sk  |  en
Pondelok | 25.03.2019, 00:51 | meniny: Marián; zajtra: Emanuel
  • | Deň zápasu za ľudské práva

    Tento deň patrí spomienkami na 25. marec 1988, kedy sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave konala sviečková manifestácia, kde ľudia so sviečkami v rukách bojovali za ľudské práva ako je právo na rovnosť, ľudskú dôstojnosť, slobodu prejavu, zhromaždenia, demonštrácie, petície, slobodu pohybu a pobytu, náboženskú slobodu. Išlo o prvý krok boja proti komunistickému režimu na Československu.

  • | Medzinárodný deň spomienky na obete otroctva a transatlantický obchod s otrokmi

    Tento deň bol vyhlásený Organizáciou Spojených národov (OSN) v roku 2007 a pripomína sa od roku 2008. Je venovaný na pamiatku miliónom obetí, ktoré v priebehu 16. až 19. storočia zomreli v dôsledku otroctva a transatlantického obchodu. Otroctvo je považované za jeden z najhorších prípadov porušovania ľudských práv. Cieľom tohto dňa je zvýšenie povedomia o nebezpečenstvách rasizmu a predsudkov. Pri tejto príležitosti sa konajú rôzne vzdelávacie akcie o dôsledkoch rasizmu, otroctve a transatlantickom obchode.

doplňte alebo opravte informácie

Richard Réti ( 40 r.)

šachový teoretik, mysliteľ, novátor

Kategória: individuálne

* 18.05.1889 Slovensko, Pezinok

† 06.06.1929 Praha

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie býk

čínske znamenie byvol

jubileum od úmrtia 89 r.

jubileum od narodenia 129 r.

 

všeobecné informácie

Hoci sa narodil na Slovensku (vtedy Rakúsko-Uhorsku), bol československým občanom, česky ani slovensky nehovoril. V rodine židovského lekára bola hlavným dorozumievacím jazykom nemčina. Detstvo prežil v Pezinku, neskôr, od svojich 15. rokov, vo Viedni. Štúdium matematiky na univerzite vo Viedni nedokončil ale začal sa profesionálne venovať šachu. Žil na rôznych miestach Rakúsko-Uhorska, v Holandsku, od roku 1920 v Bratislave. Najväčšie úspechy dosiahol po 1. svetovej vojne, keď sa zaradil medzi najlepších šachistov sveta a získal titul šachového veľmajstra.

Do histórie šachu prešlo Rétiho otvorenie, vynikal i v hre na slepo, v ktorej počtom súčasne hraných 29 partií utvoril vtedajší platný svetový rekord. Rétiho rekord neskôr prekonal Aljechin. Kolosálny rast šachového života vo vtedajšej SSSR zapôsobil na Rétiho veľkým dojmom a on napísal, že šachy sa tu stali ľudovou hrou a že budúcnosť je v rukách sovietskych šachistov. V Moskve sa v roku 1925 oženil so 17-ročnou dcérou známeho ruského básnika Sergeja Gorodeckého - Ragnedou. Zomrel na šarlach v Prahe, kde bol aj spopolnený. Urna s jeho pozostatkami je uložená na cintoríne vo Viedni.

Richard Réti patrí k najvýznamnejším šachovým hráčom a mysliteľom prvej polovice 20. storočia. Jeho praktické hráčske výsledky na turnajoch v priamej konkurencii so svetovou šachovou elitou tej doby boli obdivuhodné. Preslávil sa tiež ako vynikajúci šachový pedagóg, publicista a tvorca originálnych šachových štúdií. Spolu s Breyerom a Nimcovičom patril k zakladateľom nového poňatia šachovej hry. Neúnavnú činnosť vyvíjal ako praktik, analytik, novátor, literát a kritik. Je považovaný za zakladateľa šachovej novoromantickej školy. Celkom Réti zohral na 74 turnajoch 967 partií, z ktorých 455 vyhral, 253 prehral a v 259 remízoval.

 

tvorba

Je autorom niekoľkých šachových príručiek. V syntetickej učebnici Nové idey v šachu opísal a analyzoval hru starých majstrov, predstavil hru súčasných vynikajúcich šachistov (A. A. Alechin, J. R. Capablanca, E. Lasker, J. Bogoljubov) a najmä kombinácie  predstaviteľov tzv. matematickej hry, resp. novoromantickej hypermodernej školy, k položeniu základov ktorej sám prispel rozpracovaním vlastnej stratégie bočného ovládnutia stredu prostredníctvom strelcov. Bol tiež hlavným spolupracovníkom pri príprave učebnice  švédskeho teoretika L. Colljina (1920). Jeho učebnica Majstri šachovnice vyšla posmrtne v anglickom preklade. Posmrtne vyšiel i jeho súbor 53 štúdií uverejnených predtým v odborných časopisoch. V rokoch 1914 - 1944 uverejnili 9 jeho štúdií v Albume Svetovej šachovej federácie FIDE. V roku 1920 vydával s J. Breyerom v Bratislave časopis Szellemi SportGeistes Sport, v ktorom viedol rubriku šachové problémy. Jeho teoretické dielo malo celosvetový ohlas a vydali ho vo viacerých jazykoch.

 

Ocenenia:

1925-1927
získal titul majstra ČSR.

 

ostatné informácie

1924
Bol členom československého družstva, ktoré zvíťazilo na tzv. nultej šachovej olympiáde v Paríži a obsadilo 5. miesto na 1. šachovej olympiáde v roku 1927 v Londýne.

 

galéria

zdroj: www.chesslady.com, www.pezinok.sk; spracovala M. Remiašová
posledná aktualizácia 20.04.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost