sk  |  en
Pondelok | 20.11.2017, 03:04 | meniny: Félix; zajtra: Elvíra
 • | Deň spriemyselnenia Afriky

  V decembri 1989 Valné zhromaždenie OSN uznalo 20. november Dňom spriemyselnenia Afriky (Africa Industrialization Day). Jedná sa o deň, kedy vlády a ostatné organizácie v mnohých Afrických krajinách prezentujú skúmané spôsoby stimulácie Africkej industrializácie.

 • | Medzinárodný deň bez fajčenia

  Medzinárodný deň bez fajčenia, alebo tiež nefajčiarsky deň, je podporovaný Medzinárodnou úniou boja proti rakovine (UICC). Tento deň je venovaný prevencii, zvýšeniu informovanosti o cigaretách, o ich negatívnom vplyve na ľudský organizmus, o riziku ochorenia na rakovinu pľúc a vzniku srdcovo – cievnych chorôb. Hlavným cieľom je presvedčiť ľudí, aby sa vzdali tejto drogy a spoločne vyvinuli úsilie boja proti zákerným chorobám vedúcich k predčasnej smrti.

 • | Medzinárodný deň modlitieb za prenasledovanú cirkev a prenasledovaných kresťanov

  Medzinárodný deň modlitieb za prenasledovanú cirkev a prenasledovaných kresťanov je podporovaný Medzinárodnou evanjelickou alianciou od roku 1996. Deň je venovaný modlitbám za veriacich po celom svete, ktorí kvôli viere v Ježiša Krista trpia prenasledovaním a násilím. Cieľom je upozorniť na túto skutočnosť a vytvoriť vhodné opatrenia k vytvoreniu náboženskej slobody.

 • | Svetový deň detí

  Hoci na Slovensku sa Medzinárodný deň detí oslavuje 1. júna, celosvetovo bolo jeho stanovenie odporúčané na 20. novembra. Odporučenie dalo Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov uznesením 836 (IX) zo dňa 14. decembra 1954. V tento deň by sme si mali pripomínať bratstvo a porozumenie medzi deťmi a mali by sme ho venovať aktivitám s deťmi, myslieť na ich dobro a životné podmienky vo svete. Výbor tiež odporúčal zasvätiť tento deň myšlienke a cieľom Charty národov.

doplňte alebo opravte informácie

Peter Sagan ( 27 r.)

profesionálny cyklista, Majster sveta 2015, 2016 a 2017

Kategória: šport, individuálne, kolektívne

* 26.01.1990 Slovensko, Žilina

Slovensko

5

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie vodnár

čínske znamenie kôň

jubileum od narodenia 27 r.

 

všeobecné informácie

Životopis

Peter Sagan je najmladší spomedzi troch bratov a jednej sestry. Bol vychovávaný svojou sestrou a so svojimi rodičmi väčšinu dňa strávil staraním sa o malý obchod s potravinami, ktorý vlastnia jeho rodičia v jeho rodnom meste. Vzorom mu bol brat Juraj Sagan, ktorý je tiež jazdcom tímu Liquigas-Cannondale.

Začiatky:
Sagan začal jazdiť na bicykli vo veku 9 rokov, keď sa stal členom Cyklistického spolku v Žiline, malého miestneho klubu v jeho rodnom meste. Počas svojej mladosti skúšal ako horské tak aj cestné bicykle, a bol dobre známy pre jeho nekonvenčný štýl jazdy v teniskách a tričkách a pitím iba čistej vody. Sagan pritiahol značnú pozornosť, keď sa objavil v Slovenskom pohári s kolesom požičaným od svojej sestry. Sagan omylom predal svoje vlastné a nedostal náhradné od sponzora Velosprint. Napokon vyhral preteky na bicykli zo supermarketu aj napriek tomu, že tento bicykel mal zlé brzdy a nedostatočné ozubenie.

Profesionálna kariéra:
Saganová prvá profesionálna kariéra začala, keď sa stal členom tímu Dukla Trenčín Mérida, slovenského tímu, ktorý bol súčasťou kontinentálnej Pro (druhej) divízie. V roku 2008 vyhral majstrovstvá sveta juniorov na horskom bicykli vo Vale di Sole. V tom istom roku skončil druhý na juniorských majstrovstvách sveta v cyklokrose v meste Treviso a ako junior aj Paríž–Roubaix. Do profesionálneho pelotónu vstúpil na podujatí Tour Down Under v januári 2010 pod aktovkou talianského Pro Tour tímu (prvej) divízie - Liquigas-Doimo, v roku 2011 premenovaný na Liquigas-Cannondale.10. marca 2010 vyhral tretiu a o dva dni neskôr aj piatu etapu pretekov Paríž-Nice. Okrem toho si v premiérovej sezóne pripísal aj etapové víťazstvá na pretekoch Okolo Romandie a Okolo Kalifornie. Ešte väčšie úspechy dosiahol v roku 2011, keď okrem 11 etapových víťazstiev na rôznych pretekoch sa stal aj celkovým víťazom dvoch etapových pretekov - Okolo Sardínie a Okolo Poľska. Na svojej premiérovej Grand Tour, na Vuelte 2011 vyhral tri etapy. V sezóne 2012 pokračuje v tíme Liquigas-Cannondale a pri svojej premiére na Tour de France[3] získal tri prvenstvá a zelené tričko pre víťaza bodovacej súťaže šprintérov.

Úspechy:
Víťazstvá Tour de France • 2012 1.etapa 3.etapa 6.etapa 14.etapa - najbojovnejší pretekár Zelené tričko - Víťaz bodovacej súťaže Tour de Romandie • 2010 1. etapa Paríž-Nice • 2010 3. etapa 5. etapa Tour of California • 2010 5. etapa 6. etapa Zelené tričko - Najlepší špurtér Biele tričko - Najlepší jazdec do 25 rokov • Philadelphia International Championship 2. miesto Tour of Poland • 2011 4. etapa 5. etapa Žlté tričko - Celkový Víťaz Vuelta a España • 2011 6. etapa 12. etapa 21. etapa Tour of California • Tour of California 2012 1. etapa 2. etapa 3. etapa 4. etapa Výsledky na Grand Tour Preteky Umiestnenie Tour de France 2012 (42.) Giro d’Italia Vuelta a España 2011 (121.)

 

Ocenenia:

2013
Víťaz ankety Športovec roka
2015
Víťaz ankety Športovec roka
2016
Laureát novinárskej ceny Vélo d´Or (Zlatý bicykel)

 

ostatné informácie

Ženatý, manželka Katka rod. Smolková.

 

galéria

 

video

posledná aktualizácia 25.09.2017

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost