sk  |  en
Nedeľa | 02.10.2022, 19:21 | meniny: Levoslav; zajtra: Stela
  • | Medzinárodný deň bez násilia

    Medzinárodný deň bez násilia bol vyhlásený OSN v roku 2007. V tento deň roku 1869 sa narodil Mahátma Gándhí, vodca nenásilného povstania Indov proti britskej koloniálnej nadvláde, priekopník filozofie a stratégie nenásilia, nenásilného odporu. Hlavnou myšlienkou tohto dňa je šírenie odkazu a posolstva nenásilia prostredníctvom vzdelávania a informovanosti verejnosti a zabezpečenie mieru, tolerancie, porozumenia a nenásilia.

  • | Svetový deň hospodárskych zvierat

    Svetový deň hospodárskych zvierat bol vyhlásený medzinárodným fórom ochranárskych organizácií v roku 1982. Každoročne si pripomíname, že na našej planéte žije 21 miliárd hospodárskych zvierat chovaných pre naše potreby. Podstatou tohto dňa je zvýšenie kontroly chovu hospodárskych zvierat, aby boli zabezpečené ich etologické potreby.

  • | Svetový deň úsmevu

    Svetový deň úsmevu sa oslavuje od roku 1999. Iniciátorom bol Harvey Richard Ball, ktorý v roku 1963 vytvoril „smajlíka“, symbol šťastia a dobrej vôle. Tento deň je určený na dobré skutky, dobrú náladu a na pochopenie sily úsmevu, ktorý robí naše dni krajšími.

doplňte alebo opravte informácie

Zuzana Mauréry ( 54 r.)

herečka, speváčka

Kategória: hudba, divadlo, film a TV

* 23.09.1968 Slovensko, Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie váhy

čínske znamenie opica

jubileum od narodenia 54 r.

 

všeobecné informácie

Pochádza z muzikálnej rodiny. Jej otec Pavol Mauréry bol dlhoročným sólistom opery Slovenského národného divadla (SND), jej matka Darina Markovičová[7] sopranistkou spevoherného súboru niekdajšej Novej scény (NS). Narodila sa krátko po vojenskom zásahu armád Varšavskej zmluvy v Československu ako ich jediné dieťa, vyrastala preto v rámci normalizácie. V generačnej štúdii reportérky denníka SME, Iris Kopcsayovej, svoje rané roky dokumentovala čoby štyridsaťročná nasledovne:

Keď v roku 1968 prišli Rusi, moji rodičia bývali nad kaviarňou Štefánka. Mama mi spomínala ako tie tanky sledovala spoza okna, bola so mnou v ôsmom mesiaci tehotenstva. Mala som pocit, že žijeme v takej čudnej konzerve, ale neriešila som to. Myslela som si, že tak to skrátka na svete je. Jedni žijú tam a my tu, a to sa už nikdy nezmení. Z udalostí v tom období som najviac zaregistrovala príchod Gorbačova, lebo sa zdalo, že by sa niečo mohlo konečne pohnúť. Nemám odpor k ničomu z toho obdobia. Obrazne povedané, keď neviete ako chutí banán, tak po ňom ani netúžite. Mala som detstvo dosť nabité krúžkami a nepociťovala som nijaké vážne obmedzenia.“

Vďaka profesnému zázemiu oboch rodičov dospievala zaopatrená. Podľa jej vlastných slov nepatrili „medzi tuzexových vyvolencov, ale divadelné zájazdy rodičov nás [celú rodinu] vždy vyfešákovali. Chodili často na Západ, takže ja som bola vymódená celkovo dosť západne. Takzvané zipsové nohavice som mala prvá na škole. Popri základnej škole s vyučovacím jazykom nemeckým navštevovala tanečnú i hodiny klavíra. Muzikál ju svojou formou čoskoro fascinoval, samotný spev už pomenej. „Detstvo som prežila zatvorená v zadnej izbe, keď moji rodičia skúšali, čo bolo vlastne neustále, a túžila som sa stať letuškou, študovať jazyky. K nemčine som si preto pridala angličtinu“, uviedla neskôr v inom rozhovore; pre český Deník. Na popud rodičov však jej ďalšie kroky smerovali na neďaleké matematicko-fyzikálne Gymnázium Jura Hronca v Bratislave so zameraním na informatiku.

 

 

vzdelanie a pôsobenie

1985 - 1990
VŠMU (odbor herectvo v triede profesorov Soni Korenčiovej a Martina Hubu)
1990
začala svoju hereckú kariéru v súbore Radošinského naivného divadla, ktorý bol jej domovskou scénou až do roku 2000.
1990-2000
V týchto rokoch účinkovala takmer vo všetkých produkciách tohto úspešného a jedinečného súboru ako jeho protagonistka v rolách od Chúťkovej v Pokoj domu tomuto alebo Karolíny v Ženskom oddelení, cez Švédku v Delostrelcoch na mesiaci, Rozprávačku v Kine Pokrok až po Vitálošovú v Konečnej stanici či Annu v Súpise dravcov.
Po roku 2000
už ako umelkyňa na voľnej nohe, sa Zuzana Mauréry začala venovať prevažne muzikálu nielen na Slovensku, ale aj v Čechách. V Bratislave na Novej scéne vynikla v Lasicovej iscenácii Niekto to rád horúce ako Sladká Sue, v Gombárových Vlasoch ako Rony, za ktorú získala aj prestížnu cenu Literárneho fondu, bola nekonvenčná Pierrette v Polákových 8 ženách, či Vicky v divadelnom hite DONAHA! v réžii Jozefa Bednárika. Po úspešnej Rizzo v bratislavskej produkcii Pomáda prijala pozvanie na jej stvárnenie aj do Pyramídy Pražského Výstaviska. V Brne stála zas na javisku ako Viktória prvýkrát v divadle inscenovanej filmovej verzie Formanových Vlasov. Na svoje činoherné schopnosti v inscenáciách Činohry národného divadla - Kým kohút nezaspieva a Zajac, zajac v počiatkoch jej kariéry - nadviazala postavou Gertrúdy v nekonvenčnej inscenácii Hamlet v divadle Aréna. K obľúbeným patrí aj hudobná inscenácia Malej scény Národného divadla Sekretárky, kde hrá výraznú rolu Maďarky.
dva roky účinkovala v kabaretnej relácii Dereš a bola aj súčasťou rodiny Silvánovcov v rovnomennom TV seriáli.
Do júna 2005
stojí takmer denne na javisku Raimund Theater vo Viedni ako Lady Montague a Amme v muzikály ROMEO & JULIA Gerarda Presgurvica.

 

Ocenenia:

2004
VÝROČNÁ CENA LITERÁRNEHO FONDU v oblasti muzikálu za postavu Rony v muzikáli VLASY
2008
Nominácia na Národnúu filmovú cenu SLNKO V SIETI v kategórii najlepší ženský výkon vo vedľajšej úlohe za Gitu vo filme Návrat bocianov
2014
Nominácia na ČESKÉHO LEVA za ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Broderova vo filme Colette)
2014
IGRIC za ženský herecký výkon vo filmoch Colette (za postavu Broderovej) a Ďakujem, dobre(za postavu Zuzy)
2014
Národná filmová cena SLNKO V SIETI za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe (Zuza vo filme Ďakujem, dobre)

 

galéria

 

video

zdroj: www.zuzanamaurery.sk, www.rnd.sk, spracovala Monika Martišková
posledná aktualizácia 28.09.2015

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost