sk  |  en
Štvrtok | 02.04.2020, 10:48 | meniny: Zita; zajtra: Richard
 • | Európsky deň akcii za práva migrantov

  Európsky deň akcii za práva migrantov - Európsky deň akcií za práva migrantov sa pripomína od 31.1.2004 a vznikol z iniciatívy Európskeho sociálneho fóra. Medzinárodná migrácia v európskych krajinách má už dlhodobo rastúcu tendenciu, a preto je potrebné upozorniť na problémy s tým súvisiace a na potláčanie práv migrantov. Často im je upierané právo na prístup k spravodlivosti, zamestnanosti, sociálne právo a zdravotné služby. V prípade prekročenia povolenej dĺžky pobytu sa stávajú terčom obchodovania s ľuďmi, sú nútení pracovať v tieňovej ekonomike alebo v zamestnaní, ktoré nezodpovedá ich kvalifikácii a vzdelaniu, sú nebezpečné a vykonávané za najnižšie mzdy.

 • | Medzinárodný deň detskej knihy

  Medzinárodný výbor pre detskú knihu IBBY, vyhlásený v 1967; v ten deň 1805 sa narodil dánsky rozprávkar H. Ch. Andersen

 • | Svetový deň povedomia o autizme

  Svetový deň povedomia o autizme - Autizmus, ochorenie, ktorému v decembri roku 2007 OSN venovala svetový deň. Autizmus je celoživotné postihnutie a jeho výskyt má stúpajúcu tendenciu. Vzhľadom na závažné sociálne a ekonomické dopady na chorého a jeho rodinu sa stáva celospoločenským problémom. Tento deň je určený na pomoc osobám s autizmom, na zvýšenie povedomia o tomto ochorení v celej spoločnosti, rozširovať informácie týkajúce sa dôležitosti včasnej diagnózy a skorého zásahu.

 • | Zelený štvrtok

  Posledný štvrtok pred Veľkou nocou, ktorým sa začína veľkonočné trojdnie Zelený štvrtok, Veľký piatok a Biela sobota - obdobie utrpenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Vo štvrtok večer slávil Ježiš poslednú večeru so svojimi učeníkmi. Premenil chlieb a víno na svoje telo a krv a ustanovil tak dve sviatosti: kňazstva a eucharistie. V Zelený štvrtok sa večerná svätá omša slávi na pamiatku ustanovenia Sviatosti Oltárnej.

doplňte alebo opravte informácie

Radomír Dudáš ( 47 r.)

zjazdár - paralympionik, zjazdové lyžovanie - nevidiaci

Kategória: individuálne

* 04.05.1972 Slovensko, košice

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie býk

čínske znamenie potkan

jubileum od narodenia 47 r.

 

všeobecné informácie

Životopis

Košičanovi Radomírovi Dudášovi sa začal kaziť zrak ako šestnásťročnému. Lekári charakterizovali jeho postihnutie ako centrálny výpadok zorného poľa, ostalo mu len periférne videnie a takmer žiadna nádej na vyliečenie. Znovu sa radiť do života začal Radomír v osemnástke, keď začal navštevovať rehabilitačné stredisko pre zrakovo postihnutých v Levoči.

Ani jeho postihnutie však nezlomilo túžbu po športe. Radomír Dudáš je slovenskou jednotkou v alpskom lyžovaní medzi postihnutými športovcami, v súčasnosti preteká za Kinex Bytča. Trikrát štartoval na paralympijských hrách, v Salt Lake City získal medaily v slalome i obrovskom slalome, v Turíne si vybojoval striebro v Super G, zúčastnil sa majstrovstiev sveta, v roku 1999 vyhral Svetový pohár a v sezóne 2004/2005 v ňom skončil druhý.

V roku 1995, keď s lyžovaním len začínal, zaradili ho medzi hendikepovaných lyžiarov a vyslali na majstrovstvá sveta. V rakúskom Lechu sa v slalome umiestnil v polovici štartového poľa.

Slabozrakí lyžiari sa na svahu nezaobídu bez navádzača, dôležitá je komunikácia, hlásenie každej zmeny terénu i rytmu. Radomírovým prvým navádzačom bol Jozef Cirbus, riaditeľ pedagogickej školy v Levoči. Absolvovali spolu dva svetové šampionáty i paralympiádu v Nagane. V Salt Lake City si druhé miesto vybojoval spolu s Jurajom Mikulášom, spolu sa predstavili aj na jedných majstrovstvách sveta a na paralympiádu do Turína cestoval spolu s Marošom Hudíkom.

V sezóne 2004/2005 absolvoval kompletný seriál pretekov Svetového pohára, ktorý sa skladá zo šestnástich štartov. Z tohto počtu sa Radomír Dudáš spolu s navádzačom postavil dvanásťkrát na stupne víťazov. Celkovo obsadil vo Svetovom pohári druhé miesto.

Na paralympijských hrách v Salt Lake City si vybojoval dve cenné medaily – striebro v slalome a bronz v obrovskom slalome.

Na poslednej paralympiáde v Turíne mohol túto zbierku rozšíriť hneď štyrikrát. Za medailovými pozíciami však zaostal o jednu priečku v slalome, obrovskom slalome aj v zjazde. Úspešne si počínal v Super G, keď obsadil striebornú pozíciu. Zimná paralympiáda v Turíne bola jeho tretím vystúpením pod piatimi kruhmi

Umiestnenia:

2006 – ZPH Turín:

2.miesto, super G

4. miesto, slalom, obrovský slalom, zjazd

2004 - MS Wildschonan:

4. miesto, obrovský slalom

2004/05:

2. miesto, Svetový šampionát

2002 – ZPH Salt Lake City:

2.miesto, slalom

3.miesto, obrovský slalom

6. miesto, zjazd

2000 - MS:

5. miesto, zjazd

1998 - ZPH Nagano:

4. miesto, obrovský slalom

4. miesto, slalom

1998/99: 1. miesto, Svetový šampionát

 

 

Ocenenia:

2004/2005
sa stal najlepším zdravotne postihnutým lyžiarom - zjazdárom, spolu s navádzačom Marošom Hudíkom.
Cena mesta Košíc za športové výkony

 

galéria

posledná aktualizácia 11.04.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost