sk  |  en
Utorok | 20.11.2018, 20:25 | meniny: Félix; zajtra: Elvíra
 • | Deň spriemyselnenia Afriky

  V decembri 1989 Valné zhromaždenie OSN uznalo 20. november Dňom spriemyselnenia Afriky (Africa Industrialization Day). Jedná sa o deň, kedy vlády a ostatné organizácie v mnohých Afrických krajinách prezentujú skúmané spôsoby stimulácie Africkej industrializácie.

 • | Medzinárodný deň bez fajčenia

  Medzinárodný deň bez fajčenia, alebo tiež nefajčiarsky deň, je podporovaný Medzinárodnou úniou boja proti rakovine (UICC). Tento deň je venovaný prevencii, zvýšeniu informovanosti o cigaretách, o ich negatívnom vplyve na ľudský organizmus, o riziku ochorenia na rakovinu pľúc a vzniku srdcovo – cievnych chorôb. Hlavným cieľom je presvedčiť ľudí, aby sa vzdali tejto drogy a spoločne vyvinuli úsilie boja proti zákerným chorobám vedúcich k predčasnej smrti.

 • | Medzinárodný deň modlitieb za prenasledovanú cirkev a prenasledovaných kresťanov

  Medzinárodný deň modlitieb za prenasledovanú cirkev a prenasledovaných kresťanov je podporovaný Medzinárodnou evanjelickou alianciou od roku 1996. Deň je venovaný modlitbám za veriacich po celom svete, ktorí kvôli viere v Ježiša Krista trpia prenasledovaním a násilím. Cieľom je upozorniť na túto skutočnosť a vytvoriť vhodné opatrenia k vytvoreniu náboženskej slobody.

 • | Svetový deň detí

  Hoci na Slovensku sa Medzinárodný deň detí oslavuje 1. júna, celosvetovo bolo jeho stanovenie odporúčané na 20. novembra. Odporučenie dalo Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov uznesením 836 (IX) zo dňa 14. decembra 1954. V tento deň by sme si mali pripomínať bratstvo a porozumenie medzi deťmi a mali by sme ho venovať aktivitám s deťmi, myslieť na ich dobro a životné podmienky vo svete. Výbor tiež odporúčal zasvätiť tento deň myšlienke a cieľom Charty národov.

doplňte alebo opravte informácie

Peter Pišťanek ( 54 r.)

prozaik, kreatívny riaditeľ reklamnej agentúry DDB Needham, bývalý šéfredaktor internetového časopisu inZine

Kategória: spisovatelia, novinári, manažéri, divadlo, film a TV

* 28.04.1960 Devínska Nová Ves

† 22.03.2015

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie býk

čínske znamenie potkan

jubileum od úmrtia 3 r.

jubileum od narodenia 58 r.

Vzdelanie

 • 1992 - 1995
 • štúdium filmovej a televíznej dramaturgie a scenáristiky na VŠMU v Bratislave

  Životopis

  Publikačne sa začal presadzovať koncom 80. rokov v Slovenských pohľadoch. Peter Pišťanek je prozaik, ktorému sa začiatkom 90. rokov podarilo s veľkým úspechom u čitateľov prezentovať novú podobu umeleckej literatúry. Žije v Devínskej Novej Vsi, z tohto prostredia na pomedzí veľkomesta a vidieka čerpá námety pre svoje prózy. Pracoval v rôznych robotníckych povolaniach, po r. 1989 v reklamnej agentúre. V rokoch 1993 - 1994 bol šéfredaktorom týždenníka Tele - video - relax.
  V rokoch 1995 - 1997 pracoval ako copywriter senior reklamnej agentúry Wiktor/Leo Burnett. Od roku 1995 je kreatívnym riaditeľom reklamnej agentúry DDB Needham. Od roku 1997 vykonáva electronic publishing v GraTex International, a.s.. V súčasnosti je šéfredaktorom internetového časopisu inZine.

  Tvorba

 • Bibliografia:


 • Knižný debut, román Rivers of Babylon (1991) vzbudil nebývalý čitateľský a kritický záujem. Pišťanek v ňom expresívnym jazykom s využitím rôznych štýlových vrstiev opisuje pre slov. literatúru netradičné prostredie bratislavského podsvetia, ktoré zaľudňujú postavy drobných i väčších podvodníkov a prostitútok. Jedinou ambíciou týchto ľudí je spríjemniť si život, čo v ich chápaní znamená oklamať, využiť či zničiť tých ostatných. V tomto svete sa svojou primitívnou a priamočiarou túžbou po moci a peniazoch čoraz viac presadzuje hlavná postava, dedinčan Rácz. Niekde v pozadí týchto činností, ktoré postavám zapĺňajú celý život, sa odohráva revolučná zmena roku 1989. Inšpiračné zdroje pre tento román nájdeme v tzv. poklesnutých žánroch – aj Pišťanek kladie dôraz najmä na priamočiarosť rozprávania a rýchly spád deja. Namiesto psychologizácie sa prikláňa k extrovertnému typu písania. Odosobnene, lakonicky, no presne konštatuje skutkový stav vecí, hoci predmetom jeho rozprávania sú neraz bizarné, groteskné situácie. Mladý Dônč (1993) je súborom troch noviel – Debutant, Mladý Dônč a Muzika. V novele Mladý Dônč sa stretávame s obrazom morbídnej, bizarnej a čiernohumornej degenerácie rodiny Dônčovcov, ktorú spôsobuje nielen totálny alkoholizmus všetkých jej členov, ale najmä to, čo ho sprevádza – úplná nevedomosť a nezáujem o všetko, čo sa odohráva mimo teritória vlastného domu. Pišťanek tu síce parodizujúco odkazuje na lit. texty starších období, svoju iróniu však nasmerúva do súčasnosti. Aj novela Muzika je napriek svojej grotesknosti presnou sociologickou sondou do normalizovaného života 70. rokov.
  V štýle poklesnutých žánrov vydal Pišťanek aj pokračovanie svojho prvého románu s názvom Rivers of Babylon 2 alebo Drevená dedina (1994), ktorý však pre opakovanie postupov z prvého dielu a nefunkčné zaradenie nových nedosahuje zaujímavosť a hodnotu svojho predchodcu.

 • Ďalšie diela:


 • zbierka poviedok Sekerou a nožom (1999), zbierky mikropoviedok Skazky o Vladovi (1995) a Nové skazky o Vladovi (1998) a záverečná časť trilógie Rivers of Babylon 3: Fredyho koniec.

 • Scenáre celovečerných hraných filmov:


 • Marcelove mentálne prázdniny filmová poviedka
  Muzika filmová poviedka
  Rivers of Babylon
  zdroj: Vydavateľstvo L.C.A.

    Mapa

  kontaktujte nás

  tip na osobnost