sk  |  en
Nedeľa | 19.05.2019, 16:25 | meniny: Gertrúda; zajtra: Bernard
  • | Medzinárodný deň mlieka

    Medzinárodný deň mlieka sa oslavuje od roku 1957 pod záštitou Medzinárodnej mliekarskej federácie (IDF). Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek plnohodnotnej ľudskej výživy. Cieľom je poukázať a vyzdvihnúť ich biologicky významný obsah, mimoriadne nutričné vlastnosti a inšpirovať ľudí k tomu, aby mlieko zaradili do každodennej súčasti života.

  • | Svetový deň hepatitídy

    Svetový deň hepatitídy vznikol na podnet Svetovej aliancie pre hepatitídu (WHA) v roku 2008 a je sponzorovaný WHO. Vírusová hepatitída je ochorenie pečene, pri ktorom dochádza k poškodeniu až zániku pečeňových buniek. Cieľom je zvýšenie celosvetového povedomia o hepatitíde typu B a C, ktoré sú životu nebezpečné a podporiť tak jej prevenciu, diagnostiku a liečbu.

doplňte alebo opravte informácie

Radomír Dudáš ( 47 r.)

zjazdár - paralympionik, zjazdové lyžovanie - nevidiaci

Kategória: individuálne

* 04.05.1972 Slovensko, košice

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie býk

čínske znamenie potkan

jubileum od narodenia 47 r.

 

všeobecné informácie

Životopis

Košičanovi Radomírovi Dudášovi sa začal kaziť zrak ako šestnásťročnému. Lekári charakterizovali jeho postihnutie ako centrálny výpadok zorného poľa, ostalo mu len periférne videnie a takmer žiadna nádej na vyliečenie. Znovu sa radiť do života začal Radomír v osemnástke, keď začal navštevovať rehabilitačné stredisko pre zrakovo postihnutých v Levoči.

Ani jeho postihnutie však nezlomilo túžbu po športe. Radomír Dudáš je slovenskou jednotkou v alpskom lyžovaní medzi postihnutými športovcami, v súčasnosti preteká za Kinex Bytča. Trikrát štartoval na paralympijských hrách, v Salt Lake City získal medaily v slalome i obrovskom slalome, v Turíne si vybojoval striebro v Super G, zúčastnil sa majstrovstiev sveta, v roku 1999 vyhral Svetový pohár a v sezóne 2004/2005 v ňom skončil druhý.

V roku 1995, keď s lyžovaním len začínal, zaradili ho medzi hendikepovaných lyžiarov a vyslali na majstrovstvá sveta. V rakúskom Lechu sa v slalome umiestnil v polovici štartového poľa.

Slabozrakí lyžiari sa na svahu nezaobídu bez navádzača, dôležitá je komunikácia, hlásenie každej zmeny terénu i rytmu. Radomírovým prvým navádzačom bol Jozef Cirbus, riaditeľ pedagogickej školy v Levoči. Absolvovali spolu dva svetové šampionáty i paralympiádu v Nagane. V Salt Lake City si druhé miesto vybojoval spolu s Jurajom Mikulášom, spolu sa predstavili aj na jedných majstrovstvách sveta a na paralympiádu do Turína cestoval spolu s Marošom Hudíkom.

V sezóne 2004/2005 absolvoval kompletný seriál pretekov Svetového pohára, ktorý sa skladá zo šestnástich štartov. Z tohto počtu sa Radomír Dudáš spolu s navádzačom postavil dvanásťkrát na stupne víťazov. Celkovo obsadil vo Svetovom pohári druhé miesto.

Na paralympijských hrách v Salt Lake City si vybojoval dve cenné medaily – striebro v slalome a bronz v obrovskom slalome.

Na poslednej paralympiáde v Turíne mohol túto zbierku rozšíriť hneď štyrikrát. Za medailovými pozíciami však zaostal o jednu priečku v slalome, obrovskom slalome aj v zjazde. Úspešne si počínal v Super G, keď obsadil striebornú pozíciu. Zimná paralympiáda v Turíne bola jeho tretím vystúpením pod piatimi kruhmi

Umiestnenia:

2006 – ZPH Turín:

2.miesto, super G

4. miesto, slalom, obrovský slalom, zjazd

2004 - MS Wildschonan:

4. miesto, obrovský slalom

2004/05:

2. miesto, Svetový šampionát

2002 – ZPH Salt Lake City:

2.miesto, slalom

3.miesto, obrovský slalom

6. miesto, zjazd

2000 - MS:

5. miesto, zjazd

1998 - ZPH Nagano:

4. miesto, obrovský slalom

4. miesto, slalom

1998/99: 1. miesto, Svetový šampionát

 

 

Ocenenia:

2004/2005
sa stal najlepším zdravotne postihnutým lyžiarom - zjazdárom, spolu s navádzačom Marošom Hudíkom.
Cena mesta Košíc za športové výkony

 

galéria

posledná aktualizácia 11.04.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost