sk  |  en
Piatok | 26.04.2019, 02:21 | meniny: Jaroslava; zajtra: Jaroslav
  • | Svetový deň dierkovej fotografie

    Svetový deň dierkovej fotografie - Svetový deň dierkovej fotografie sa pripomína od roku 2001. Ide o udalosť vytvorenú na podporu a oslavu umenia dierkových fotografií, ktoré sú vytvorené bez objektívu, len cez malú dierku. Tento deň je príležitosťou ukryť sa pre technologickým svetom, v ktorom žijeme, a stať sa svedkom prostého aktu tvorby fotografie.

  • | Svetový deň duševného vlastníctva

    Svetová organizácia duševného vlastníctva WIPO, oslavuje sa od 2001

  • | Svetový deň modlitieb za kňazské a rehoľné povolania

    Svetový deň modlitieb za kňazské a rehoľné povolania je oslavou povolania a poslania kňazov a zasvätených osôb, ktorí svoj život zasvätili viere v Ježiša Krista a službe blížnym.

doplňte alebo opravte informácie

Rút Lichnerová ( 68 r.)

spisovateľka, galeristka

Kategória: spisovatelia

* 12.01.1951 Slovensko, Martin

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie žena

znamenie kozorožec

čínske znamenie zajac

jubileum od narodenia 68 r.

Vzdelanie

1969 – 1974 Filozofická fakulta UK, Bratislava, slovenčina a estetika

Životopis

Rodáčka z Martina prežila detstvo v Dolnom Kubíne, v súčasnosti žije v Banskej Štiavnici.
V rokoch 1969 – 1974 vyštudovala slovenčinu a estetiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Po úspešnom ukončení vysokej školy pracovala rok ako teoretička umenia v Oblastnej galérii v Banskej Bystrici, odkiaľ v roku 1975 prešla do Kultúrneho strediska, kde zotrvala až do roku 1983. Nasledujúcich osem rokov (1983 – 1991) pôsobila ako teoretička umenia.
Od roku 1991 bola vedúcou galérie Jozefa Kollára v Slovenskom banskom múzeu v Banskej Štiavnici. Svoje prvé poviedky uviedla v literárnych zborníkoch a časopisoch a tiež v Slovenskom rozhlase. Debutovala knihou poviedok V Kremnisku z roku 1989. Po nej vydala novelu Šahíziho tabíja a knihu Slepá rybka, ktorá bola literárnymi kritikmi zaradená medzi najvýznamnejšie postmoderné diela slovenskej literatúry. V roku 1996 vydala monografiu Jozefa Kollára, v roku 2000 titul s názvom Rieka – Príbeh bielej, ružovej a tyrkysovej. Jej posledné dielo sa volá Anna Regina a zameriava sa v ňom na manželstvo geniálneho polytechnika a kartografa 18. storočia Samuela Mikovíniho a jeho manželky Anny Reginy. Toto dielo je zaradené medzi desať najlepších slovenských prozaických kníh roku 2006 a nominované na ocenenie Anasoft Litera 2006.
Vo svojich prácach sa Rút Lichnerová orientuje na problematiku budovania autentických vzťahov k miestu a najbližším ľuďom. Zaoberá sa teóriou výtvarného umenia a baníckym ľudovým umením, v týchto odboroch publikovala aj svoje vedecké štúdie.
Pripravila a realizovala viac ako sto výstav z diel slovenských výtvarníkov doma i v zahraničí. V roku 2006 bola napríklad kurátorkou výstavy s názvom: Človek v prírode, príroda v človeku.
Profesionálne sa venuje súčasnému výtvarnému umeniu.

Ocenenia:

2006 3. miesto v čitateľskej ankete Knižnej revue - Kniha roka (Anna Regina)

V roku 2007 bola nominovaná na Literárnu cenu Anasoft litera za pôvodnú slovenskú prózu vydanú v uplynulom roku

Tvorba

1989 V Kremnisku
1984 Šahíziho tabíja
1996 monografia Jozefa Kollára
1998 Slepá rybka
2000 Rieka – Príbeh bielej, ružovej a tyrkysovej
2006 Anna Regina
Slovník slovenských spisovateľov 20. storočia

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost