sk  |  en
Streda | 28.09.2022, 11:45 | meniny: Václav; zajtra: Michal, Michaela
  • | Medzinárodný deň za právo vedieť

    Medzinárodný deň za právo vedieť je podporovaný medzinárodnou sieťou organizácií a jednotlivcov FOIA (Freedom of Information Advocates Network) od roku 2002. Tento deň bol zriadený pri príležitosti založenia FOIA v bulharskej Sofii. Hlavným cieľom je zvýšenie povedomia a obhajovanie práva na slobodný a spravodlivý prístup k informáciám.

  • | Svetový deň besnoty

    prvýkrát sa pripomínal 8. 9. 2007

doplňte alebo opravte informácie

Štefan Babjak ( 76 r.)

operný spevák, sólista a zakladateľ Štátnej opery v Banskej Bystrici

Kategória: hudba

* 07.10.1931 Slovensko, Humenné

† 27.04.2008

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie váhy

čínske znamenie koza

jubileum od úmrtia 14 r.

jubileum od narodenia 90 r.

 

všeobecné informácie

Operný spevák - barytonista Štefan Babjak sa narodil v roku 1931. Je otcom speváka Martina Babjaka. Pôvodne študoval za zubného laboranta a do roku 1954 pôsobil v Košiciach ako zubný technik, neskôr sa prihlásil na bratislavské konzervatórium, kde v triede Marky Medveckej vyštudoval v rokoch 1954 – 1959 operný spev. Popri štúdiu vystupoval s Lúčnicou. Bol jednou z najvýraznejších osobností umeleckého hudobného života v Banskej Bystrici, do ktorej prišiel po ukončení štúdia v roku 1959. Bol spoluzakladateľom Spevohry Divadla J. Gregora Tajovského, ktorá bola neskôr premenovaná na Štátnu operu, a na scéne ktorej pôsobil štyridsaťpäť rokov. Počas kariéry hosťoval tiež v Slovenskom národnom divadle a v zahraničí. Na divadelných a operných scénach sa predstavil v širokej škále úloh, od dramatických až po komediálne. Vo svojej kariére stvárnil viac ako stodvadsať hereckých postáv, niektoré i viackrát. Taktiež stvárnil postavy v jedenástich televíznych operách. Diváci ho mohli vidieť v mnohých výrazných, komediálnych i dramatických, postavách, okrem iných ako Eugena Onegina, Rigoletta, Falstaffa, Simone Boccanegra alebo Štelina v Krútňave. Účinkoval najmä v operách G. Verdiho, ale tiež P. I. Čajkovského, A. Borodina, L. Janáčka a ďalších. K operetným úlohám patrili postavy Horáca v Hello, Dolly, Alfréda Doolitla v My fair lady, či Miška v Čardášovej princeznej. Štefan Babjak sa v roku 1992 stal víťazom Pavarottiho súťaže.

 

vzdelanie a pôsobenie

1954 - 1959
Konzervatórium Bratislava
do roku 1954
pôsobil v Košiciach ako zubný technik
Popri štúdiu vystupoval s Lúčnicou.
Bol spoluzakladateľom Spevohry Divadla J. Gregora Tajovského, ktorá bola neskôr premenovaná na Štátnu operu, a na scéne ktorej pôsobil štyridsaťpäť rokov.
1992
sa stal víťazom Pavarottiho súťaže.
od 1989
až do svojho odchodu do dôchodku pôsobil ako riaditeľ Divadla J. G. Tajovského v Banskej Bystrici.
1989-1991
viedol operný súbor ako jeho umelecký šéf.
od 1979
je nositeľom ceny Zväzu slovenských dramatických umelcov za divadelnú tvorbu. V roku 1981 mu bol udelený titul národného umelca.
1990-2004
bol tiež poslancom Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici a zároveň členom mestskej rady. Úspešnú spevácku kariéru ukončil v roku 2004.

 

tvorba

Postavy v operách: Luna / Trubadúr (G. Verdi) Jago / Othello (G. Verdi) Rigoletto / Rigoletto (G. Verdi) Germont / Traviata (G. Verdi) Posa / Don Carlos (G. Verdi) Rodrigo / Don Carlos (G. Verdi) Renato / Maškarný bál (G. Verdi) Simone Boccanegra / Simone Boccanegra (G. Verdi) Eugen Onegin / Eugen Onegin (P. I. Čajkovskij) Escamillo / Carmen (G. Bizet) Valentín / Faust a Margaréta (Ch. Gounod) Igor / Knieža Igor (A. Borodin) Stárek / Jej pastorkyňa (L. Janáček) Štelina / Krútňava (E. Suchoň) Vodník / Rusalka (A. Dvořák) Postavy v operetách a muzikáloch: Caniche / Modrá ruža (G. Dusík) Miško / Čardášováj princezná (E. Kálmán) Horác / Hello, Dolly Alfréd Doolitl / My fair Lady

 

Ocenenia:

1979
cena Zväzu slovenských dramatických umelcov
1981
titul Zaslúžilý umelec
posledná aktualizácia 25.01.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost