sk  |  en
Štvrtok | 02.04.2020, 11:47 | meniny: Zita; zajtra: Richard
 • | Európsky deň akcii za práva migrantov

  Európsky deň akcii za práva migrantov - Európsky deň akcií za práva migrantov sa pripomína od 31.1.2004 a vznikol z iniciatívy Európskeho sociálneho fóra. Medzinárodná migrácia v európskych krajinách má už dlhodobo rastúcu tendenciu, a preto je potrebné upozorniť na problémy s tým súvisiace a na potláčanie práv migrantov. Často im je upierané právo na prístup k spravodlivosti, zamestnanosti, sociálne právo a zdravotné služby. V prípade prekročenia povolenej dĺžky pobytu sa stávajú terčom obchodovania s ľuďmi, sú nútení pracovať v tieňovej ekonomike alebo v zamestnaní, ktoré nezodpovedá ich kvalifikácii a vzdelaniu, sú nebezpečné a vykonávané za najnižšie mzdy.

 • | Medzinárodný deň detskej knihy

  Medzinárodný výbor pre detskú knihu IBBY, vyhlásený v 1967; v ten deň 1805 sa narodil dánsky rozprávkar H. Ch. Andersen

 • | Svetový deň povedomia o autizme

  Svetový deň povedomia o autizme - Autizmus, ochorenie, ktorému v decembri roku 2007 OSN venovala svetový deň. Autizmus je celoživotné postihnutie a jeho výskyt má stúpajúcu tendenciu. Vzhľadom na závažné sociálne a ekonomické dopady na chorého a jeho rodinu sa stáva celospoločenským problémom. Tento deň je určený na pomoc osobám s autizmom, na zvýšenie povedomia o tomto ochorení v celej spoločnosti, rozširovať informácie týkajúce sa dôležitosti včasnej diagnózy a skorého zásahu.

 • | Zelený štvrtok

  Posledný štvrtok pred Veľkou nocou, ktorým sa začína veľkonočné trojdnie Zelený štvrtok, Veľký piatok a Biela sobota - obdobie utrpenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Vo štvrtok večer slávil Ježiš poslednú večeru so svojimi učeníkmi. Premenil chlieb a víno na svoje telo a krv a ustanovil tak dve sviatosti: kňazstva a eucharistie. V Zelený štvrtok sa večerná svätá omša slávi na pamiatku ustanovenia Sviatosti Oltárnej.

doplňte alebo opravte informácie

Richard Réti ( 40 r.)

šachový teoretik, mysliteľ, novátor

Kategória: individuálne

* 18.05.1889 Slovensko, Pezinok

† 06.06.1929 Praha

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie býk

čínske znamenie byvol

jubileum od úmrtia 90 r.

jubileum od narodenia 130 r.

 

všeobecné informácie

Hoci sa narodil na Slovensku (vtedy Rakúsko-Uhorsku), bol československým občanom, česky ani slovensky nehovoril. V rodine židovského lekára bola hlavným dorozumievacím jazykom nemčina. Detstvo prežil v Pezinku, neskôr, od svojich 15. rokov, vo Viedni. Štúdium matematiky na univerzite vo Viedni nedokončil ale začal sa profesionálne venovať šachu. Žil na rôznych miestach Rakúsko-Uhorska, v Holandsku, od roku 1920 v Bratislave. Najväčšie úspechy dosiahol po 1. svetovej vojne, keď sa zaradil medzi najlepších šachistov sveta a získal titul šachového veľmajstra.

Do histórie šachu prešlo Rétiho otvorenie, vynikal i v hre na slepo, v ktorej počtom súčasne hraných 29 partií utvoril vtedajší platný svetový rekord. Rétiho rekord neskôr prekonal Aljechin. Kolosálny rast šachového života vo vtedajšej SSSR zapôsobil na Rétiho veľkým dojmom a on napísal, že šachy sa tu stali ľudovou hrou a že budúcnosť je v rukách sovietskych šachistov. V Moskve sa v roku 1925 oženil so 17-ročnou dcérou známeho ruského básnika Sergeja Gorodeckého - Ragnedou. Zomrel na šarlach v Prahe, kde bol aj spopolnený. Urna s jeho pozostatkami je uložená na cintoríne vo Viedni.

Richard Réti patrí k najvýznamnejším šachovým hráčom a mysliteľom prvej polovice 20. storočia. Jeho praktické hráčske výsledky na turnajoch v priamej konkurencii so svetovou šachovou elitou tej doby boli obdivuhodné. Preslávil sa tiež ako vynikajúci šachový pedagóg, publicista a tvorca originálnych šachových štúdií. Spolu s Breyerom a Nimcovičom patril k zakladateľom nového poňatia šachovej hry. Neúnavnú činnosť vyvíjal ako praktik, analytik, novátor, literát a kritik. Je považovaný za zakladateľa šachovej novoromantickej školy. Celkom Réti zohral na 74 turnajoch 967 partií, z ktorých 455 vyhral, 253 prehral a v 259 remízoval.

 

tvorba

Je autorom niekoľkých šachových príručiek. V syntetickej učebnici Nové idey v šachu opísal a analyzoval hru starých majstrov, predstavil hru súčasných vynikajúcich šachistov (A. A. Alechin, J. R. Capablanca, E. Lasker, J. Bogoljubov) a najmä kombinácie  predstaviteľov tzv. matematickej hry, resp. novoromantickej hypermodernej školy, k položeniu základov ktorej sám prispel rozpracovaním vlastnej stratégie bočného ovládnutia stredu prostredníctvom strelcov. Bol tiež hlavným spolupracovníkom pri príprave učebnice  švédskeho teoretika L. Colljina (1920). Jeho učebnica Majstri šachovnice vyšla posmrtne v anglickom preklade. Posmrtne vyšiel i jeho súbor 53 štúdií uverejnených predtým v odborných časopisoch. V rokoch 1914 - 1944 uverejnili 9 jeho štúdií v Albume Svetovej šachovej federácie FIDE. V roku 1920 vydával s J. Breyerom v Bratislave časopis Szellemi SportGeistes Sport, v ktorom viedol rubriku šachové problémy. Jeho teoretické dielo malo celosvetový ohlas a vydali ho vo viacerých jazykoch.

 

Ocenenia:

1925-1927
získal titul majstra ČSR.

 

ostatné informácie

1924
Bol členom československého družstva, ktoré zvíťazilo na tzv. nultej šachovej olympiáde v Paríži a obsadilo 5. miesto na 1. šachovej olympiáde v roku 1927 v Londýne.

 

galéria

zdroj: www.chesslady.com, www.pezinok.sk; spracovala M. Remiašová
posledná aktualizácia 20.04.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost