sk  |  en
Sobota | 11.07.2020, 03:30 | meniny: Milota; zajtra: Nina

doplňte alebo opravte informácie

Salvador Felip Jacint Dalí i Domènech ( 84 r.)

bol významný katalánsky maliar, sochár, spisovateľ, herec, umelec, filmový režisér a scenárista, ktorý sa preslávil svojimi surrealistickými dielami.

Kategória: umenie a kultúra, výtvarné umenie

* 11.05.1904 Španielsko, Figueres

† 23.01.1989 Španielsko, Figueres

Španielsko

0

domovský štát Španielsko

pohlavie muž

znamenie býk

čínske znamenie drak

jubileum od úmrtia 31 r.

jubileum od narodenia 116 r.

 

všeobecné informácie

Dalí bol umelcom s obrovským talentom a fantáziou. Ako rodák z Katalánska trval na tom, že má arabské korene. Tvrdil, že jeho predkovia byli potomci Maurov, ktorí do Španielska vtrhli v roku 711. Práve v tomto Dalí videl príčinu svojej lásky ku všetkému, čo je zlaté a prehnané, svoju vášeň pre luxus a svoju lásku pre orientálne oblečenie. Dalího výstredné a teatrálne chovánie občas ale zatienilo jeho prácu. Rád robil neobvyklé veci len preto, aby upútal pozornosť, čo občas unavovalo ako jeho obdivovateľov, tak aj jeho kritikov. Na druhej strane však viedla táto cielená pozornosť k uznaniu jeho tvorby širokou verejnosťou a k zvýšeniu predaja jeho diel. V posledných rokoch žil Dalí vo veži nazývanej Galatea, ktorá bola súčasťou jeho múzea, kde nakoniec dňa 23. januára 1989 zomrel na zlihanie srdca. Pdľa jeho priania bolo následne jeho telo nabalzamované a niekoľko dní vystavované v múzeu. Následne tam bolo tiež pochované v podlahe átria. Dalí odkázal všetky svoje diela španielskemu štátu.

 

iné infomácie

Žiarlivosť ostatných maliarov, bola vždy teplomerom môjho úspechu.
Maliar nieje ten, kto je inšpirovaný, ale ten, kto dokáže inšpirovať ostatných.
Jen hlupák si môže myslieť, že sa riadim radami, ktoré dávam iným.
Slzy veľkých ľudí sú z krvi.
Myslím, že v tom, čo robím, som cekom priemerný maliar. Čo však pokladám za geniálne, je moja vízia, a nie to čo práve realizujem.

 

galéria

posledná aktualizácia 25.12.2015

  Mapa

  svet - Salvador Felip Jacint Dalí

kontaktujte nás

tip na osobnost