doplňte alebo opravte informácie
Kategória: umenie a kultúra
* 22.07.1967 Slovensko, Trnava
Slovensko
1
domovský štát Slovensko
pohlavie žena
znamenie rak
čínske znamenie koza
jubileum od narodenia 53 r.
Životopis
Po ukončení školy pracovala v cestovnej kancelárii a následne si založila vlastnú CK, zameranú na spoznávanie exotických krajín a začína fotografovať. Žije a pracuje v Bratislave.
Sama precestovala päť kontinentov, kde navštívila 97 krajín.
Práce Silvie Vaculíkovej boli vystavené na viacerých medzinárodných fotosalónoch FIAP, napr. v Argentíne, Kanade, Hong Kongu, Malajzii, Portugalsku, Chorvátsku, Taliansku, Škótsku, Brazílii, Francúzsku, Veľkej Británii, Poľsku, San Marine, Nórsku, Českej republike, Qatare, Rakúsku, Rusku a Vietname.
V roku 2005 jej bol udelený titul AZSF - Autor Zväzu slovenských fotografov v Ružomberku a titul AFIAP - Artiste FIAP - Artiste de la Fédération Internationale de l´Art Photographique - /Umelec Medzinárodnej federácie fotografického umenia/ v Belgicku.
V roku 2007 bola nominovaná na cenu Fotograf roka 2007 v Slovenskej republike a vydala fotografickú publikáciu „Svet ľudí“.
V roku 2009 obdržala titul EFIAP - Excellence de la Fédération Internationale de l´Art Photographique - /Excelencia Medzinárodnej federácie fotografického umenia/ a vydala fotografickú publikáciu „Zvyky – Customs“.
Fotografie Silvie Vaculíkovej EFIAP, AZSF sa nachádzajú v zbierkach Medzinárodného múzea fotografie v Cerdanyole v Španielsku, vo Fotografickom múzeu svetového folklóru (HPA) v Pekingu v Číne, v zbierkach Fotofora Ružomberok, v Zlatom fonde ZSF v Ružomberku a v galerijnej zbierke FotoGalérie Nova v Košiciach.
V roku 2013 vydala cestopis „Túlanie svetom."
V roku 2015 jej bolo starostom Ružinova Dušanom Pekárom udelené ocenenie „Osobnosť mestskej časti Bratislava – Ružinov“ pri príležitosti 25. výročia vzniku mestskej časti.
V roku 2016 vydala knižný cestopis "Svet na dlani".
Publikačná činnosť:
GEO, GoldMan, Traveller, Plus 7 dní, český Koktejl
Do rozvojových krajín západnej Afriky, ako sú Ghana, Togo a Benin, zavíta málokto. Pri ich návšteve som sa zamerala hlavne na vúdú náboženstvo. Vidieť Timbuktu je snom väčšiny cestovateľov. V Mali bol prednedávnom prevrat. Ničenie pamiatok v Timbuktu a následky škôd sa už nedajú vrátiť späť. Toto mi pripomenulo, že aj o tejto krajine treba napísať.
Maroko a Indiu všetci cestovatelia milujú. V Maroku vykresľujem okrem bývalých kráľovských miest aj svadbu nášho marockého sprievodcu. Z Indie som vybrala do cestopisu aj Ladakh, nazývaný Tibetom Indie. Dá sa sem cestovať len v lete, v zime sú cesty odrezané od ostatného sveta snehom. Nemohla som tu nespomenúť festival Hemis, na ktorý sa mnísi pripravujú celý rok a odohráva sa priamo v kláštore. Bangladéš je krajina neobjavená turistami. Miestni obyvatelia sa radujú, ak sem niekto vôbec zavíta.
Bhután je zasľúbená krajina, ktorú kráľ nehodnotí podľa HDP, ale podľa šťastia svojho ľudu. V priebehu roka sem môže zavítať len určená kvóta návštevníkov. Ostatní turisti musia pri jej prekročení čakať na ďalší rok, ak chcú navštíviť práve Bhután. V Thajsku neopisujem nádheru pláží, ale kmeň Karenov žijúcich ako v skanzene na severe krajiny. Vo Vietname sa snažím priblížiť čitateľom starobylé posvätné mesto My Son staré tisícpäťsto rokov, ktoré zbombardovali americké vojská, ale spomeniem aj dnešnú turistickú inváziu ruských turistov.
Čína je špeciálna. Bola som tam na pozvanie čínskej vlády, pretože som v meste Kunming na juhu Číny vyhrala medzinárodnú fotografickú súťaž usporiadanú pod záštitou UNESCO. K oceneniu patrila aj týždňová poznávacia cesta po južnej Číne. Sem sa bežný cestovateľ naozaj nedostane. Opisujem tu okrem pompézneho odovzdávania cien aj samotnú cestu plnú zaujímavostí. Na záver som pridala Filipíny. Nedokázala som odolať pokušeniu podeliť sa s čitateľmi o zážitok z krvavej oslavy veľkonočných sviatkov, kohútích zápasov, ale opísať aj neobyčajné pohrebné zvyky a ryžové terasy kmeňa Ifugao žijúceho na severnom Luzone.
Autorka
Cestopis Svet na dlani je voľným pokračovaním môjho prvého cestopisu s názvom Túlanie svetom. Text je doplnený 340 fotografiami a 10 mapkami. Dúfam, že čitateľa s dušou cestovateľa trocha šokujem a nabudím na spoznávanie krajín a etník nielen prostredníctvom kníh, ale aj v skutočnom živote.
Vanuatu je štát v Melanézii tvorený 83 ostrovmi, ktorý bol donedávna spájaný s kanibalizmom. Rituálne miesta, tance, ale aj životy etník sú na ostrovoch jedinečné a ohromujúce.
V Indonézii som sa zamerala na dva ostrovy. Na ostrove Nová Guinea opisujem ľudí jej západnej časti Papua (Irian Jaya), kde v Baliemskom údolí žije kmeň Dani. Ich muži sa dodnes obliekajú len
do „koteky“, čo je vysušená tekvica používaná na zakrytie pohlavného údu, a ženy majú useknuté články prstov za zomrelých príbuzných. Na ostrove Sulawesi ma zaujala oblasť Tana Toraja, ktorá sa vyznačuje jedinečnou architektúrou rodových domov, zobrazujúcich mikrokozmos sveta, kde je príprava na pohreb najdôležitejšou udalosťou života Toradžov.
Mjanmarsko prekvapí svojím silným duchovnom, nádhernou prírodou, ľuďmi pomaľovanými thanakou, osemdňovým týždňom, ale aj planinou Bagan s 2 200 stúpami, pagodami a chrámami starými tisíc rokov.
Jemen sa mi v mysli spája s históriou, myrhou a hlinenými mrakodrapmi. Je krajinou Šeherezády
z rozprávky Tisíc a jedna noc, kráľovnej zo Sáby, ale aj troma zápismi v Zozname svetového dedičstva UNESCO.
V juhozápadnej Etiópii som mala príležitosť stretnúť sa s fascinujúcimi etnickými skupinami. Spomeniem aspoň kmeň Mursi, preslávený tanierikmi vloženými v perách žien. Nezabudla som
v knihe vyzdvihnúť Lalibelu, neoficiálny ôsmy div sveta s centrom zapísaným v UNESCO, ktorý zahŕňa jedenásť vytesaných podzemných skalných kostolov.
V Juhoafrickej republike opisujem provinciu Mpumalanga s jej najväčšou atrakciou Krugerovým národným parkom. Na safari tu môžete stretnúť „veľkú päťku“, ktorá zahŕňa leva, slona, byvola, leoparda a nosorožca, alebo môžete obdivovať úžasné scenérie Dračích hôr.
Aruba a Curaçao sú vetrom ošľahané ostrovy porastené kaktusmi, ktoré sú súčasťou súostrovia Malé Antily. Lákadlom turistov z celého sveta sú pláže s bielym pieskom, vodné športy, klíma a tyrkysová voda Karibiku. Ja som tu objavila oveľa viac – históriu, endemické rastliny, jaskyne, národné parky, jazyk papiamento, ale aj staré uličky zapísané v UNESCO.
Na záver som si dovolila krátko opísať môj nezabudnuteľný zážitok z osláv veľkonočných sviatkov
v Španielsku, konkrétne sviatok Semana Santa v Seville. Po prečítaní textu a pozretí fotografií mi dáte za pravdu, že o takýchto slávnostiach treba písať.
Silvia Vaculíková
Unikátna publikácia pozostáva z fotografií ľudí nafotených za posledných päť rokov, v rôznych častiach sveta v 40-tich krajinách. Hlavnou témou knihy je bežný človek vo veľkom a súčasne malom svete. Človek - ako potomok a udržiavateľ prastarých zvykov, kultúr a náboženstiev, ktoré ovplyvňujú ešte aj dnes ich netradičný spôsob života. Viacerým publikovaným fotografiám boli udelené ceny na medzinárodných výstavách.
Kniha je pevná s prebalom, obsahuje 240 strán so 155 plnofarebnými fotografiami na matnom papieri.
Je trojjazyčná - v slovenčine, angličtine a gréčtine.
Druhá fotografická publikácia vydavateľstva TOURIMPEX SK, spol. s r. o., pozostávajúca z fotografií zvykov a tradícií ľudí nafotených v posledných rokoch v 12 krajinách sveta /India, Srí Lanka, Čína, Indonézia, Turecko, Jemen, Brazília, Irán, Namíbia, Francúzska Polynézia, Sýria, Slovensko/ vychádza s názvom „ZVYKY / CUSTOMS“.
Osobitosť knihy spočíva vo vzdialenosti krajín od seba navzájom, a následnom pozorovaní rozdielností kultúr a etník pre bežného človeka dosť nedostupných. Prastaré zvyky a náboženstvá sú v obrovskom rozsahu 13 tém ponúknuté pozorovateľovi nevtieravo a zaujímavou formou – fotografiou. Prinášajú nové zážitky a poznatky o jednoduchých, interesantných ľuďoch a zároveň rozširujú čitateľovi vedomosti a obzory.
Pevná kniha s prebalom vytlačená na matnom natieranom papieri obsahuje 128 strán plnofarebných fotografií a 13 sprevádzajúcich textov v slovenskom a anglickom jazyku. Viaceré fotografie publikované v knihe boli uverejnené v časopisoch ako francúzske Photo, GEO, Digi Revue...
Ocenenia:
•2 ceny na Medzinárodnej výstave fotografií HISTÓRIA ĽUDSTVA v Pekingu - - Čína, pod záštitou UNESCO v r. 2000
•Medaila salónu AFOCER - Cerdanyola del Valles - Španielsko, na súťaži AQUADUCTE 2000 pod záštitou FIAP
•Čestné uznanie FIAP za súbor fotografií - STROM 2000 - Ružomberok
•2. cena na Súťažnej výstave umeleckej fotografie 2001 Zväzu slovenských fotografov - Ružomberok
•Čestné uznanie FIAP za súbor fotografií FOTOFÓRUM 35 - Ružomberok v r. 2002
•Čestné uznanie Zväzu slovenských fotografov 2002 za reportážnu fotogra- fiu - Ružomberok
•2. miesto na krajskom kole AMFO a DIAFOTO 2002 - Pezinok
•1. cena Česko-Slovenskej súťaže cestovateľskej fotografie AMADEUS - Praha, ČR v r. 2002
•1. cena Česko-Slovenskej súťaže cestovateľskej fotografie AMADEUS - Praha, ČR v r. 2003
•2. miesto na krajskom kole AMFO a DIAFOTO 2004 - Pezinok
•1. miesto na Festivale HORY a MESTO v kategórii Ľudia a kultúra 2004 - Bratislava
•5. miesto vo Fotosúťaži WATT 2004 v kategórii Reportáž - Bratislava
•Hlavná cena Festivalu HORY a MESTO za súbor portrétov v r. 2006
•1. miesto na Festivale HORY a MESTO v kategórii Ľudia a kultúra 2008 - Bratislava
•Čestné uznanie Zväzu slovenských fotografov za digitálnu makro fotografiu - detail, Ružomberok v r. 2011
•Cena za dokumentárnu fotografiu “Documentary Award of The Humanity Photo Awards 2011” pri príležitosti otvorenia výstavy “Memories of Mankind VII” – Pamäť ľudstva VII, za portfólio “Vúdú v Benine” v Kunmingu – Čína, pod záštitou UNESCO v r. 2011
•Zlatá medaila na fotografickej súťaži 12. Special Themes Circuit Trierenberg v téme "Emotions - Human relations v Rakúsku v r. 2013
•Čestné uznanie od fotografickej asociácie Srbska na 2. Medzinárodnom salóne fotografie „FKNS – Grand Prix 2013“, Novi Sad, Srbsko
•„Vysoké ocenenie“ na 9th Swansea Digital International poriadaným Swansea Camera Clubom, Swansea, Veľká Británia v r. 2013
•Bronzová medaila salónu BUFSAD na fotografickej súťaži 1st International Photo Contest v meste Bursa, Turecko v r. 2014
•Cena HM RPS na 30. Medzinárodnom fotografickom salóne STROM, Ružomberok v r. 2015
•2 ceny za 2 série dokumentárnych fotografií “ Performance Award of The Humanity Photo Awards 2015” za portfólio “Bungee jumping of Pentecost Island” a „Small and Big Nambas Tribe“ v Pekingu – Čína, pod záštitou UNESCO v r. 2015
•Cena Zväzu slovenských fotografov v téme Farby Zeme – Ružomberok 2016
http://www.silvia-foto.sk
http://www.worldfpa.org/?page_id=1704
http://2015.hpa.org.cn/en/NewsPage.aspx?nid=395