sk  |  en
Piatok | 09.12.2022, 17:39 | meniny: Izabela; zajtra: Radúz
  • | Medzinárodný deň boja proti korupcii  

    Medzinárodný deň boja proti korupcii (International Anti-Corruption Day) sa oslavuje od roku 2004, ako pripomienka Dohovoru OSN proti korupcii na konferencii v Méride (Mexiko). Sviatok slúži na upozornenie spoločnosti na celosvetový výskyt korupcie a na prezentovanie návrhov na jej potláčanie.

doplňte alebo opravte informácie

Vladimír Oravský ( 75 r.)

Švédsky spisovateľ, dramatik, filmový a divadelný režisér

Kategória: spisovatelia

* 22.01.1947 Rožňava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie vodnár

čínske znamenie prasa

jubileum od narodenia 75 r.

Vzdelanie

Po ukončení gymnázia v Bratislave (štvorročné strojnícko-technické vzdelanie) emigroval v roku 1968 do Švédska, kde na univerzite vo švédskom Lunde absolvoval nasledujúce postgraduálne štúdiá: sociológia komunikácie, vedecká teória estetických predmetov, filmová teória, film východnej Európy. Postupne získal akademické tituly filosofie kandidat (fil. kand.), magister (Master of Arts) a filosofie licentiat (fil. lic.) v oboroch dráma a film.

Absolvoval trojročné štúdium filmovej réžie na Den Danske Filmskole (Dánska filmová škola) v Kodani.

Životopis

Pracoval externe ako producent a s vývojom programu pre televízny program TV4 Jönköping-Borås (pod riaditeľom Ronaldom Blomqvistom).

V rokoch 1985-1990 pracoval ako hlavný dramaturg v Jönköpings länsteater (divadlo v meste Jönköping) a spolu so šéfom divadla Berntom Lindqvistom tvoril umelecké vedenie.

V rokoch 1990 - 2000 mal stále zamestnanie ako vedúci informačného, vzdelávacieho a mediálneho oddelenia pri Ministerstve lesníctva (Skogsstyrelsen), kde okrem iného mal zodpovednosť za mediálnu produkciu pre všetky štátne organizácie lesníctva.

Od 1986 - 1999 zároveň prednášal na gymnáziu v Jönköpingu (Per Brahegymnasiet) na oddelení zameranom na komunikáciu a média v rámci predmetov divadelná forma a kompozícia, analýza obrazu, filmu a drámy, dramaturgia filmu a divadla a filmová reklama.
Jeho pedagogická a poradenská činnosť v rôznych inštitúciách trvá však viac než 20 rokov.

V roku 2000 sa ako prvý cudzinec vo Švédsku stal kultúrnym šéfom mesta: Umeå.

V Dánsku pracoval ako filmový a divadelný režisér a ako producent. Pracoval aj v redakcii Det Danske Filmværksted, ktorá rozhodovala o pridelení finančnej a expertíznej podpory krátkometrážnych a dokumentárnych filmov.

Pán Oravský bol členom viacerých národných a medzinárodných filmových, divadelných a literárnych porôt, okrem iného v porote Midem pri filmovom festivale v Cannes 1993-1995.

Vladimír Oravský patrí k najproduktívnejším spisovateľom Švédska a jeho diela sa nachádzajú v knižniciach po celom svete, sú využívané na výskum a ako odporúčané učebné osnovy na filmových vysokých školách.

Tvorba

Nie menej ako 20 diel Oravského vyhralo ceny na rôznych filmových a divadelných festivaloch a literárnych súťažiach ako napríklad:

- Oravský/Larsenová divadelná hra pre deti, AAAHR!!! vyhrala prvú cenu na divadelnej olympiáde v Manile, usporiadanej ITI (The International Playwrights’ Forum of the International Theatre Institute) a ASSITEJ (International Association of Theatre for Children and Young People).
- Divadelná hra Zlata Ibrahimovics dagbok (Denník Zlaty Ibrahimovicovej), podľa knihy s tým istým titulom od Vladimira Oravského a Daniela Malména, bola vyhlásená za víťaza v súťaži Kungliga Dramatiska Teatern (Kráľovské divadlo v Štokholme).

Pán Oravský napísal vyše 30 divadelných hier a filmových scenárov sám alebo v spolupráci s Larsom von Trierom, Kurtom Petrom Larsenom, Mikaelom Segerströmom, a Danielom Malménom, vyše 50 diel pre rozhlas, stovky článkov uverejnených v cca 50 škandinávskych denníkoch a magazínoch a je uvedený vo viac ako 20 knižných antológiách ako napríklad Ma¬gill\'s Survey of Ci¬ne¬ma vydané Salem Press a Den svenska högtidsboken, vydanej štátnym vydavateľstvom En bok för alla/Kniha pre každého, a ktorej texty sa používajú pri sviatočných obradoch ako svadba, pohreb a podobne, v prípade, že účastníci nechcú použiť cirkevné texty.

Oravského hra Miniatyrer om livet och kärleken (Miniatúry o živote a láske) mala svetovú premiéru v Poľsku v roku 1987 (Miniatury o życiu i miłości) a hrala sa v Latinskej Amerike, Nemecku, Španielsku, Marocku, Turecku, Izraeli a Švédsku.

Oravského hra Astri mi!, napísaná spolu s K P Larsenom, mala premiéru v New Yorku, USA v roku 2007 pod menom My Astrid!
Kniha Harry - en bussig buss (Harry - milý autobus), takisto napísaná v spolupráci s K P Larsenom, bola rozdávaná na základných školách, aby si deti osvojili používanie verejnej hromadnej dopravy.

K 40. výročiu vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa vydalo vydavateľstvo h:ström - Text & Kultur knihu Utbrytarkungens knep : Eller hur jag slutade ängslas och lärde mig älska Sverige, Vladimír Oravský a Tomáš Kramár, redaktori tejto knihy skontaktovali vyše 300 krajanov žijúcich vo Švédsku. Okrem spomínaných redaktorov vystupujú v tejto vo Švédsku veľmi rozšírenej a známej publikácii prekladateľ Jaroslav Suk, vedec Zdenek Červenka, očný lekár Ervin Chalupa, tanečnica Jana Chalupa, fyzioterapeutka Emilia Hjemgård, programátor Jerry Pijak, lekár Jiři Holásek, výskumník Miroslav Hoč, zubár Martin Hresan a vedec jadrovej chémie a bývalý šéf koncernu Jaroslav Havlíček.

Tvorba: Vybraná tvorba

Knihy Vladimíra Oravského o filme:
1983 - Film 1983 : årets bedste (Film 1983: najlepší tohto roku), spoluautor: J Stegelmann.
1984 - Film 1984 : film årbogen 1984 (Filmová ročenka 1984), spoluautor: J Stegelmann.
1984 - I skuggornas hetta (V horúčave tieňov), spoluautori: Olle Ekstrand, Nataša Ďurovičová, Kerstin Sandström.
1985 - Ånden i biostaden (Duch kina), spoluautori: O Ekstrand, N Durovicova, Sven-Erik Svensson.

Knihy pre deti a mládež:
1983- Lykkens ost (Šťastný syr)
1988 - Öya, en flicka liten som ett busfrö (Öya, dievčatko ako malý čertík), spoluatorka: Elsa Thern.
1989 - Öya växer till sig, (Öya vyrastie), spoluatorka: E Thern.
1989 - Herman och Tusse (Herman a Tusse), spoluautor: K P Larsen.
1989 - Herman och stjärnorna (Herman a hviezdy), spoluautor: K P Larsen.
1993 – Sneglefart og andre (Slimačí pohyb je lepši ako nehýbať sa z fleku).
2004 - Dumma byxa ut och gå när man nappar på en tå (Von, hlúpe nohavice!).

Utečenecká trilógia:
2004 - Zlata Ibrahimovics dagbok (Denník Zlaty Ibrahimovicovej), spoluautor: D Malmén.
2007 - Det rena landet : en berättelse om våldtäkt (Čistá krajina: príbeh o znásilňovaní), spoluautor: D Malmén.
2007 - På väg : Berättelser av Zlata Ibrahimovic (Na ceste: Príbehy Zlaty Ibrahimovicovej).

Švédska pentalogia:
2000 - Den lyckliga ockupationen (Šťastná okupácia).
2002 - Lathund för ambitiösa katter. Del 1 : Metamorfoser enligt Ovidius, Kafka och Oravsky (Príručka pre ambiciózne mačky. 1. časť: Metamorfózy podľa Ovida, Kafku a Oravského).
2002 - Kulturen bakom kulturen (Kultúra za kultúrou).
2002 - Lathund för ambitiösa katter. Del 2 : Rhapsody in blue and yellow för blågula och rödgröna katters ett till flera in- och utandningsorgan (Príručka pre ambiciózne mačky. 2. časť: Modrožltá rapsódia pre dýchacie ústrojenstvo modrožltých a červenozelených mačiek).
2007 - Friheten i kulturen : Reflexioner kring tystnad och repression inom kulturetablissemanget (Sloboda v rámci kultúry: Myšlienky o tichu a represií v rámci kultúrnych inštitúcií).

Romány:
2007 - Från Astrid till Lindgren (Od Astrid po Lindgren), spoluautor: K P Larsen.
2007 - Axel och Toine (Axel a Toine) spoluautor: K P Larsen.
2008 - Rocky Horror Prostata Show ( Hrôzostrašne vystúpenie prostaty), spoluautor: Ulf Diktonius.
2009 - Till dig jag vänder åter (K tebe sa vraciam), spoluautor: K P Larsen.
2010 - Den störda utflykten (Narušený výlet), spoluautor: Ulf Diktonius.

Divadelné hry (vydané knižne):
2006 - Flykten under jorden jämte flera gruvsamma och nöjsamma tragedier och komedier (Útek pod zemou a iné hrôzostrašné a zábavné tragédie a komédie). Tento zväzok obsahuje nasledovne hry: Flykten under jorden (Útek pod zemou), Zlata Ibrahimovics dagbok (Denník Zlaty Ibrahimovicovej), Fioler, fikon och förebud (Husle, figy a predpovede), Spartakus uppäten (Zjedený Spartacus) a SKUM (Pena).
2006 - ÄÄÄHR!!! (AAAHR!!!).
2008 ¬- Bergman och Jane (Bergman a Jane), spoluautor: K P Larsen.

Oravského diela vyšli vo viacerých renomovaných vydavateľstvách, vo Švédsku okrem iného v Studentlitteratur, h:ström - Text & Kultur, Nya Doxa, Barometerns förlag a Symposion, v Dánsku v Branner og Korch, Balder og Brage, Vistoft a Carlsen if, v Holandsku v De Rode Kamer, v Nemecku Aschenbeck Media, v Poľsku Wydawnictwo Czarne.

Okrem spomínaných žánrov Oravský píše a vydáva fotografické knihy, básnické zbierky, novely, filozofické eseje atď.
zdroj: www.vladimiroravsky.com; www.wikipedia.org - anglická a švédska verzia

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost