sk  |  en
Utorok | 13.11.2018, 01:27 | meniny: Stanislav; zajtra: Irma
  • | Deň Guinnessových rekordov

    Guinnessova kniha rekordov vyšla prvýkrát v roku 1954. Obsahuje zbierku svetových rekordov, ľudských úspechov a extrémov prírody. 12.11.2004 sa predal 100 000 000. výtlačok tejto knihy. Deň Guinnessových svetových rekordov sa oslavuje od roku 2005 a inšpiruje ľudí k pokusom o prekonanie rekordov.

  • | Medzinárodný deň nevidomých

    Medzinárodný deň nevidomých sa oslavuje v deň, keď sa v roku 1745 narodil Valentin Haüy, zakladateľ prvej školy pre nevidiacich v Paríži. Deň sa pripomína od roku 1946 a jeho cieľom je zlepšiť podmienky života nevidiacich, zlepšiť ich zručnosti pre zamestnanosť a zapojiť ich do spoločenského života.

  • | Svetový deň dobrosrdečnosti

    Svetový deň dobrosrdečnosti bol vyhlásený na 3. konferencii Svetového hnutia dobrosrdečnosti v Singapure 17.–18.11.2000. Podstatou je inšpirovať jednotlivcov k väčšej láskavosti a dobrosrdečnosti, prekonať hranice svojej kultúry, rasy, náboženstva a spojiť národy k vytvoreniu lepšieho sveta.

doplňte alebo opravte informácie

Peter Sobota ()

ľudový umelec, výrobca drumblí ( hudobných nástrojov )

Kategória: umenie a kultúra

* Slovensko, Modra

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

 

všeobecné informácie

Peter Sobota je výrobcom drumblí z Modry. Ako sám hovorí, ku prvej drumbli sa dostal, keď mal 12 rokov. Svoju prvú vlastnú drumbľu vyrobil v asi 20 rokoch. Jej výrobe sa však naplno začal venovať od roku 2000. Za svoju doterajšiu prax ich urobil, ako sám hovorí (do roku 2008) cez 15000.

V súčasnosti vyrába drumble rôznych tvarov (hríbik, kvapka), rôznych ladení (C, G, D, A, F a iné) a aj klasické z čierneho kovu aj z nerezového materiálu, či s dreveným rámikom.
Pokiaľ by ste mali záujem o drumble, či už pre seba, alebo pre Váš folklórny kolektív, či muziku, kontaktujte pána Sobotu na nižšie uvedenej adrese.

Keď mal štrnásť, rodičia mu kúpili prvú drumbľu. Desať rokov nato pridal ku hraniu na tomto nástroji aj jeho výrobu. Ako sám hovorí, na drumbľu brnká, nie je muzikant, a aj vo výrobe sa len snaží priblížiť najlepším svetovým výrobcom. Napriek tomu je o jeho nástroje záujem aj v zahraničí (Nemecko, Francúzsko, Anglicko), kde sa predávajú v kamenných obchodoch i na internete. Teší ho, keď môže svoju drumbľu takto prezentovať ako slovenskú. Drumble vyrába zväčša v ladení od C po G. Výtvarne ich v základe rieši ako hríbik, ktorý variuje, a v ponuke má až štyridsaťštyri rôznych druhov. Niektoré i v drevenom rámiku so štylizovaným zoomorfným motívom, pri ich výrobe sa inšpiroval publikáciami Ladislava Lenga. Na korpus kovových drumblí používa štvormilimetrový štvorhran, korpus drevených drumblí zhotovoval spočiatku z orecha, pár spravil aj z ebenu, no najzvučnejším drevom sa mu dnes zdá buk. Na lamelu pri oboch typoch drumblí využíva pružnú oceľovú pásku. Okrem hrania a výroby drumblí sa venuje aj ich zbieraniu, zvukovo najzaujímavejšie sa mu javia drumble ázijských národov. Popri kove ho v počiatkoch jeho tvorby priťahovalo aj drevo. Vyrábal píšťalky, dlabané lyžičky, detské husličky, korýtkové husle, basu, pre ÚĽUV, s ktorým začal spolupracovať roku 1996, aj betlehemy i korpusy ukrižovaného, detské koníky, husárov, na podnet Janky Menkynovej aj soľničky. No ako sám vraví, dnes sa mu už nechce predierať húštinami a hľadať vhodné drevo, preto ostáva verný len drumbli.

 

iné infomácie

Adresa: Peter Sobota, Kalinčiakova 15, 900 01 Modra
E-mail: drumble.sobota@gmail.com
Tel: +421 33 6473478
Mobil: +421 903 812 691

 

galéria

 

video

zdroj: http://www.drumble.sk/, http://www.uluv.sk, http://www.jankohrasko.sk
posledná aktualizácia 29.06.2017

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost