sk  |  en
Sobota | 17.11.2018, 11:59 | meniny: Klaudia; zajtra: Eugen
  • | Svetový deň chronickej obštrukčnej choroby pľúc

    Svetový deň chronickej obštrukčnej choroby pľúc sa pripomína od roku 2002 a je podporovaný Globálnou iniciatívou pre chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (GOLD) a WHO. Deň je určený na zlepšenie starostlivosti a informovanosti o chronickej obštrukčnej chorobe pľúc po celom svete. Kľúčovými rizikovými faktormi sú fajčenie, znečistenie ovzdušia a vystavenie pracovnému prachu a chemikáliám.

  • | Medzinárodný deň študentov

    17.november je Dňom boja za slobodu a demokraciu, no netreba zabudnúť, že je predovšetkým Medzinárodným dňom študentstva. Deň je oslavou študentov, ktorí sú považovaní za predpoklad rozvoja spoločnosti. V tento deň si pripomíname udalosti z roku 1939, kedy študenti vyšli do ulíc Prahy, aby protestovali proti nacistickej okupácii. Bola to reakcia na zastrelenie študenta medicíny Jana Opletala. Výsledkom akcie bolo deväť popravených vodcov, zavreté všetky vysoké školy a viac ako 1200 študentov bolo deportovaných do koncentračných táborov. V roku 1989 študenti vyšli opäť do ulíc a demonštrovali proti socializmu. Tentokrát boli úspešní.

  • | Sviatok sv. Alžbety Bratislavskej, patrónky charity

    Sv. Alžbeta sa narodila v roku 1207 v Bratislave a zomrela ako 24-ročná v roku 1231 v Marburgu. Bola dcérou maďarského kráľa Andreja II. a jeho manželky Gertrúdy. Po smrti jej manžela a odobratí jej troch detí venovala svoj život chorým. Pápež Gregor IX. ju po štyroch rokoch po jej smrti vyhlásil za svätú. Je patrónkou charity a mnohé rehoľné spoločnosti a dobročinné organizácie nesú jej meno.

doplňte alebo opravte informácie

Doc. Ing. Vladimír Valach CSc. ( 68 r.)

zakladateľ Francúzsko - slovenskej obchodnej komory

Kategória: veľvyslanci

* 26.04.1937 Tekovské Nemce, okr. Zlaté Moravce

† 05.03.2006 Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie býk

čínske znamenie byvol

jubileum od úmrtia 12 r.

jubileum od narodenia 81 r.

Vzdelanie

1955 - 1960 Ekonomická univerzita, Praha

Životopis

Ako riaditeľ pobočky Československej obchodnej banky (ČSOB) v Bratislave pôsobil v rokoch 1968 - 1976. Neskôr sa stal námestníkom generálneho riaditeľa Štátnej banky československej. Za prvého viceguvernéra novej Emisnej banky ŠBČS (Praha) bol menovaný v 1990.
V 90-tych rokoch sa angažoval pri zriadení Slovenskej záručnej banky, š. p. ú., ktorá vznikla ako prvá banka tohto druhu v ČSFR, súčasne aj Credit Lyonnais Bank Slovakia, a. s., ktorej bol generálnym riaditeľom a predsedom jej dozornej rady.
Bol zakladajúcim prezidentom Francúzsko-slovenskej obchodnej komory. V roku 1997 bol menovaný za veľvyslanca SR vo Francúzsku.
Stal sa Rytierom čestnej légie Francúzskej republiky a Prominentom ekonomiky SR.
zdroj: www.mesto.sk

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost