sk  |  en
Nedeľa | 04.12.2022, 23:47 | meniny: Barbora, Barbara; zajtra: Oto
  • | Sviatok sv. Barbory

    Sv. Barbora žila na konci 3. storočia v Nikomédii v Turecku. Narodila sa v pohanskej rodine. Pre nenaplnenie vôle otca Dioskura vydať sa skončila zavretá vo veži s dvomi oknami, kde tajne študovala, prijala krst a dala vybúrať tretie okno, čo pre ňu symbolizovalo Najsvätejšiu trojicu. Otec ju za tento čin potrestal smrťou. Potrestaný bol aj jej otec, ktorého zasiahol blesk a bol predvedený pred Boží súd. Sv. Barbora je patrónkou baníkov, delostrelcov, veží, roľníkov, architektov, stavebných robotníkov, zvonárov, kováčov a zajatcov.

doplňte alebo opravte informácie

Robert Lewandowski ( 34 r.)

najlepší hráč, futbal, hviezda

Kategória:

* 21.08.1988 Poľsko, Varšava

Poľsko

0

domovský štát Poľsko

pohlavie muž

znamenie lev

čínske znamenie drak

jubileum od narodenia 34 r.

 

všeobecné informácie

Zhrnutie

Vo svete futbalu sa zrodilo mnoho hviezd. Tou najjagavejšou poľskou je bezpochyby Robert Lewandowski. Obávaný bombardér sa narodil 21. augusta 1988 vo Varšave a dnes patrí medzi najlepších futbalistov planéty. Jeho bohatá kariéra je ovenčená mnohými úspechmi, trofejami, titulmi, vyznamenaniami a medailami. Najväčšiu slávu zažil v nemeckých veľkokluboch Borussii Dortmund a Bayerne Mníchov.

Detstvo

Rovnako ako väčšina úspešných futbalistov, aj Robert Lewandowski začínal naháňať loptu už od útleho detstva. Vlohy mal na to priam ideálne, pretože obaja jeho rodičia boli športovcami. Matka Iwona bola volejbalistka, otec Krzysztof bol šampiónom v džude a taktiež hrával futbal za menší klub Hutnik Varšava. Keď na svojom synovi videl, že má záujem o futbal, začal ho brať na tréningy do Partizánu Lešno, v ktorom pracoval.

Robert ako chlapec neskôr, konkrétne v roku 1997, smeroval do tímu MKS Varsovia Varšava. O osem rokov zmenil pôsobisko a už ako tínedžer prestúpil do Delty Varšava, ktorá hrala vyššiu súťaž. No práve v roku 2005 zomrel jeho najväčší fanúšik - milujúci otec, ktorý dúfal, že svojho syna raz uvidí hrať v nemeckej Bundeslige. Tento sen sa mu, žiaľ, nesplnil.

Profesionál

Nesporný talent „Lewyho“ neunikol pozornosti skautom zo slávnej Legie Varšava a vysokého útočníka získali do svojho tímu. Lewandowski však utrpel vážne zranenie a sen o profesionálnom futbale sa mu začal rozplývať. V lete 2006 sa uzdravil a pokračoval v kariére v klube Znicz Pruszków, kde jeho hviezda začala stúpať. Tímu pomohol vyhrať 3. ligu a postúpiť vyššie, v ďalšej sezóne sa s 15 gólmi stal najlepším strelcom druhej poľskej ligy. V lete 2008 prestúpil do Lechu Poznań, ktorý bol v tom čase účastníkom prvej poľskej ligy. S Lechom sa mu podarilo získať poľský pohár a aj poľský Superpohár. V tomto stretnutí vsietil dokonca až 5 gólov. V roku 2010 získal s Lechom majstrovský titul a s 34 gólmi sa stal kráľom strelcov. A to už sa na západe futbalovej Európy začalo skloňovať jeho meno.

V lete 2010 prestúpil do Nemecka a stal sa hráčom slávnej Borussie Dormtund, kam prišiel za 4,5 milióna eur. Vo vestfálskom klube pokračoval v obdivuhodných výkonoch. Za 4 sezóny, v ktorých odohral spolu 187 zápasov v rámci všetkých súťaží, strelil 103 gólov a na 42 prihral. S Borussiou získal v sezóne 2010/2011 majstrovský titul, ktorý následne v sezóne 2011/2012 obhájil. Po týchto úspechoch sa „Lewy“ z Dortmundu porúčal a namieril si to k najväčšiemu rivalovi „žlto- čiernych“. Poľský útočník podpísal zmluvu na 5 rokov s Bayernom Mníchov, pričom prestupová suma bola 50 miliónov eur. V bavorskom veľkoklube jeho kariéra napredovala a varšavský rodák si pripísal na konto niekoľko významných úspechov vrátane ôsmich nemeckých titulov a jedného titulu v Lige majstrov. Pre všetkých čo majú radi tipy na futbal, je odporúčaný jeho rekord, keď v zápase proti Wolfsburgu strelil 5 gólov za 9 minút. Za tento počin mu bol udelený certifikát Guinessovej knihy rekordov. Za Bayern odohral dovedna 374 zápasov, v ktorých skóroval 344-krát a na 72 gólov prihral. V poľskej reprezentácii debutoval ako 20- ročný a v najcennejšom drese zaznamenal 75 gólov.

Súkromie

Lewandowského otec dal svojmu synovi meno Robert kvôli tomu, aby mu uľahčil prípadný prechod z domova do zahraničia ako profesionálneho hráča. Krzysztof Lewandowski zomrel nečakane v roku 2005 a nikdy nevidel, čoho všetkého talentovaný syn dosiahol. Matka Iwona je bývalá volejbalistka a rovnako tak aj Robertova sestra Milena, s ktorou má po tragickej smrti otca veľmi blízky vzťah. Oženil sa v júni 2013. Jeho manželka Anna, rodená Stachurska, je bývalá úspešná športovkyňa, ktorá získala niekoľko medailí v karate na majstrovstvách sveta, Európy a Poľska. Manželia Lewandowskí majú dve dcéry, staršiu Klaru a mladšiu Lauru. V roku 2019 sa podľa časopisu Wprost umiestnili na 88. mieste v zozname najbohatších Poliakov. „Lewy“ je veľvyslancom dobrej vôle UNICEF a spoločne s manželkou sa angažujú v rôznych charitatívnych akciách na pomoc deťom vrátane Children's Memorial Health Institute vo Varšave. V roku 2020 darovali počas covidovej pandémie 1 milión eur.

Ocenenia

Čo sezóna, to úspech. Robert Lewandowski sa môže pochváliť rôznymi klubovými a individuálnymi oceneniami. Na klubovej scéne je držiteľom 10 nemeckých titulov, 1x vyhral prestížnu Ligu majstrov, 4x nemecký pohár, 6x nemecký Superpohár a 1x MS klubov. Za sezónu 2020/2021 vyhral Zlatú kopačku za 41 strelených gólov, futbalistom roka sa stal dovedna 12x a v roku 2021 mu tesne uniklo ocenenie pre najlepšieho futbalistu tejto planéty. V hlasovaní o Zlatú loptu dostal o 33 hlasov menej ako sedemnásobný víťaz Lionel Messi. Poľskej reprezentácii pomohol prebojovať sa na Majstrovstvá Európy (2012, 2016, 2021) a Majstrovstvá sveta (2018). S takmer 600 gólmi na klubovej a reprezentačnej scéne môžeme Roberta Lewandowského označiť za jedného z najlepších útočníkov sveta v histórii futbalu.

posledná aktualizácia 18.08.2022

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost