sk  |  en
Štvrtok | 09.02.2023, 07:50 | meniny: Zdenko; zajtra: Gabriela

doplňte alebo opravte informácie

Svetozár Stračina ( 55 r.)

hudobný skladateľ

Kategória: umenie a kultúra, hudba

* 03.12.1940 Slovensko, Turčianský Sv. Martin

† 26.02.1996 Slovensko, Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie strelec

čínske znamenie drak

jubileum od úmrtia 26 r.

jubileum od narodenia 82 r.

 

všeobecné informácie

Životopis

Základnú školu navštevoval v Banskej Bystrici. Absolvoval aj štúdium hry na klavíri a akordeóne na Hudobnej škole v Banskej Bystrici. Zberateľ ľudových piesní, editor ich nahrávok. Spolupracovník folklórnych súborov Lúčnica a SĽUK. Spoluorganizátor folklórnych festivalov. Autor piesní a úprav hudobného folklóru, orchestrálnych diel, filmovej a scénickej hudby.

Absolvent Štátneho konzervatória / kompozícia , akordeón / pokračoval v univerzitných štúdiách na Katedre hudobnej vedy UK. Počas štúdií sa zapájal do umeleckého úsilia mladej generácie - svojich spolužiakov a rovesníkov / Divadlo pantomímy, Divadlo poézie, Divadlo hudby, Divadlo obrazov atď. /, ktorá sa orientovala na moderné prúdy a intenzívne sa venoval samo vzdelávaniu v rôznych oblastiach umenia, čo bolo napokon príznačné pre celý jeho život. Prvé stretnutia s Lúčnicou a prof. Š Nosáľom / 1960 -1961 /, boli pre jeho tvorbu zlomové a určujúce. Svetozár Stračina patrí medzi tých autorov, ktorí našli nové pokračovania a riešenia vo vzťahu k našej hudobnej tradícii. Osvojil si atmosféru v ktorej ľudová hudba žila a žije a tú vrátil, dokázal vniesť do svojich kompozícií. Okrem svojej práce skladateľskej: • hudba k filmom a televíznym inscenáciám / okolo 160, napr: Pacho , hybský zbojník, Neďaleko do neba, Sváko Ragan, Alžbetin dvor../, • scénická hudba pre rozhlas, divadlá a rôzne malé javiskové formy , • spracovania sakrálnych tém: časti zbierky Andreja Kmeťa - Betlehemský večný salaš, anonym z XVIII.stor.-Bardejovské pastorely,hudba k scénickému tancu - Cesty života, • viac ako 130 opusov pre Lúčnicu a SĽUK, skvostné kompozície pre OĽUN, spracovania pre mnohých spevákov /H.Hulejová, H.Záhradníková, D.Laščiaková, M.Seredič, Muchovci atd. /, neúnavne a systematicky spolupracoval na oživení folklórneho hnutia na Slovensku. Dôležité bolo stretávať sa s ľuďmi folklórneho hnutia. ktorí mu boli inšpiračným zdrojom. V začiatkoch nezameniteľná v tomto smere bola spolupráca so súbormi Marína a Vršatec, letmo spomeniem osobnosti :Annu Rusnákovú, Hanku Grelovú, Janka Jasenku...Na dnes už povestných prehrávkach súborov bol nekompromisným kritikom, ale predovšetkým láskavým radcom v otázkach hudobnej produkcie súborov i jednotlivcov. Nezameniteľná je spolupráca S. Stračinu / V.J. Gruska, J.Dubovec / na gramoalbumoch s tradičnou hudbou Oravy, Liptova,Podpoľania, Pohronia, Kysúc a Terchovskej doliny. K 70. výročiu narodenia hudobného skladateľa vyšla Publikácia s názvom SVETOZÁR STRAČINA, ktorá je knihou spomienok na jedného z najvýznamnejších hudobných skladateľov Slovenska druhej polovice minulého storočia. Okrem odborných hodnotení muzikológov sú v nej úsmevné príbehy i vtipné fotografie, pretože Svetozár Stračina bol nielen neopakovateľným majstrom piatich čiar, ale aj tvorcom neformálnej zábavy.

 

tvorba

Filmová hudba

1975 – Pacho, hybský zbojník, Réžia: Martin Ťapák, Kamera: Benedikt Krivošík, Hudba: Svetozár Stračina
1977 – Vianočné oblátky, Réžia: Martin Ťapák, Hudba: Svetozár Stračina
1981 – Plavčík a Vratko, Réžia: Martin Ťapák, Hudba: Svetozár Stračina
1982 – Popolvár najväčší na svete, Réžia: Martin Ťapák, Hudba: Svetozár Stračina
1986 – Alžbetin dvor, Réžia: Andrej Lettrich, Hudba: Svetozár Stračina
1988 – Maľovanky – spievanky – Jeseň, bábkový film, kamera: Milan Peťovský, réžia: Helena Slavíková-Rabarová, hudba: Svetozár Stračina

Literatúra:

Kto bol kto v histórii Banskej Bystrice 1255 – 2000

 

Ocenenia:

Rad Ľudovíta Štúra I. triedy

2011, I. m., hudobný skladateľ
zdroj: www.jankohrasko.sk, www.slovakradio.sk
posledná aktualizácia 26.11.2015

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost