sk  |  en
Nedeľa | 17.12.2017, 01:22 | meniny: Kornélia; zajtra: Sláva

doplňte alebo opravte informácie

Tomáš Plaszky ( 71 r.)

bábkoherec, klaun a kúzelník, principálom prvého súkromného bábkového divadla na Slovensku

Kategória: divadlo, film a TV

* 21.04.1946 Slovensko, Banská Bystrica

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie býk

čínske znamenie pes

jubileum od narodenia 71 r.

Vzdelanie

Stredná priemyselná škola hutnícka v Tisovci

Životopis

V päťdesiatych rokoch musela jeho rodina opustiť Banskú Bystricu a boli vysídlení do pohraničnej obce Rimavská Seč. Ako malý päťročný chlapec tu pričuchol prvýkrát k bábkovému umeniu. Neskôr si začal vyrábať vlastné bábky a hral predstavenia pre celú dedinu. Kúzlam sa priučil u najväčšieho slovenského kúzelníka Colliniho, ktorý si ho obľúbil a zaúčal do tajov mágie.
V roku 1974 nastúpil do Bábkového divadla Košice ako umelecký rezbár a technológ bábok a od toho času sa venuje bábkovému umeniu profesionálne. Neskoršie tam pôsobil ako vedúci umeleckých dielní a zároveň ako bábkoherec. V tom čase už spolupracoval ako poradca, režisér a výtvarník s rôznymi bábkohernými súbormi na celom Slovensku. Bol spolu zakladateľom ochotníckeho bábkarského súboru "Štúdio X" pri DK Košice. V roku 1982 založil ochotnícky bábkový súbor "Naivná bábková scéna" pri ObKS Košice I., kde do roku 1991 pôsobil ako umelecký vedúci, režisér, výtvarník a herec. Sólovému bábkarstvu sa venuje od roku 1978.
V roku 1987 založil prvé súkromné divadlo na Slovensku - "Divadlo v kufri", pričom sám sa stal jeho jediným hercom a principálom. Ním vytvorené bábky boli okrem rôznych slovenských výstav prezentované aj v Japonsku. Navrhol a vytvoril nespočetné množstvo bábok pre rôzne amatérske súbory ako aj pre slovenskú televíziu do večerníčkov a iných inscenácií pre deti
S televíznymi štúdiami spolupracuje aj naďalej ako aj v dabingových štúdiách.
Tomáš Plaszky z Košíc je v Slovenskej knihe rekordov zapísaný ako držiteľ najstarších klaunovských topánok na Slovensku. Napriek vysokému veku ich Tomáš Plaszky ako skúsený klaun stále aktívne využíva. Ako vraví, za ten čas už s ním prešli kus sveta.

V roku 2006na festivale Miniteatro 2006 v českom Havířove získal cenu občianskeho združenia Werichovci a cenu za najlepší mužský herecký výkon. Detským divákom aj porote sa Divadlo v kufri prihovorilo hrou Šašoféria alebo cesta klauna Tina.

V roku 2008 získal Cenu mesta Košice.

V roku 2011 na festivale Miniteatro 2011 v českom Havířove získal cenu za najlepší mužský herecký výkon.

V októbri 2013 reprezentoval Slovensko na najväčšom festivale pre deti v USA vo Washingtone Kids Euro Festival v rámci prezentácie európskeho umenia 28 členských štátov RÚ.
"Stále som schopný hrať sa s hračkami."
zdroj: www.dvk.sk, spracovala Monika Martišková

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost