sk  |  en
Nedeľa | 24.10.2021, 04:09 | meniny: Kvetoslava; zajtra: Aurel
 • | Deň organizácie spojených národov

  24. októbra 1945 vstúpila do platnosti Charta OSN, ktorá je dňom vzniku Organizácie spojených národov. Od roku 1948 sa tento deň pripomína ako Deň OSN. Tento deň tradične sprevádzajú verejné zhromaždenia, diskusie a konferencie pripomínajúce vznik Organizácie spojených národov, jej aktivity, ciele a výsledky. Organizácia spojených národov bola založená po druhej svetovej vojne 51 krajinami, ktoré sa zaviazali k zachovávaniu medzinárodného mieru a bezpečnosti, rozvoju priateľských vzťahov medzi národmi a podpore sociálneho rozvoja, lepšej životnej úrovne a ľudských práv. V súčasnosti má OSN 192 členov.

 • | Medzinárodný deň školských knižníc

  Medzinárodný deň školských knižníc vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (IASL) a pripomína sa od roku 1999. Deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu a získanie si väčšieho počtu milovníkov literatúry.

 • | Svetový deň informovanosti o rozvoji

  Svetový deň informovanosti o rozvoji vyhlásila Organizácia spojených národov v roku 1972. O dva roky skôr, práve 24. októbra 1970, bola prijatá medzinárodná rozvojová stratégia pre Druhú rozvojovú dekádu OSN. Cieľom Svetového dňa informovanosti o rozvoji je upozorniť celosvetovú verejnosť na rozvojové problémy a potrebu posilniť medzinárodnú spoluprácu na ich riešenie. Dátum svetového dňa sa zhoduje s Dňom OSN, aby zdôraznil kľúčovú úlohu OSN pri riešení rozvojových problémov.

doplňte alebo opravte informácie

Peter Pišťanek ( 54 r.)

prozaik, kreatívny riaditeľ reklamnej agentúry DDB Needham, bývalý šéfredaktor internetového časopisu inZine

Kategória: spisovatelia, novinári, manažéri, divadlo, film a TV

* 28.04.1960 Devínska Nová Ves

† 22.03.2015

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie býk

čínske znamenie potkan

jubileum od úmrtia 6 r.

jubileum od narodenia 61 r.

Vzdelanie

 • 1992 - 1995
 • štúdium filmovej a televíznej dramaturgie a scenáristiky na VŠMU v Bratislave

  Životopis

  Publikačne sa začal presadzovať koncom 80. rokov v Slovenských pohľadoch. Peter Pišťanek je prozaik, ktorému sa začiatkom 90. rokov podarilo s veľkým úspechom u čitateľov prezentovať novú podobu umeleckej literatúry. Žije v Devínskej Novej Vsi, z tohto prostredia na pomedzí veľkomesta a vidieka čerpá námety pre svoje prózy. Pracoval v rôznych robotníckych povolaniach, po r. 1989 v reklamnej agentúre. V rokoch 1993 - 1994 bol šéfredaktorom týždenníka Tele - video - relax.
  V rokoch 1995 - 1997 pracoval ako copywriter senior reklamnej agentúry Wiktor/Leo Burnett. Od roku 1995 je kreatívnym riaditeľom reklamnej agentúry DDB Needham. Od roku 1997 vykonáva electronic publishing v GraTex International, a.s.. V súčasnosti je šéfredaktorom internetového časopisu inZine.

  Tvorba

 • Bibliografia:


 • Knižný debut, román Rivers of Babylon (1991) vzbudil nebývalý čitateľský a kritický záujem. Pišťanek v ňom expresívnym jazykom s využitím rôznych štýlových vrstiev opisuje pre slov. literatúru netradičné prostredie bratislavského podsvetia, ktoré zaľudňujú postavy drobných i väčších podvodníkov a prostitútok. Jedinou ambíciou týchto ľudí je spríjemniť si život, čo v ich chápaní znamená oklamať, využiť či zničiť tých ostatných. V tomto svete sa svojou primitívnou a priamočiarou túžbou po moci a peniazoch čoraz viac presadzuje hlavná postava, dedinčan Rácz. Niekde v pozadí týchto činností, ktoré postavám zapĺňajú celý život, sa odohráva revolučná zmena roku 1989. Inšpiračné zdroje pre tento román nájdeme v tzv. poklesnutých žánroch – aj Pišťanek kladie dôraz najmä na priamočiarosť rozprávania a rýchly spád deja. Namiesto psychologizácie sa prikláňa k extrovertnému typu písania. Odosobnene, lakonicky, no presne konštatuje skutkový stav vecí, hoci predmetom jeho rozprávania sú neraz bizarné, groteskné situácie. Mladý Dônč (1993) je súborom troch noviel – Debutant, Mladý Dônč a Muzika. V novele Mladý Dônč sa stretávame s obrazom morbídnej, bizarnej a čiernohumornej degenerácie rodiny Dônčovcov, ktorú spôsobuje nielen totálny alkoholizmus všetkých jej členov, ale najmä to, čo ho sprevádza – úplná nevedomosť a nezáujem o všetko, čo sa odohráva mimo teritória vlastného domu. Pišťanek tu síce parodizujúco odkazuje na lit. texty starších období, svoju iróniu však nasmerúva do súčasnosti. Aj novela Muzika je napriek svojej grotesknosti presnou sociologickou sondou do normalizovaného života 70. rokov.
  V štýle poklesnutých žánrov vydal Pišťanek aj pokračovanie svojho prvého románu s názvom Rivers of Babylon 2 alebo Drevená dedina (1994), ktorý však pre opakovanie postupov z prvého dielu a nefunkčné zaradenie nových nedosahuje zaujímavosť a hodnotu svojho predchodcu.

 • Ďalšie diela:


 • zbierka poviedok Sekerou a nožom (1999), zbierky mikropoviedok Skazky o Vladovi (1995) a Nové skazky o Vladovi (1998) a záverečná časť trilógie Rivers of Babylon 3: Fredyho koniec.

 • Scenáre celovečerných hraných filmov:


 • Marcelove mentálne prázdniny filmová poviedka
  Muzika filmová poviedka
  Rivers of Babylon
  zdroj: Vydavateľstvo L.C.A.

    Mapa

  kontaktujte nás

  tip na osobnost