činnosti ostáva spojený so svojou materskou scénou ako stály hosť.

 

vzdelanie a pôsobenie

1969 - 1973
Bratislavské konzervatórium spev u Idy Černeckej
1972
Do opery SND bol angažovaný ako mimoriadny talent ešte počas štúdia. Mnohé víťazstvá na medzinárodných súťažiach mu otvorili cestu na hosťovanie v operách takmer na celom svete.
od roku 1977
vystupuje na najpoprednejších zahraničných scénach a je stály hosť Štátnej opery vo Viedni.
1977
účinkoval v Metropolitnej opere v New Yorku v postave Alfréda Germonta v Traviate, pokračoval vo Veľkom divadle v Moskve, vo viedenskej Štátnej opere, v milánskej La Scale, londýnskej Covent Garden, v opernom divadle vo Florencii
1981
so súborom La Scaly navštívil v roku aj Japonsko.
Významný prelom v jeho medzinárodnej kariére bol rok 1979, keď naštudoval v Zurichu Werthera v rovnomennej opere J. Masseneta. Bohému spieval v La Scale, potom vo veronskej Arene, v Mníchove (1984) a v Metropolitnej opere v New Yorku (1987).

 

tvorba

Opera SND:
Mascagniova Sedliacka česť
Puccini Tosca, Bohéma.
Jeden z jeho najvýraznejších úspechov bola postava Ondreja v Suchoňovej opere Krútňava.

 

Ocenenia:

Pribinov Kríž I. triedy

2013, operný spevák
2000
Krištáľové krídlo v kategórii hudba za úlohu Ondreja v Suchoňovej opere Krútňava a za jeho doterajšie úspechy a reprezentáciu na Slovensku i v zahraničí

 

galéria

 

video

zdroj: www.peterdvorsky.cz
posledná aktualizácia 11.05.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost