sk  |  en
Piatok | 07.10.2022, 02:05 | meniny: Eliška; zajtra: Brigita

doplňte alebo opravte informácie

Robo Grigorov ( 58 r.)

pop-rockový spevák, člen skupiny MIDI

Kategória: hudba

* 25.09.1964 Slovensko, Bratislava

Slovensko

1

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie váhy

čínske znamenie drak

jubileum od narodenia 58 r.

 

všeobecné informácie

Životopis

Robo Grigorov je slovenský skladateľ, hudobník, hudobný producent a spevák. Spolu so spevákmi a hudobníkmi ako sú Peter Nagy, Richard Müller, Beáta Dubasová, skupiny Lojzo, Tublatanka, či skupina Demikát s Mariánom Greksom a Andrejom Šebanom patrí medzi významných predstaviteľov novej vlny slovenskej populárnej hudby 80. rokov

Bratislavského rodáka Roba Grigorova preslávila pieseň z Bratislavskej lýry - Posledný valčík pre Európu (kvôli nej chceli svojho času vysielanie tejto prestížnej súťaže v Slovenskej televízii zastaviť) a tiež Pocta Majakovskému. Mnohé jeho piesne sa nesmeli vysielať - najmä pre ich texty. Založenie vlastnej skupiny, s názvom Midi, na seba nenechalo dlho čakať, spevák na seba ako na sólistu upozornil v roku 1985 singlom Úlohy a úspech prišiel o rok neskôr, keď na Bratislavskej lýre získal s pesničkou Posledný valčík pre Európu druhé miesto. Druhý album Nohy vydala skupina v roku 1988 a najkontroverznejšou na albume bola Pocta Majakovskému. K ďalším hitom patrili skladby Dvaja, Modlitba lásky či Nohy. Písal piesne, ktoré po návrate na Slovensko vydal na troch albumoch Naconi, Národ Kanibal a I stand by U. Úspech, ktorý dosahoval pred emigráciou však prišiel až v roku 1992 s albumom Chýbaš mi, na ktorom bol hit Ona je madona a ďalšie úspešné pesničky, okrem iných Kým ťa mám, Láska, pivo, anjel a smútok alebo Všetci sa zídeme raz v jednej posteli. Nasledovali albumy Z Extrému do ekstrému, Vdýchni Reggae, s hitmi Si to ty - Je to on, Čiky Čaka Beng alebo HalleluJah - To You I Pray. Akýmsi zhodnotením vlastnej tvorby bol album Chodci sveta, ktorý vyšiel v roku 1997, o tri roky neskôr vydal ďalší album Sám, zatiaľ posledným sú Balady z roku 2006. Robo Grigorov je rozvedený, s moderátorkou Janou Škrekovou majú dve dcéry, Sofiu a Nikitu. Slovenský spevák sa drží svojich zásad - nečíta bulvárnu tlač a odmieta hovoriť o svojom súkromí, nazaujímva ho politika a zbiera knihy o starých amerických a sibírskych kultúrach. Ako jediný u nás sa už roky tvrdohlavo venuje štýlu reggae.

 

vzdelanie a pôsobenie

-
Ľudová škola umenia (odbor hry na akordeón, no zaujímal sa o hru na gitaru.)
Keď mal šestnásť rokov začal hrať vo folkovej skupine Prešporok, v ktorej zotrval dva roky
Od roku 1982 bol členom skupiny Ventil RG, jeden rok hrával so sprievodnou kapelou Mirky Brezovskej.
Založenie vlastnej skupiny, s názvom Midi, na seba nenechalo dlho čakať,
1985
spevák na seba ako na sólistu upozornil v roku 1985 singlom Úlohy a úspech prišiel o rok neskôr, keď na Bratislavskej lýre získal s pesničkou Posledný valčík pre Európu druhé miesto.
1988
emigroval spevák do Belgicka, kde pracoval ako producent a skladateľ hudby.
Po revolúcii sa na konci roka 1989 vrátil aj so svojou belgickou priateľkou, pretože mal rád svoju krajinu.

 

tvorba

Albumy:

2006 - Balady

2006 - Robo Grigorov - GOLD

2002 - Fontána pre Zuzanu - Najväčšie hity

2001 - Láska, pivo, anjel, smútok (kompilácia)

1999 - Sám

1997 - Chodci sveta (kompilácia)

1995 - Vdýchni reggae

1993 - Z extrému do extrému

1992 - Chýbaš mi

1991 - Noconi

1991 - I kidnaped a plane

 

Ocenenia:

Slávik

2004, Skokan roka

 

galéria

 

video

zdroj: 24hod.sk
posledná aktualizácia 19.10.2015

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost