sk  |  en
Streda | 20.03.2019, 04:34 | meniny: Víťazoslav, Klaudius; zajtra: Blahoslav
  • | Medzinárodný deň štastia

    20. marec bol vyhlásený za Medzinárodný deň šťastia Organizáciou spojených národov 12. júla 2012. Jeho vyhlásenie bolo iniciatívou Bhutánu, himalájskeho kráľovstva, ktoré meria prosperitu ukazovateľom hrubého národného šťastia. Rezolúcia OSN vyzýva jednotlivé členské štáty, aby Deň šťastia primeraným spôsobom oslavovali, napr. prostredníctvom vzdelávania alebo verejných aktivít.

  • | Svetový deň divadla pre deti a mládež

    Pod záštitou Medzinárodnej asociácie divadiel pre deti a mládež (ASSITEJ) sa oslavuje od roku 2001 Svetový deň divadla pre deti a mládež. Je určený na podporu práv detí a mládeže na umelecké a kultúrneho obohacovanie sa. V detskom divadle sa stáva mladé publikum svedkom nielen známych životných skúseností, ale aj doposiaľ neznámych, ktoré mu rozširujú obzory.

doplňte alebo opravte informácie

Robo Grigorov ( 54 r.)

pop-rockový spevák, člen skupiny MIDI

Kategória: hudba

* 25.09.1964 Slovensko, Bratislava

Slovensko

1

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie váhy

čínske znamenie drak

jubileum od narodenia 54 r.

 

všeobecné informácie

Životopis

Robo Grigorov je slovenský skladateľ, hudobník, hudobný producent a spevák. Spolu so spevákmi a hudobníkmi ako sú Peter Nagy, Richard Müller, Beáta Dubasová, skupiny Lojzo, Tublatanka, či skupina Demikát s Mariánom Greksom a Andrejom Šebanom patrí medzi významných predstaviteľov novej vlny slovenskej populárnej hudby 80. rokov

Bratislavského rodáka Roba Grigorova preslávila pieseň z Bratislavskej lýry - Posledný valčík pre Európu (kvôli nej chceli svojho času vysielanie tejto prestížnej súťaže v Slovenskej televízii zastaviť) a tiež Pocta Majakovskému. Mnohé jeho piesne sa nesmeli vysielať - najmä pre ich texty. Založenie vlastnej skupiny, s názvom Midi, na seba nenechalo dlho čakať, spevák na seba ako na sólistu upozornil v roku 1985 singlom Úlohy a úspech prišiel o rok neskôr, keď na Bratislavskej lýre získal s pesničkou Posledný valčík pre Európu druhé miesto. Druhý album Nohy vydala skupina v roku 1988 a najkontroverznejšou na albume bola Pocta Majakovskému. K ďalším hitom patrili skladby Dvaja, Modlitba lásky či Nohy. Písal piesne, ktoré po návrate na Slovensko vydal na troch albumoch Naconi, Národ Kanibal a I stand by U. Úspech, ktorý dosahoval pred emigráciou však prišiel až v roku 1992 s albumom Chýbaš mi, na ktorom bol hit Ona je madona a ďalšie úspešné pesničky, okrem iných Kým ťa mám, Láska, pivo, anjel a smútok alebo Všetci sa zídeme raz v jednej posteli. Nasledovali albumy Z Extrému do ekstrému, Vdýchni Reggae, s hitmi Si to ty - Je to on, Čiky Čaka Beng alebo HalleluJah - To You I Pray. Akýmsi zhodnotením vlastnej tvorby bol album Chodci sveta, ktorý vyšiel v roku 1997, o tri roky neskôr vydal ďalší album Sám, zatiaľ posledným sú Balady z roku 2006. Robo Grigorov je rozvedený, s moderátorkou Janou Škrekovou majú dve dcéry, Sofiu a Nikitu. Slovenský spevák sa drží svojich zásad - nečíta bulvárnu tlač a odmieta hovoriť o svojom súkromí, nazaujímva ho politika a zbiera knihy o starých amerických a sibírskych kultúrach. Ako jediný u nás sa už roky tvrdohlavo venuje štýlu reggae.

 

vzdelanie a pôsobenie

-
Ľudová škola umenia (odbor hry na akordeón, no zaujímal sa o hru na gitaru.)
Keď mal šestnásť rokov začal hrať vo folkovej skupine Prešporok, v ktorej zotrval dva roky
Od roku 1982 bol členom skupiny Ventil RG, jeden rok hrával so sprievodnou kapelou Mirky Brezovskej.
Založenie vlastnej skupiny, s názvom Midi, na seba nenechalo dlho čakať,
1985
spevák na seba ako na sólistu upozornil v roku 1985 singlom Úlohy a úspech prišiel o rok neskôr, keď na Bratislavskej lýre získal s pesničkou Posledný valčík pre Európu druhé miesto.
1988
emigroval spevák do Belgicka, kde pracoval ako producent a skladateľ hudby.
Po revolúcii sa na konci roka 1989 vrátil aj so svojou belgickou priateľkou, pretože mal rád svoju krajinu.

 

tvorba

Albumy:

2006 - Balady

2006 - Robo Grigorov - GOLD

2002 - Fontána pre Zuzanu - Najväčšie hity

2001 - Láska, pivo, anjel, smútok (kompilácia)

1999 - Sám

1997 - Chodci sveta (kompilácia)

1995 - Vdýchni reggae

1993 - Z extrému do extrému

1992 - Chýbaš mi

1991 - Noconi

1991 - I kidnaped a plane

 

Ocenenia:

Slávik

2004, Skokan roka

 

galéria

 

video

zdroj: 24hod.sk
posledná aktualizácia 19.10.2015

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost