sk  |  en
Piatok | 26.04.2024, 10:14 | meniny: Jaroslava; zajtra: Jaroslav
  • | Svetový deň dierkovej fotografie

    Svetový deň dierkovej fotografie - Svetový deň dierkovej fotografie sa pripomína od roku 2001. Ide o udalosť vytvorenú na podporu a oslavu umenia dierkových fotografií, ktoré sú vytvorené bez objektívu, len cez malú dierku. Tento deň je príležitosťou ukryť sa pre technologickým svetom, v ktorom žijeme, a stať sa svedkom prostého aktu tvorby fotografie.

  • | Svetový deň duševného vlastníctva

    Svetová organizácia duševného vlastníctva WIPO, oslavuje sa od 2001

  • | Svetový deň modlitieb za kňazské a rehoľné povolania

    Svetový deň modlitieb za kňazské a rehoľné povolania je oslavou povolania a poslania kňazov a zasvätených osôb, ktorí svoj život zasvätili viere v Ježiša Krista a službe blížnym.

Peter Matyšák: Budujem niečo, čo ma prežije

21.02.2014 | "Vo výrobe vína sa dá neustále niečo objavovať, alebo vyskúšať to, čo už iní robili," tvrdí nadšený vinár, majiteľ hotela a reštaurácií Peter Matyšák. Narodil sa 29. februára 1952. Ešte za socializmu pracoval ako čašník vo Viedni. Podnikať v oblasti vinárstva začal koncom osemdesiatych rokov, neskôr varil a obsluhoval na svadbách či oslavách a ponúkal aj vlastné víno. V súčasnosti s dva a pol miliónom litrov patrí k najväčším slovenským veľkoproducentom vína, ktoré získalo mnoho prestížnych ocenení. Jeho vinárska firma je rodinným podnikom, kde robia obe deti, sestra, obaja jej synovia i švagor.

Ako ste sa dostali k vinárstvu? Prvé kontakty boli u môjho starého otca v Močenku. Aj môj otec mal rád víno (napriek tomu, že pochádzal z Kysúc) Musím sa priznať, že ako 14-15 ročnému mi veľmi nechutilo. Vašu kariéru ste začínali v Rakúsku. Máte pocit, že sa od Rakúšanov máme v oblasti vinohradníctva ešte čomu učiť alebo sme sa vybrali vlastnou cestou? V Rakúsku som robil v gastronómii, ale v posledných rokoch mám cez mojich kamarátov vinohradníkov a vinárov kontakt. Tradícia pestovania hrozna a výroby vína v Rakúsku nebola násilne prerušená. Aféra v roku 1984 výrazne pomohla očistiť vinárstvo a odvtedy patria medzi špičku v strednej Európe. Naše vinohradníctvo potrebuje hlavne podobné vlastnícke vzťahy, ako v Rakúsku. Odborníkov na vysokej úrovni sme mali a aj máme dostatok, pôdne a klimatické podmienky sú podobné, takže v budúcnosti (a to dosť blízkej) sa určite vyrovnáme. Dobrých značiek vína sa na Slovensku v posledných rokoch objavilo viacero. Čím je to, že sa držíte na špici? Tak, ako v každej profesii, aj vo vinárstve sa objavujú nové trendy a neustále sa vylepšuje technológia. S tým je treba držať krok. Nemenej dôležitá je pokora, to znamená: seba nepreceňovať a iných nepodceňovať. Aj u tzv. malých vinárov sa mnohokrát dá niečím inšpirovať.

najčítanejšie aktuality

kontaktujte nás

tip na osobnost