sk  |  en
Piatok | 17.11.2017, 23:02 | meniny: Klaudia; zajtra: Eugen
  • | Svetový deň chronickej obštrukčnej choroby pľúc

    Svetový deň chronickej obštrukčnej choroby pľúc sa pripomína od roku 2002 a je podporovaný Globálnou iniciatívou pre chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (GOLD) a WHO. Deň je určený na zlepšenie starostlivosti a informovanosti o chronickej obštrukčnej chorobe pľúc po celom svete. Kľúčovými rizikovými faktormi sú fajčenie, znečistenie ovzdušia a vystavenie pracovnému prachu a chemikáliám.

  • | Medzinárodný deň študentov

    17.november je Dňom boja za slobodu a demokraciu, no netreba zabudnúť, že je predovšetkým Medzinárodným dňom študentstva. Deň je oslavou študentov, ktorí sú považovaní za predpoklad rozvoja spoločnosti. V tento deň si pripomíname udalosti z roku 1939, kedy študenti vyšli do ulíc Prahy, aby protestovali proti nacistickej okupácii. Bola to reakcia na zastrelenie študenta medicíny Jana Opletala. Výsledkom akcie bolo deväť popravených vodcov, zavreté všetky vysoké školy a viac ako 1200 študentov bolo deportovaných do koncentračných táborov. V roku 1989 študenti vyšli opäť do ulíc a demonštrovali proti socializmu. Tentokrát boli úspešní.

  • | Sviatok sv. Alžbety Bratislavskej, patrónky charity

    Sv. Alžbeta sa narodila v roku 1207 v Bratislave a zomrela ako 24-ročná v roku 1231 v Marburgu. Bola dcérou maďarského kráľa Andreja II. a jeho manželky Gertrúdy. Po smrti jej manžela a odobratí jej troch detí venovala svoj život chorým. Pápež Gregor IX. ju po štyroch rokoch po jej smrti vyhlásil za svätú. Je patrónkou charity a mnohé rehoľné spoločnosti a dobročinné organizácie nesú jej meno.

doplňte alebo opravte informácie

Roman Volák ( 40 r.)

mnohonásobný majster sveta v karate

Kategória: šport, individuálne

* 18.05.1977 Slovensko, Košice

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie býk

čínske znamenie had

jubileum od narodenia 40 r.

 

všeobecné informácie

K bojovým športom sa dostal na základnej škole okolo roku 1990, kedy sa prihlásil na tréning kung-fu ( štýl hada, draka, tigra a ďalšie).
Súťažne v bojových šporoch začínal s kontaktným kickboxom. V roku 1993 vyhral turnaj na Slovensku. V rokoch 1991 a 1992 sa zúčastňoval súťaží v Čechách na Prague Open a aj v Rakúsku na Vienna Open. Potom sa dlhé roky úspešne venoval modernému freestyle karate. Zviditeľnil sa ako majster sveta vo freestyle karate. V máji 2014 vyhral svetový šampionát vo fullcontact karate v Dominikánskej Republike.

V roku 2011 bol so svojimi 68 zlatými medailami z majstrovstiev sveta ašpirantom na zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Celkovo ich v danom roku vlastnil 210.

Unikátny je i v tom, že je schopný vybojovať na jedných majstrovstvách až deväť medailý, kým iní súťažiaci si trúfajú maximálne na tri, zriedkavo štyri kategórie na jednom podujatí, on ide pokojne šestnásť a z toho dvanásť vyhrá.

Zahraniční novinári nad ním len krútia hlavou a väčšinou sa len chytia za hlavu a zvolajú O, my God! )
"Ani ja som spočiatku toho veľa nezvládal; tiež som chodil najprv jednu, dve. Pridával som postupne, na to musí človek dozrieť. Lenže počet kategórií tiež nie je konečný, pretože v každej z nich musí ísť o elimináciu, kvalifikáciu a finále, takže sa bežne stáva, že počas štyroch dní vystúpim 48-krát, čo je dosť šialené číslo."
Svojou odpoveďou šokoval aj redaktora atléta, ktorý ho požiadal, aby prirovnal svoj výkon k bežeckej disciplíne.
„Väčšinou cvičím minútu a štyridsať sekúnd, čo je približne ako zabehnúť jednu štyristovku, čiže v šestnástich kategóriách to znamená zabehnúť šestnásťkrát štyristo metrov.“

Je povestný aj svojou rýchlosťou.

„Veľakrát mi na pretekoch hovorili, že keď som nastúpil ja, mali pocit, akoby ma niekto zrýchlil, vraj to bola o stupeň vyššia rýchlosť. Ja si to až tak neuvedomujem, ale pravda je, že som sa na ňu kedysi špeciálne zameriaval.“

Aktívne chce súťažiť do 43 rokov.

„Samozrejme, že už to nebude freestyle, nebudem skákať, nebudem taký rýchly. Skôr prejdem na klasické kata cvičenie.“

Je zakladateľom Freestyle karate academy 

Ako tréner má už tiež za sebou aj úspechy niekoľkých jeho zverencov. V roku 2011 malo osem z nich doma titul majstra sveta prevažne z juniorských a kadetských kategórií.

 

Ocenenia:

Najväčšie úspechy: Majster sveta v ôsmich medzinárodných asociáciách bojových umení (karate, kickbox, kung-fu, kempo)

 

ostatné informácie

Výška: 174 cm, Váha: 77 kg
"Kto má techniku aj v rýchlosti, bude jeden z najlepších v akomkoľvek športe.“

 

galéria

 

video

posledná aktualizácia 21.05.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost