sk  |  en
Nedeľa | 05.02.2023, 08:47 | meniny: Agáta; zajtra: Dorota

doplňte alebo opravte informácie

Mgr. Silvia Hroncová ( 58 r.)

bývalá riaditeľka Slovenského národného divadla

Kategória: manažéri, divadlo, film a TV

* 22.07.1964 Slovensko, Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie žena

znamenie rak

čínske znamenie drak

jubileum od narodenia 58 r.

Vzdelanie

1983 - 1988 Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, odbor estetika a divadelná veda

Životopis

Silvia Hroncová ako teatrologička so zameraním na súčasnú slovenskú drámu a národnostné divadlá pôsobila od roku 1988 do roku 1996 v Ústave umeleckej kritiky a divadelnej dokumentácie v Bratislave.
Od roku 1996 bola šéfredaktorkou odborného divadelného časopisu Divadlo v medzičase.
Je spoluautorkou projektu Divadelné ocenenia sezóny Dosky a členkou umeleckého tímu medzinárodného festivalu Divadelná Nitra.
Od januára 1999 pôsobila Silvia Hroncová ako riaditeľka Divadelného ústavu v Bratislave a ako členka Rady slovenských inštitútov pri Ministerstve zahraničných vecí SR.
Od toho istého roku je 1999 riaditeľkou Slovenského národného divadla. V rámci výskumnej a edičnej činnosti počas svojho pôsobenia založila niekoľko knižných edícií, okrem iných Contemporary Slovak Drama alebo Dráma.
Zaslúžila sa o vydanie viacerých profilových edičných titulov, napr. Erika Fischer Lichte: Dejiny drámy, Patrice Pavis: Divadelný slovník, Ivan Stodola, Július Barč-Ivan, Slovenské ľudové divadlo, Dokumenty SND či Ladislav Vychodil.
Zaslúžila sa o vznik divadelného Štúdia 12, dramaturgicky zameraného na súčasnú slovenskú a svetovú dramatiku.
Ako kurátorka realizovala viaceré výstavy, napr. rozsiahlu historickú výstavu venovanú dejinám divadla na Slovensku pod názvom Dejiny divadla 20. storočia na Slovensku: Divadlo – vášeň, telo, hlas.

Členkou redakčnej rady českého divadelného časopisu Svět a divadlo je Silvia Hroncová od roku 2002, v roku 2003 bola autorkou časti divadlo projektu Národnej správy pre Radu Európy a od roku 2005 sa venuje scenáristickej spolupráci na televíznych reláciách Umenie.

Tvorba


divadlo
zdroj: www.bleskovky.sk; F. Janícek: Who is who v Slovenskej republike, 2003, s. 193; spracovala Monika Martišková a Z. Mokrá

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost